Vajinismus Hakkında

0
143

Sevgiler sayın medikal plus okuyucuları. Daha önce vajinismus hakkında başladığımız genel bilgilendirme sonrasında yine birlikteyiz.
Vajinismusun evlilikleri karartan bir kaçınma durumu olduğundan ve çift için ortak sorun olarak karşımıza çıktığından bahsetmiştik. Aynı zamanda ilişkiler ve mutlu birliktelikler için bir çıkmaz yarattığını da söylemek gerekir. Bu bilgiler ışığında öğrenilmiş bir çaresizlik olan ve ağrı beklentisi içinde kendiliğinden düzelmeyecek kadar önemli bir durum olan vajinismus eşlerin birlikte terapiye katılarak çözebileceği bir durum olup sadece ve sadece alanında yetkin, gerekli anatomik, psikolojik ve fizyolojik bilgiye sahip, eşleri yargılamadan dinleyen bir cinsel terapist tarafından tedavi edilmelidir. Cinsel terapist tek başına çalışarak yetinmemeli ve mutlaka uygun branş hekimlerinden yardım almalıdır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi vajinismus, 1 günde veya tek seansta tedavi edilemeyecek kadar önemli bir durum olup, bazı tedavi basamaklarını içerir. Bu yaklaşıma günümüzde holistik yani bütüncül cinsel terapi denilmektedir. Çiftin toplumsal baskılardan kurtulup bir terapist kapısını çalması her zaman kolay olamayabilir. Genelde uzun süreli evliliklerde ilk başvuru sebebi gebelik isteği olup anne-baba olma arzusu cinsel birleşme ve bundan alınacak hazzın önüne geçmiş olabilir. Hastanın ilk görüşmesinde neden burada olduğu sorgulanmalı, neyi başarmak istedikleri sorusunun cevabı aranmalıdır. Çift mutlu bir birliktelik için mi kapımızı çalmaktadır? Yoksa toplum baskısından sıkılan ve kendini çevresine ispat etmek, anne-baba olmak için mi kaşımızda oturmaktadır? İlk grubun tedaviye uyumu ve isteği daha çarpıcıdır. İlk görüşmede aranılan soruların cevabı bulunup eşleri ayrı ayrı değerlendirmek kadının neden vajinismus olduğu ve de eşin bu duruma nasıl uyum sağladığını anlamak için bize yol gösterici olur. Bazen vajinismus kadını sadece çevresinin onu yanlış bilgilendirmesi veya acı ve korku dolu ilk gece hikayeleri ile bilinçaltında yanlış bir refleks geliştirmiştir ki bu grup tedaviye en kolay cevap veren grup olarak karşımıza çıkar. Terapistin doğru anatomik ve fizyolojik bilgi vermesi ile kolaylıkla tedavi edilir. Diğer grup vajinismus kadılarının ise taciz, tecavüz, çocukluk dönemi anne- baba travmaları mevcuttur ki, bu kadınların psikolojik destek olarak bu dinamik dönem sorunlarının üstesinden gelmesi gerekir.

İşte bütüncül cinsel terapi dediğimiz kavram tüm bu grupları ele alır, uygun ve geri dönüşümü olmayan şekilde vajinismusu tedavi eder. Danışanının değerlendirme aşamasında hastanın bir jinekolog tarafından uygun muayenesi şarttır. Bu vajinismus hastası için her zaman kolay olamayabilir. Fakat konusuna hakim bir jinekolog bu muayeneyi hemen her zaman başarabilir. Danışana uygun kişilik ve öğrenme stilleri testleri her zaman uygulanmalıdır. Bu terapiye yön vermede son derece etkindir. Bütüncül terapi sadece cinsel ilişkinin gerçekleşmesi amacıyla değil, çiftlerin ilişkisinin yenilenmesi, cinselliğe bakış açılarının değişmesi ve cinsel repartuarlarının zenginleşmesi için de bir fırsattır. Bu anlamda bütüncül cinsel terapi kadın ve erkeğin öncelikle kendi ve sonrasında karşı tarafın anatomik yapılarını öğrenmesi, cinselliğe verdiği cevapların farkına varması ile çiftleri mutlu kılar. Terapinin davranışsal kısmı insan cinsel döngüsünün öğrenildiği, korku ve ağrının üstesinden gelinerek ve işin zevkli kısmına varılarak yapılan “aşk oyunları” adı verilen ev ödevleri şeklinde danışana anlatılır. Çift aşk oyunları ile birlikte daha çok vakit geçirerek, bedensel ve ruhsal bağlarını artırarak ilişkilerine yeni bir boyut kazandırır.

Yine hatırlatmak da fayda vardır ki, vajinismus bir korku reaksiyonu olup, kadının isteyerek yaptığı değil, bilinçaltının yarattığı bir durumdur. Bu durumda kadını suçlamak fayda sağlamayacağı gibi çiftin ilişkisini negatif yöne doğru çeker. Etkili bir cinsel terapide de amaç penis vajen birlikteliğinden çok çiftin uyum sorununu çözmek, cinselliğe yeni bir bakış açısı katmak, doğanın onlara sunduğu zevki yaşamalarını sağlamaktır.

Bir sonraki yazımızda “vajinismusta neler yapılmamalı” konusunu işlemek üzere sevgiyle kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here