İzmir’in Dijital Hastanesi ‘Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ Açıldı

0
164
izmir-dijital-hastane

izmir-dijital-hastane
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İzmir’de dijital hastane olarak hizmete giren Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışını yaptı. Geriye dönüp bakıldığında son derece nitelikli, ileri teknoloji ile yapılmış 45 bin yatak kapasiteli hastanelerin vatandaşın hizmetine sunulduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, şuanda 40 bin yatak kapasiteli hastanelerin de inşaat süreçlerinin başladığını ve devam ettiğini söyledi.

Müezzinoğlu, bu hastanelerin en geç üç yıl içerisinde hizmete gireceğinin bilgisini verdi. 

“12 yıl önce 2 bin 60 yatak kapasiteli bir hastane konuşulduğu zaman muhtemelen çoğumuz ‘aklını peynir ekle mi yedin?’ diye sorarlardı adama” diyen Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “Türkiye’nin böyle bir hayalinin olabileceği inanılmazdı. Çünkü milletimizi özgüvensiz bir hale taşımışlardı. 2000’li yılların başında haberleri hep birlikte izlerdik; Almanya’dan Antalya’ya gelmiş bir turist, trafik kazası geçirmiş, Almanya’yı aramış, Almanya’dan ambulans uçak gelmiş, vatandaşını almış, Almanya’ya götürmüş. Şimdi millet aynı millet, imkanlar aynı imkan, 2014 yılı itibariyle Türkiye’ye sağlık hizmeti almak için gelen turist sayısı 493 bin 500. Yani yaklaşık 500 bin.

2002 yılında cebinde parası olan 110 bin vatandaşımız yurt dışına tedaviye gidiyordu. Şimdi 500 bin yabancı Türkiye’ye tedavi için geliyor.” Açılan hastanede hasta başına düşen kapalı alanın 150 metrekare olduğunu söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Burada 150 metrekare dairesi olan kaç tane hemşehrim var açıkçası merak ediyorum” dedi. Müezzinoğlu, daha sonra protokol ile birlikte dijital hastanenin açılışını yaptı ve hastaneyi gezdi. Hastane hakkında bilgi alan Müezzinoğlu, kendisine yapılan ikramları gazetecilerle paylaştı. Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanları ile fotoğraf da çektirdi. Açılışa, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ahmet Emin Erbaycu ve sağlık çalışanları katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here