Bursa, Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği (EHTTA) Zirvesine ev sahipliği yaptı

0
152
bursa-hastane-muezzinoglu

bursa-hastane-muezzinoglu
İmparatorlara, Kraliçelere, Sultanlara şifa sunan Bursa’nın termal hazineleri, dünya vitrinine çıkıyor.
Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’nin (EHTTA) her yıl üye bir ülkede gerçekleştirdiği toplantıya 19 Ekim’de Bursa Uluşehir’de, ev sahipliği yaptı. Merinos AKKM’de düzenlenen Galaya, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, EHTTA Başkan Giuseppe Bellandi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, turizm profesyonelleri ve çok sayıda davetli katıldı.

13 ülke 36 şehir

Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği (EHTTA) Genel Kurulu her yıl üye bir ülkede gerçekleştiriliyor. 2014’te Birliğe üye olan Bursa, halen EHTTA’ya Türkiye’den üye olan ilk ve tek şehir. Bursa, aynı zamanda Avrupa Tarihi Termal Kentler Destinasyonunun da bir parçası. EHTTA Genel Kurulunun bu seneki adresi Bursa.
3 gün sürecek Genel Kurul Toplantısı, Bursa Valiliğinin himayesinde 13 ülke ve 36 şehrin katılımıyla başladı. Merinos AKKM’de düzenlenen Galaya, Sağlık Bakanı
Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, EHTTA Başkan Giuseppe Bellandi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve turizm profesyonelleri ve çok sayıda davetli katıldı. Genel Kurul Toplantısı kapsamında; EHTTA Bilimsel Komite Toplantısı, Cafe Europe Paneli, çeşitli etkinlikler ve sergiler düzenlendi.

Türkiye’den ilk ve tek üye, Bursa

Sunucu Korhan Abay’ın açılış konuşmasıyla başlayan gala Osmanlı kıyafetleri moda defilesi ile devam etti. Moda defilesinin ardından Bursa’yı anlatan kısa film gösterimi yapıldı. Film gösterimi sonrası açılış konuşmasını yapan Vali Karaloğlu, Bursa’nın EHTTA’ya Türkiye’den ilk ve tek şehir olduğunu, Bursa’nın binlerce yıllık termal mirasının korunması ve sürdürülebilir turizm modellerinin geliştirilmesi açısından Bursa’nın EHTTA’ya üye olmasını kıymetli bulduğunu ifade etti. Vali Karaloğlu; Ekonominin, iletişimin, modanın, turizmin, eğitimin network esasıyla çalıştığı bir dönemde, EHHTA’nın varlığının çok değerli olduğunu, bütün katılımcılar için tahminlerimizin ötesinde değer üreteceğini düşünüyorum, dedi. Toplantının ev sahibi Bursa Valisi Münir Karaloğlu; EHTTA’ya katılmalarının Türkiye ve birlik için taşıdığı anlamı “İnsanlar, binlerce yıldır şifa destinasyonlarını takip ediyor. Eski zamanlardan bu yana termal sular, şifa arayışının en önemli varış noktası olmuştur. Bursa yüzlerce yıldır bu destinasyonun en önemli parçalarından biridir. Termal tesis, termal terapi gibi tanımların kaynağı bu topraklardır. Ayrıca, sıcak su, şifalı su dediğimizde bütünüyle bize, bizim coğrafyamıza ait bir kültür var. O kültür, hamamdır, hamam kültürüdür. Mimariden sosyolojiye kadar kendine has bir kültürdür. Hamam kültürünü bir zenginlik olarak Avrupa Termal Kentler Birliği ağına eklemek, hem bizim için hem birlik için muhteşem bir açılım olacaktır. ” sözleriyle ifade etti.

bursa-hastane-termalhavuz
‘Bursa, tüm zamanlarda termal sağlık üssüdür’

Toplantının kapanış konuşmasını Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu yaptı. Kusursuz bir organizasyona imza atan Bursa Valiliğine ve tüm paydaşlara teşekkür eden Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Devletin Bursa’ya daima ihtimam gösterdiğini, Bakanlar Kurulu kararınca Bursa’nın Termal Sağlık Üssü ilan edildiğini ifade etti. Sağlık Bakanlığı olarak tüm yatırımcıların yanında olduklarının altını çizdi. Türkiye’nin çok sağlıklı bir ülke olduğunu, büyümeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

İpek Yolu üstünde Bursa

EHTTA Genel Kurulu’nun en önemli etkinliklerinden olan 9. Cafe Europe Paneli,
Korhan Abay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panelin ana teması Avrupa Tarihi Termal Kentler Kültür Destinasyonu ve İpek Yolu Üstündeki Bursa. Panelde, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Tamburi Refik Hakan Talu, BUSAT Başkan yardımcısı Dr. Metin Yurdakoş ve Bursa Kültür Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas birer sunum yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here