Siemens Sağlık satış sonrasında da nitelikli ve kaliteli hizmet sunuyor

0
128
siemens-gurdal-sahin

siemens-gurdal-sahin
Ürün ve çözüm sunmanın ötesinde, satış sonrasındaki süreçte de, kaliteli hizmet sunmayı hedeflediklerini söyleyen Siemens Sağlık Servis Ülke Yöneticisi Gürdal Şahin sorularımızı yanıtladı.

Teşhis ve tedavide kullanılan cihazların satış sonrasındaki proje yönetimi, kurulum, bakım ve servisleri sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği için en önemli kalemlerdir. Gerek kamuda gerekse özel sektörde Türkiye’nin önde gelen sağlık hizmeti sunucuları, sürdürülebilirlik konusunda Siemens Sağlık sistemlerine ve çalışanlarımızın uzmanlığına güveniyor. Sadece ürün ve çözüm sunmanın ötesinde, satış sonrasındaki süreçte de, en iyi insan gücü ile son derece nitelikli ve kaliteli hizmet sunmayı hedefliyoruz. Bu anlayışla yapılandırdığımız Müşteri Hizmetleri birimimiz, 100 kişiyi aşan güçlü bir teknik kadroyla 20 farklı şehirde hem görüntüleme hem de laboratuvar cihazlarında hizmetler veriyor.

Siemens’in Teknik Servis hizmetlerinden biraz bahseder misiniz?

Kullanıcılarımızın güvenilir iş ortağı olma inancıyla sürdürdüğümüz satış sonrası ilişkilerde tüm süreçlerimiz kullanıcıyı ve müşterilerimizi ön plana alacak şekilde tasarlandı. Müşterilerimizin ve kullanıcılarımızın en basitten en karmaşığa kadar tüm sorunlarıyla ilgilenerek her zaman müşterinin yanında olmayı hedefliyoruz. Proje ve Servis süreçlerinde tasarladığımız “müşteri tabanlı bölge yapılanması” ile de müşterilerimizin tek bir kontakt ile çalışmalarının karşılıklı olarak faydalar sağladığını görüyoruz.
Ülkemizde yaklaşık 4700 sistem Siemens’ten servis alıyor. Çağrı merkezimize yılda 130.000’den fazla çağrı geliyor. Anlaşma kapsamındaki müşterilerimiz için oluşturduğumuz yedek parça depomuz ile parça sevkiyatlarında çok hızlı seviyelere eriştik.
Siemens Sağlık Müşteri Hizmetleri Birimi olarak, cihazların arızalanmasına göre yapılandırılmış “Break and Fix” modeli yerine, kullanıcı ihtiyaçlarına göre yapılandırılmış ve teknoloji destekli “interaktif” servis anlayışını benimsiyoruz. Bu anlayışla yaptığımız çalışmalar neticesinde, özellikle büyük cihazlarda SRS (Siemens Remote Services) altyapısı ile cihazlarda oluşabilecek aksamalar Almanya’daki izleme merkezi tarafından 7/24 takip edilebiliyor ve proaktif olarak servis mühendislerimizin müdahalesi ile giderilebiliyor.
Ayrıca, Careport adını verdiğimiz çözümle, kullanıcılarımız cihazlarının durumlarını internetten takip edebiliyor. Bu şekilde hızlı, güvenilir ve takip edilebilir bir hizmet sunarak müşterilerimizin vazgeçilmez çözüm ortağı olmayı başardık. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik politikalarımız doğrultusunda servis raporlarımızı kullanıcılarımıza dijital imzalı e-posta üzerinden göndererek, gereksiz kağıt kullanımını önlüyoruz.
Tıbbi cihazların arızalanmasında, parça değişimi sırasında Orijinal olmayan yedek parçanın kullanılmasının ne gibi zararları var anlatabilir misiniz? Orijinal yedek parça kullanmama, ilk bakışta ekonomik gibi görünse de, sonrasında hastanenin maliyetlerini artıran bir uygulama değil mi?

Orijinal olmayan ve fabrika güvenlik testlerinden geçmemiş parçaların kullanımı öngörülmeyen ve beklenmeyen arızalara yol açabiliyor. Bu arızaların giderilmesi için harcanan emek, zaman ve para ise toplam satınalma maliyetini artıyor. Ayrıca cihazın uzun sürelerle devre dışı kalması, sağlık hizmet sunumunun kesintiye uğramasına da neden oluyor ve gelir kayıplarının artmasına neden olabiliyor.

Bu nedenle radyoloji ve laboratuar cihazlarını en üst düzeyde verimli kullanabilmek için;
• Üretici firma fabrika testlerinden geçmiş orjinal yedek parçaların kullanımına,
• Bakımların zamanında yapılmasına,
• Bakım ve servis hizmetinin eğitimli uzmanlardan alınmasına,
önem verilmesini öneriyoruz.

“Siemens Servis Yanınızda” ismiyle düzenlediğimiz müşteri günlerimizde bu konuları detaylı bir şekilde kullanıcılarımızla paylaşıyoruz. Siemens’in satış sonrası hizmetlerinin farkını; klinik, operasyonel ve finansal katma değerlerini gösterdiğimiz bu etkinler sonucunda, kullanıcılarımız ve müşterilerimizden çok olumlu geri bildirimler alıyoruz.

Sağlık kurumlarında halen eski teknoloji cihazlar kullanılıyor mu? Cihazların yenilenmesine, orijinal yedek parça kullanımına ve teknik altyapıya yeterli önem veriliyor mu?

Sürdürülebilir ve kaliteli sağlık hizmetine erişim için yatırımı destekleyen bir ortam gerekiyor. Sağlık sisteminde gerek genel sağlık sigortasının kapsamının genişliği, gerekse değişen demografik ve ekonomik göstergeler neticesinde artan kamu maliyetleri göz önüne alındığında, kaliteli bir sisteme erişimi sürdürülebilir kılmak oldukça zorlaşıyor. Oysa kaliteli bir sağlık sistemi için, etkin veri kullanımının yanı sıra sağlık sektöründe yetersiz kalan üretim ve yenilikçiliğe yönelik teşvik mekanizmalarının gözden geçirilmesi de gerekiyor.

Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile başlayan, özellikle de kamu hastanelerinde bilişim sistemi kullanımında görülen artış, ne yazık ki daha çok faturalama odaklı olarak devam ediyor. Maliyetler elbette önemli ama sağlık hizmetlerinin başarısı, insanların daha uzun ve kaliteli bir hayat sürdürmelerine yardımcı olmasıyla belirleniyor. Bunu sağlamak da altyapı, BT ve inovasyona yatırım yapmayı gerektiriyor.

Hastanelerin, tıbbi cihazların arızalanmasında yetkili servisleri kullanmaları için nelerin yapılması lazım?

Son dönemde gerçekleşen regülasyonlar ve yapılanmalar, önümüzdeki dönemlerde sağlık kurumlarındaki tıbbi cihazların kalite ve performanslarının etkin bir şekilde takip edilmesini sağlayacaktır. Cihazların verimliğini ve çalışır durumda olma sürelerini koruyup artırmaya yönelik kaliteli teknik servis hizmeti sunan kurumların bu süreçte daha da öne çıkacağına inanıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here