MIGA Türkiye’deki kamu sağlık hizmetlerini desteklemeye devam ediyor

0
188
MIGA-logo-2015

MIGA-logo-2015
Dünya Bankası Grubu’nun politik risk sigortası ve kredi derecesi artırma kolu olan Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA), bölgedeki sağlık hizmetlerini geliştirmek amacıyla, Yozgat’ta yeni bir hastanenin yapımı için destek verdiğini duyurdu.
Proje, Sağlık Sektöründe Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) Programı kapsamında gerçekleştirildi. MIGA, Lüksemburg menşeli Meridiam Eastern Europe SARL ve Siemens Finansal Hizmetler’e, YZG Sağlık Yatırım A.Ş. şirketine yapacakları yatırımın toplam 51.7 milyon ABD Doları için garanti verdi. Garanti kapsamının süresi, transfer kısıtlaması, kamulaştırma ve sözleşme ihlali gibi risklere karşı, sırasıyla en fazla 20 ve 18 yıl olarak belirlendi.

Proje, 27 yıllık yap-işlet-devret sözleşmesi kapsamında, Yozgat’ta 475 yataklı yeni bir hastanenin yapımını içeriyor. Projenin, son teknolojili modern bir hastaneyi hayata geçirerek, bölgedeki sağlık hizmetlerini geliştirmesi ve PPP modelinin sosyal altyapı projeleri için alternatif olarak düşünüldüğü başka sektörler için örnek teşkil etmesi bekleniyor. MIGA, daha önce, program kapsamında geliştirilen ilk PPP olan Adana Entegre Sağlık Kampüsü’ne yaptığı yatırımlardan dolayı Meridiam’a garanti vererek Sağlık Sektöründe Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) Programı’na destek vermişti. Meridiam İcra Kurulu Başkanı Thiery Deau, “Özellikle Türkiye’nin sağlık sistemindeki dönüşüm son derece önemli ve hükümetin gündeminde büyük bir yere sahip olduğu için, MIGA ile sürekli iş birliği yapmaktan ayrıca memnuniyet duyuyoruz” dedi. MIGA Başkan Vekili ve CEO’suKeiko Honda ise görüşlerini şöyle dile getirdi: “Türkiye’de yürüttüğü sağlık hizmetleri projelerinden dolayı Meridiam’a ikinci kez garanti verdiğimiz için memnunuz. Kamu sektörü ile özel sektörü bir araya getirmek ve bu sayede fark yaratmak ve ülkenin büyüyen ve artan sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here