Sağlıkta veri analitiği bire on kazandırıyor

0
111
Teradata-Global-Saglik-Sektoru-cozumleri-direktoru-David-Wiggin

Teradata-Global-Saglik-Sektoru-cozumleri-direktoru-David-Wiggin
Dünyanın gündemindeki en önemli konulardan biri olan sağlık hizmetlerinde maliyetleri düşürme ve sağlık hizmetlerinin kalitesini artırma, artık veri analitiği ile mümkün. Teradata Global Sağlık Sektörü Çözümleri Direktörü David Wiggin, sağlık alanında hasta ve hastalık takibi için veri analitiğine yapılan yatırımın bire on kazandırdığını açıkladı. Dünyada sağlık sektörü, giderek artan hasta maliyetlerini kontrol altına alarak maliyetleri düşürme ile hastalara daha iyi bakım ve kaliteli hizmet vermek arasında sıkışıp kalmış durumda. Örneğin ABD hükümetinin sağlık sektörüne yaptığı harcamalar, yıllık ekonomik büyüme rakamından daha fazla.

Ülkelerin sağlık sistemleri ve küresel sağlık sektörü, veri işleyerek ve büyük veriyi analiz ederek maliyetleri kontrol altına alabildiği gibi aynı zamanda kar da edebilir. 8-9 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Sağlık Bilişim Zirvesi’nde ilk gün bir konuşma yapan Teradata Global Sağlık Sektörü Çözümleri Direktörü David Wiggin, yüksek kalitede bakımı ve sağlık hizmetlerini düşük maliyetlerle yapmanın kritik önemine değindi ve bunun da veriyi doğru yöntemlerle analiz ederek sağlanabileceğinin altını çizdi.
Wiggin, sağlık alanında hasta takibinde veri analitiğine yatırım yapan kuruluşların bire on kazanç sağladığına dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Veri analitiği ve veri işleme sağlık alanında maliyetleri düşürmenin yanı sıra sahteciliğin tespiti ve önlenmesi, hasta memnuniyetinin sağlanması, tedarik zinciri yönetimi, hizmet kalitesinin artırılması, program yönetimi gibi pek çok alanda büyük yarar sağlıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here