Genital Estetik

0
149
genital-estetik

genital-estetik
Bugunkü konumuz genital estetik.. Vajina estetiği operasyonları ( cinsel organ estetiği ) son zamanlarda hızla popülerite kazanmakla beraber estetik kaygıların yanısıra işlevsel ve cinsel problemlere de yol açabilmekte ve önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Eskiden genital estetik problemler genellikle önemsenmemekte ve gözardı edilmekteydi. Kadının ekonomik özgürlüğünü kazanması, bu konuda bilinçlenmesi, cerrahi alandaki gelişmeler ve halkın bu tür ameliyatların varlığından haberdar olması sonucu genital estetik operasyonlar günümüzde en sık yaptığımız ameliyatlar arasına girmiştir.

Genital bölgedeki istenmeyen bir görünüm, kişinin psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir sorun halini alabilir. Sonuçta cinsellik iki birey arasında yaşandığı için karşı tarafında bu durumdan etkilenmemesi mümkün değildir.

Peki genital bölgedeki estetik problemlerin nedenleri nelerdir?

Gebelik döneminde iyice artan hormonal etkiler, doğum ve sonrasında hormonal etkinin çekilmesi, doğum travması ya da epizyotomi dediğimiz cerrahi müdahale genital bölgede istenmeyen görüntülere yol açar. Ayrıca, ilerleyen yaş etkisiyle en çok gözlenen durum bu bölgede meydana gelen elastikiyet kaybı ve sarkmalardır.

Yapılan belli başlı operasyonları saymak gerekirse:
1- Ameliyatla vajinanın daraltılması (Vajinoplasti)
2-İç dudak estetiği (Labioplasti)
3-Klitoris estetiği (Kliteroplasti)
4-Doğum kesilerinin düzeltilmesi (Perinoplasti)
5-G noktası büyütme
6-Büyük dudaklara yapılan dolgular ve renk açıcı işlemler

Önce biraz vajinoplastiden bahsedelim.

Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişleyebilir. Vajinanın zaman içinde genişlemesi nedeniyle penisi tam kavrayamaz ve cinsel tatmin karşılıklı olarak sağlanamaz. Çiftlerden normal doğum sonrası haz alamama şikayetini sıkça almaktayız. Bu durumda tercih ettiğimiz ameliyat vajinoplastidir. Bu operasyonda cerrahi olarak vajina daraltılmakta ve gevşemiş olan kas yapıları toparlayıp düzeltilmektedir. Bu ameliyata “Vaginoplasti ” ameliyatı denmektedir. Eğer vajina duvarında da sarkma var ise bu ameliyat ile sarkmış olan idrar torbası ve rektumun normal pozisyonlarına göre tamir edilmesi, vajinadaki fazla dokuların çıkarılması ve eğer var ise idrar tutamama gibi şikayetler ile birlikte vajinadaki genişlemeye bağlı olarak görülen cinsel fonksiyon bozukluğunun tamir edilmesi gerçekleştirilmektedir. Operasyon yaklaşık yarım saat sürmekte kişi gündelik yaşamına kısa sürede geri dönmekte, tam iyileşme ise 3-4 haftada tamamlanmaktadır.

Labioplasti: Labioplasti iç dudakların doğuştan büyük olması veya ergenlik döneminde büyümesi, sarkması veya asimetri kazanması nedeniyle uyguladığımız iç dudakların küçültülmesi ameliyatıdır. Operasyon yarım saat kadar sürmekte ve sonrasında kısa bir zaman zarfı içinde hasta günlük hayatına geri dönebilmektedir.

Normalden büyük olan labium majuslar sağlık ve hijyenik açıdan uygun olmadığı gibi cinsel ilişki sırasında da engel oluşturabilmektedir. Bunun yanında hastaların en sık ameliyat olma nedeni psikolojiktir.

Kliteroplasti: Bazen klitoris üzerindeki deri normalden daha kabarık, fazla ve estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü yaratabilir. Bu durum aynı zamanda kadında orgazm problemine de yol açabilir. İşte bu durumun düzeltilmesi amacıyla kliteroplasti ameliyatını yapmak mümkündür.

Bu operasyonda klitoris üzerindeki fazla deri uzaklaştırılır. Klitorise yönelik müdahaleler sadece klitorisin görünümünü düzenlemekle kalmaz aynı zamanda cinsel tatmini de kolaylaştırır.

Perinoplasti: Vajina girişi ve anüs arasındaki alana perine adı verilir. Bu bölge normal doğum yaparken en çok yırtılan ya da doğum sırasında doğumu kolaylaştırmak için kesilen (epizyotomi) bölgedir. Bu bölgenin doğum sırasında yırtılıp dikiş atılmadığında ya da doğumda dikişler enfekte olup açıldığında şekli bozulur, gevşek bir hal alır. Bu bölgeyi toparlamak, daha sıkı bir görüntü vermek için, burada yer alan kaslar tekrar biraraya getirilerek perine yeniden oluşturulur. Bu işleme perinoplasti operasyonu denir.

G noktası, vajinanın girişinden 3-4 cm yukarıda, vajina ön duvarına yerleşik, yüzeyden 1 cm derinde bir dokudur. Kadınlar bu bölgenin çok duyarlı olduğunu, bu bölgeye yapılan uyarıların hızlı bir şekilde orgazmla sonuçlanabildiğini belirtmektedir. Bu nedenle G noktası, cinsel ilişki sırasında kadının stimulasyonu açısından büyük bir önem kazanmaktadır. Hastanın operasyona uygun olması durumunda, G-noktası bir doldurucu ajan yardımıyla şişirilir ve işlem tamamlanır. Dolgu maddesinin ömrü altı aydır.

Bütün bu bilgilerin ışığında bu ameliyatların estetik kaygıların yanında sağlık açısından da çok önemli olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Estetik problemler kadının kendisini kötü hissetmesinin yanında cinsel hayatını da olumsuz etkilemekte ve bu da eşler arasında boşanmaya kadar giden önemli sorunlara yol açabilmektedir. Estetik kaygılarını aşmış bir kadın kendine daha çok güvenecek, özgüvenini kazanacak ve cinsel hayatta ve günlük hayatında da kendisini daha iyi hissedecektir…

Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…

Op. Dr. Ayşe Ekin Kara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here