Bursa Şehir Hastanesi’nin temeli atıldı

0
124
bursa-shr-hst

bursa-shr-hst
Bursa Şehir Hastanesi’nin temel atma töreni Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun iştirakiyle atıldı.
Bursa’nın Nilüfer ilçesinde gerçekleştirilen Bursa Şehir Hastanesi’nin temel atma töreni Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun iştirakiyle atıldı. Temel atma töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç, Bursa’nın son 4 yılın en prestijli eserini kuşkusuz Bursa Şehir Hastanesi olduğunu söyledi. Bursa’ya devasa bir hastane yapıldığını ifade eden Arınç, “Bursa’da çok hastane yaptık, yapıyoruz da. Ama Bursa Şehir Hastanesi’ne gelen hasta aynı gün tüm tetkikleri yapılacak. Ameliyatları yapılıp, ilaçlarını alarak buradan taburcu olup çıkacak” dedi.
Bursa Şehir Hastanesi 29 Ekim 2017’de Açılacak
Bursa Şehir Hastanesi’nin yapım süresi ile ilgili de konuşan Arınç, “Sağlık Bakanımız ile bir karar aldık ve Bursa Şehir Hastanesi’nin açılışını 29 Ekim 2017’de hep birlikte yapacağız” dedi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise “Bizi sahiplenen, bütün zorlukları aşmamızda yanımızda güç olan, arkamızda dimdik duran Bursalılara ve milletimize teşekkür ediyorum. Bu anlayış bizde birçok alanda sessiz devrimleri gerçekleştirmemize vesile oldu. Ulaşımda, hava ulaşımında, kara ulaşımında, otoyollarda, tünel ve tüp geçitleriyle, havaalanlarıyla, boğaz köprüleriyle, eğitimde, sağlıkta, bütün alanlarda başarılara imza attık. Bunun arkasındaki güç milli iradeydi” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı olarak 36 bin yatak kapasiteli, 226 tane hastane inşaatını bitirdiklerin belirten Müezzinoğlu, “220 hastanenin bir kısmını bitirdik, bir kısmını 2015 yılında açıyoruz. Yılsonuna kadar 12 bin yataklı yeni hastanenin ihale süreçlerini başlattık. Toplam 47 bin yataklı kamu hastaneleri 2017 yılı sonunda hizmete sunmuş olacağız. Sağlık turizminde Türkiye’yi sağlık merkezi yapacak 16 şehir hastanemizin ihaleleri tamamlandı. Bir kısmının inşaatları yapılıyor, bir kısmının da temeli atılıyor. Bursa Şehir Hastanesi, gecikmeli de olsa bugün temeli atarak inşaatını hızla yükselteceğiz” diye konuştu.
“Bursa’da Bursa Şehir Hastanesi üzerine tüm ısrarımıza ve kararlılığımıza rağmen istemdükçülerin sıkıntılarını yaşadık” diyen Müezzinoğlu, “Bu kadar hizmet bu millete yeter diyenler oldu. Bu millet bu hizmetleri hak etmiyor diyenler oldu. Bu millete hizmeti layık görmeyenler oldu. Bugün bu istemedükçüler, bunları yapmamış olsalardı, bugün temel atma töreni değil, hastanemizin açılışını yapıyor olacaktık. Ama ne yazıkki, bu istemedükçüler bizlerin önüne taş koydular.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Bursa Şehir Hastanesi temeli Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve protokol tarafından atıldı.
En şiddetli depreme dayanıklı hastane
430 bin metrekarelik alana 1 milyar 250 milyon liraya yapılacak olan kurulacak Bursa Şehir Hastanesi bünyesinde barındıracak olan 264 yataklı genel hastane, 127 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi, 224 yataklı onkoloji hastanesi, 214 yataklı kalp ve damar cerrahisi hastanesi, 48 yataklı psikiyatri hastanesi, 144 yoğun bakım ünitesi ve 49 ameliyathane bölgenin ihtiyaçlarına eksiksiz cevap verecek. Hastane tamamlandıktan sonra günlük ortalama 950’si acil olmak üzere 15 bin 500 hastasına, 2 bini tıbbi olmak üzere 4 bin personel ile hizmet verecek. Hastanede ayrıca bini aşkın sismik izolatörü ile en şiddetli deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetlerini hiçbir aksama olmadan yerine getirmeye devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here