Bıçakçılar’dan 20 milyon dolarlık yatırım

0
185
Bicakcilar-ceo-Sadrettin-Dai

Bicakcilar-ceo-Sadrettin-Dai
Bıçakçılar, bugün 80 ülkeye ihracat yapan, Avrupa’da söz sahibi bir marka. Bıçakçılar’ın 2015 yılında 20 milyon dolar yatırım yaparak %25’lik bir istihdam artışı sağlamayı hedeflediklerini, %15’lik büyüme hedefiyle cirolarının %4’ünü Ar-Ge’ye ayıracaklarını söyleyen Sadrettin Dai, Türkiye ve dünya pazarı, ihracatla ilgili rakamlar verirken, Bıçakçıların büyüme stratejileri ve hedefleri hakkında okurlarımız için bilgiler verdi.

Dünyada tıbbi cihaz pazarı 100 milyar dolar civarında. Türkiye ise %2’lik pazar payıyla 2 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüyle Avrupa’da sekizinci, dünyada ise 19’uncu sırada bulunuyor. 2004 ile 2010 arasındaki 6 yılda Türkiye medikal pazarının büyüne oranı yüzde 125’dir. Sektörün büyüme dinamiklerine bakıldığında 2015 yılına kadar, %6’ya yakın bir yıllık büyüme oranı ile 2,7 milyar ABD Doları’nı aşması beklenmektedir.

Öncelikle Bıçakçılar’ın tek kullanımlık tıbbi ürün üretiminde global çapta ve Türkiye’de sektör büyüklüğü nedir? Büyüme oranı ne kadar? Bıçakçıların sektördeki payını söyler misiniz?
Dünyada tıbbi cihaz pazarı 100 milyar dolar civarında. Türkiye ise %2’lik pazar payıyla 2 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüyle Avrupa’da sekizinci, dünyada ise 19’uncu sırada bulunuyor. Dünyada tıbbi cihaz pazarı 2005-2010 döneminde yıllık ortalama yüzde 7,5 oranında büyüyerek 258,4 milyar dolara yükselirken, 2009 ile 2014 yılları arasında yıllık yüzde 4,4’lük büyüme oranıyla 2015 yılında 368 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşacağı tahmin edilmektedir. Türkiye tıbbi cihaz pazarı, 2010 yılsonu itibarıyla dünyadaki en büyük 20 pazardan biri konumundadır. Pazarda yoğunluklu olarak; Tanısal Görüntüleme (%21), Sarf Malzeme (%20), Ortopedik ve Yerleştirilebilir Cihazlar (%18) ve Dental Ürünler (%6) olmak üzere 4 temel kategorinin yer aldığını söyleyebiliriz. Türkiye medikal sektörü ithal ürünlerle yoluna devam etmektedir. 2004 yılında 891 milyon dolar olan sektör ithalatı, 2014 yılında 2 milyar dolara ulaşmıştır. Ayrıca 2004 ile 2010 arasındaki 6 yılda Türkiye medikal pazarının büyüne oranı yüzde 125’dir. Sektörün büyüme dinamiklerine bakıldığında 2015 yılına kadar, %6’ya yakın bir yıllık büyüme oranı ile 2,7 milyar ABD Doları’nı aşması beklenmektedir.
Bicakcilar-fabrika
Geçen yıl Bıçakcılar, Ortadoğu ve Afrika’da fabrika kurmaya hazırlandığını ve şirketin, 2015’te start alacak yatırımla bölgesel güç olmayı hedeflediği açıklanmıştı. Bu hedef şu aşamada ne durumda? Belirlediğiniz doğrultuda gelişmeler nasıl ilerliyor?
Dünyanın dört bir yanına gerçekleştirilen ihracatın yanı sıra artan kapasite ihtiyacına istinaden yurt dışında üretim için faaliyete geçmek amacıyla İran ve Tunus’ta lokal üretime yönelik çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Fizibilite çalışmalarına uzun zaman önce başladığımız İran ve Tunus fabrikalarının açılışı için gün sayıyoruz. Küresel piyasalardaki varlığımızı artırma hedefiyle önümüzdeki dönemde yatırımlarımıza farklı ülkelerle devam edeceğiz.

2015 yılında 20 milyon dolar yatırım yaparak %25’lik bir istihdam artışı sağlamayı hedefliyoruz. %15’lik büyüme hedeflediğimiz ciromuzun %4’ünü Ar-Ge’ye ayıracağız. Ar-Ge en fazla yatırım yaptığımızın birimlerin başında geliyor.

Peki, 2015 yılı için yeni yatırımlarınız olacak mı? Varsa neler?
2015 yılında 20 milyon dolar yatırım yaparak %25’lik bir istihdam artışı sağlamayı hedefliyoruz. %15’lik büyüme hedeflediğimiz ciromuzun %4’ünü Ar-Ge’ye ayıracağız. Ar-Ge en fazla yatırım yaptığımızın birimlerin başında geliyor. Şirket bünyesindeki faaliyetleri güçlendirmek ve genişletmenin yanında, üniversite ve uluslararası Ar-Ge kuruluşları ile işbirliğimizi devam ettireceğiz. 2015 yılında da Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda ekonomik tedavi uygulamalarına uygun tıbbi cihaz tasarımlarını hayata geçireceğiz. Mevcut ürün portföyümüzde yenilikçi farklılıklar yaratarak kullanıcı güvenliği ve memnuniyetini sürdürülebilir kılmak temel hedefimiz. Türkiye, sağlık alanında kullandığı tıbbi cihaz/malzemenin %85’ini ithal etmektedir. 10. Kalkınma Planı’nda yer alan devlet politikası doğrultusunda önümüzdeki süreçte bu bağımlılığının oranını düşürmek amacıyla sektörde AR-GE çalışmalarının desteklenmesi yoluna gidilmiştir. Bu bağlamda Bıçakçılar olarak sektördeki öncü konumunuz gereği, Türkiye’nin sağlık alanındaki ilk Ar-Ge merkezini kurma sürecini tamamlamak üzereyiz. Bu merkezde, konularında uzman 35 çalışan ile tam zamanlı olarak görevlendirildi. Gerek tek kullanımlık gerekse elektromekanik tıbbi cihaz alanlarında inovasyon odaklı çalışmalar yapılacak. AR-GE merkezindeki çalışmalarla İran ve Tunus’ta kurulan fabrikaların da yeni üretim süreçlerini destekleyeceğiz. Dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiğimiz ihracatın yanı sıra artan kapasite ihtiyacına istinaden yurt dışında üretim için faaliyete geçtik ve İran ve Tunus’ta lokal üretime yönelik tesisleri için kolları sıvadık. Fizibilite çalışmalarına uzun zaman önce başladığımız fabrikaları, 2015’in ilk yarısında hayata geçmesini hedefliyoruz. Küresel piyasalardaki varlığımızı artırmak amacıyla önümüzdeki dönemde yatırımlarına farklı ülkelerle devam edeceğiz.

Bıçakçılar olarak sektördeki öncü konumunuz gereği, Türkiye’nin sağlık alanındaki ilk Ar-Ge merkezini kurma sürecini tamamlamak üzereyiz. Bu merkezde, konularında uzman 35 çalışan ile tam zamanlı olarak görevlendirildi. Gerek tek kullanımlık gerekse elektromekanik tıbbi cihaz alanlarında inovasyon odaklı çalışmalar yapılacak.

2014 yılı Bıçakçılar için nasıl geçti? 2015 yılından beklentileriniz ve hedefleriniz neler?
2014 yılı hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. 2014 yılında yeni yatırımlarımızı ve bazı yeni ürünlerimizi piyasaya sunduk. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve büyük yatırımlar yaptığımız ArGe projelerini de hayata geçirdiğimiz bir yıl oldu. Türkiye’de ise sektörde yaşanan zorluklara rağmen güçlü pazar payımızı koruduk. Yurtiçi satışlarımızı %20, yurt dışı satışlarımızı ise %27 artırarak büyümemizi sürdürdük. Medikal sektörünün büyümesi paralelinde yeni ürünler geliştirmeye odaklandık. 2014 yılında Ar-Ge bütçemizi geçen yıla göre yüzde yüz artırdık. Hem tıbbi cihaz hem de tek kullanımlık ürünler alanında dünya piyasalarında başarılı olacağımız yeni ürünler geliştiriyoruz. 15 kişilik Ar-Ge ekibimiz yeni ürünler geliştirme üzerinde yoğunlaşıyor. Bu paralelde 2014 yılında 150 milyon adetlik üretim kapasitesi 200 milyon adede yükselttik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here