Ayşe Sabuncu Beyin Araştırma Merkezi temel atma töreni gerçekleştirildi

0
107
ayse-sabuncu-beyin-arastirmalari

ayse-sabuncu-beyin-arastirmalari
Hayırsever iş kadını Aysel Sabuncu’nun desteği ile Bilkent Cyberpark’ta kurulacak ve Beynin çalışma sisteminin sırlarının keşfedileceği merkezin temeli atıldı.
Bilkent Cyberpark bölgesi içerisinde yer alacak olan Aysel Sabuncu Beyin Araştırmaları Merkezi’nin temel atma töreni T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık himayesinde oldukça coşkulu bir şekilde gerçekleşti. Bakan Fikri Işık, Aysel Sabuncu ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar Beyin Araştırmaları Merkezi’nin Türkiye’ye sağlayacağı katkılar konusunda bilgilendirme yaptılar ve temel atma düğmesine beraber basarak ülke için çok gurur verici bir tablonun parçası oldular.
Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar açılış törenindeki konuşmasında bilimin devamlılığını, hedeflenen noktaları ve beynin sırları konusunda öncelikleri anlattı. Tıp, mühendislik, fizik moleküler biyoloji ve psikoloji gibi alanlarda çalışma yürüten yer ve yabancı bilim insanlarının görev yapacağı merkezde, özellikle beynin öğrenme yeteneği üzerine araştırmalar yapılması, elde edilen sonuçların eğitim sisteminde yeni kapılar aralaması bekleniyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı fikri ışık, “Yeni başarı hikayesinin temelini oluşturacak bilim ve teknolojidir. Türkiye bütün enerjisini AR-GE ve inovasyon alanına odaklayarak bilgi toplumu olma ve bilgi ekonomisi oluşturma yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, bilkent Üniversitesi Aysel Sabuncu Beyin Araştırmaları Merkezi’nin temel atma törenine katıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra Beyin Araştırma Merkezi ile ilgili tanıtım filmi gösterildi. Bilkent Üniversitesi Siberpark’ta düzenlenen törene Bakan Işık’ın yanı sıra Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. ABDullah Atalar, hayırsever iş kadını Aysel Sabuncu ve diğer yetkililer katıldı.
Bakan Işık törende yaptığı konuşmada, Aysel Sabuncu’ya teşekkür ederek, Türkiye’nin dünya ile yarışır seviyede olmasının önemine dikkat çekti. Bakan Işık, dünyanın inter disiplin çalışması yapan üniversitelere yöneldiğini ifade ederek, “Bilkent’in bu merkezle birlikte dünyada inter disipliner çalışma yapan üniversiteler arasındaki yerini çok daha pekiştireceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.
Mikrobiyoloji, psikoloji ve mühendislik alanında çalışan bilim adamları için beyin hakkında inter dizsipliuner çalışma yapmalarını kolaylaştıracağını vurgulayan Bakan Işık, “Özellikle kurulduğundan bugüne kadar 22 tane ABD patenti almış olan Bilkent Üniversitesi Ulusal Manyetik Rözenans Araştırma Merkezi (UMRAM) bu merkeze tanışarak, araştırma imkanlarını da önemli ölçüde arttıracak. UMRAM arttırılmış imkanlarıyla beyin hastalıklarının tanı ve yöntemlerinin geliştirilmesi konusunda çalışmaları başarıyla yürütecek” şeklinde konuştu.
TÜBİTAK’ın çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Işık, “TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyo Teknoloji Enstitüsü bünyesinde kanser tedavisine yönelik yerli ilaç geliştirilmesi, biyo sensör geliştirilmesi, kanamayı durdurucu biyo malzemelerin geliştirilmesi gibi önemli projeleri yürütüyor ve destekliyoruz. TÜBİTAK’ta depresyon ve intiharların genetik faktörlerle ilişkisini araştıran bir projeyi de başlatıyoruz. Günümüz dünyasında Türkiye ölçeğindeki toplumların gelişmesinin temel anahtarı bilim ve teknolojiye yaptıkları yatırım ve yapacakları yatırımdır” diye konuştu.
Türkiye’nin yeni bir başarı hikayesi yazmasının zamanının geldiğini belirten Bakan Işık, şunları kaydetti: “Yeni başarı hikayesinin temelini oluşturacak bilim ve teknolojidir. Türkiye bütün enerjisini AR-GE ve inovasyon alanına odaklayarak bilgi toplumu olma ve bilgi ekonomisi oluşturma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Üç alana odaklandık. Dünyada üzerinde çalışan teknoloji, AR-GE ve inovasyon eko sistemi ve kamu-üniversite- sanayi işbirliği.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here