Ayak-ayakkabı uyum uzmanından anne adaylarına öneriler

0
121
ayak-olcu-basak-kurtoglu

ayak-olcu-basak-kurtoglu
Vücuttaki hormonal değişimlere bağlı olarak hamilelik boyunca ayak ve çevresinde şişmeler meydana gelir. Oldukça hassas bir dönem olan hamilelikte anne adaylarının rahat ayakkabı giymesi gerekir.
Shoe City Comfort mağazalarında satılan dünyanın en ünlü konfor markalarının özellikleri arasında; anne adaylarının ihtiyaçlarına karşılık verecek; geniş kalıplar, yumuşaklık, hafiflik, esneklik, denge sağlama, anatomik yapıya uyum, ayakkabının nefes alabilmesi ve terletmeme özelliği ile bele ya da eklemlere olan baskının azalması gibi özellikler yer alıyor. Türkiye’nin ilk ayakkabı konfor butiği Shoe City Comfort, ayakkabı danışmanlık hizmetiyle hamilelik öncesi ve sonrası kişiye en uygun ayakkabı seçeneklerini sunuyor. İngiltere’de “Certified Shoe Fitter” sertifikası alan Başak Kurtoğlu, Türkiye’nin ilk ve tek ”Shoe Fitter”ı, yani sertifikalı ayak-ayakkabı uyum uzmanı.

Ayakkabı seçimine özellikle de hamilelik döneminde dikkat etmek gerekiyor
Ayakkabı seçimi hamileler için çok önemlidir. Hamilelik döneminde kilo artışıyla birlikte ayaklara ve dizlere binen fazla yük, anne adaylarının ayaklarının şişmesine ve daha yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle ilerleyen aylarda ayağın şişmesinin yanında, kavisin çökmesiyle içe basma, topukta ya da baş parmak kemiğinde ağrılar görülebiliyor. Bu nedenle sağlıklı ayakkabı seçimi yapmak hem hamilelik sırasında hem de sonrasında da aktif olacak anne için oldukça önemlidir.

Annelere Shoe Fitting hizmeti ile, ayaklarına en uygun ayakkabı seçiliyor
Türkiye’de sadece Başak Kurtoğlu ve ekibi tarafından verilebilen “Shoe Fitting” hizmeti, tüm dünyada sertifikalı uzman danışmanlar tarafından yürütülüyor. Başak Kurtoğlu ve ekibinin Türkiye’de verdiği hizmet, Avrupa ve Amerika’da uzmanların uyguladığı kişiye özel ayakkabı danışmanlığı hizmeti ile çok benzer. Amaç kişinin ayak tipini analiz ettikten sonra, herkesin kendi ayak tipine uygun ürünler seçmesini sağlamak. “Certified Shoe Fitter” Başak Kurtoğlu, ilk aşamada ayağınızı ölçüyor ve dijital ayak analizi incelemesi yapıyor. Burada en önemli detay ayakların sadece boyunun değil, eninin de ölçülmesi, ayrıca ayak problemlerinin de incelenmesi. Tüm bu incelemelerin ardından 5 değişik ayakkabı genişliği arasından seçim yapılıyor. Ayağın eni, boyu ve kavis tipi, baskı noktaları, varsa ayak sorunlarına bakılarak ayağa en uygun olan sağlıklı model müşterilere öneriliyor. Herkes kendi ayak genişliğine uygun ürünleri deniyor.

Easy walking ve hovercraft teknolojileri sayesinde sağlıklı adımlar
Hamilelik sırasında birçok kişi ayağı ile ilgili sıkıntılar yaşar. Kilo artışı nedeniyle ayağın üzerindeki baskı artmaktadır. Ayrıca ayağın basış şekli de bu yük ile değişebilir. Ödem de sıkça karşılaşılan bir sorundur. Ayaklara binen fazla yükten dolayı seçilecek ayakkabının şok emme özelliğinin olması çok önemlidir. Seçilecek ayakkabının tabanının yastıklı olması, esnek şok emici dış taban ve topuk yapısı çok önemlidir. Ayaktaki genişleme ve ödem yüzünden seçilecek ayakkabının ayağa dar gelmemesi, üstten ve yanlardan sıkmaması gerekir. Geniş kalıp alternatifleri olan, ayarlanabilir ya da üst kısımları lastikli ürünler tercih edilmelidir. Shoe City mağazalarında satılan dünyanın en ünlü konfor markalarından Gabor’un G ve H kalıp ürünleri bu tip ihtiyaçları karşılamaktadır. Gabor easy walking ve hovercraft modelleri yastıklama teknolojisi ile problemleri en aza indirgemeye yardımcı olur. Kilo artışı ve ayağın basış şeklinin değişmesi ile ayağın burkulması ve sakatlanmalar daha sık yaşanabilir. O yüzden yere sağlam basan, geniş tabanlı ve aşırı yumuşak olmayan, ayağı iyi tutan ürünler seçilmelidir. Ayağı yeterince desteklemeyen ürünler kullanılmamalı, herkes kendi ayak yapısına uygun bir ortopedik taban kullanılmalıdır. Amerikan Aetrex tabanlıklar, kişiye özel olmaları ve ince yapıları sayesinde birçok ayakkabıya uyum sağlayabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here