Roche, Foundation Medicine işbirliği ile “kişiye özel tedavi” alanını büyütüyor

0
111
roche-2015

roche-2015
Roche, gerçekleştirdiği ortaklıkla genomik alanında ve onkolojide moleküler bilgide öncü bir şirket olan Foundation Medicine’ın (FMI) %56,3 hissesini satın alırken, kanser hastalarına yönelik kişiye özel tedavideki ilerlemeyi hızlandırmayı hedefliyor.

İsviçreli ilaç devi Roche, Cambridge’de yer alan ABD’li tanı test firması FMI ile Ar-Ge ve ticari alanları içeren geniş kapsamlı bir işbirliği gerçekleştiriyor. Roche’un onkoloji alanındaki gücünün, FMI’ın moleküler bilgi alanındaki gelişmiş yetenekleri ile birleşeceği işbirliği ile, kanser hastalarına yönelik “kişiye özel tedavi” alanındaki gelişmelerde hızlı ilerleme kaydedilmesi amaçlanıyor. İlaçta araştırma ve geliştirmeyi iyileştirme potansiyelinin de elde edileceği çalışmalarla genomik profilleme için duyulan ihtiyaçlar karşılanacak.

Konuyla ilgili duydukları heyecanı vurgulayan Roche İlaç Bölümü COO’su, Daniel O’Day, “FMI’nin yetenekleri Roche’un bu alandaki kendi deneyimini tamamlar nitelik taşıyor ve kapsamlı genomik profilleme ihtiyacını en iyi anlamda destekliyor. FMI’nin teknoloji platformuyla üretilen standardize veriler, Roche’un uzun yıllardır süre gelen araştırma ve geliştirme çabalarına katkı sağlayacak. Bu işbirliği ile immüno-onkoloji testleri ve kan bazlı izleme olmak üzere, günümüzde ve kanser tedavisinin geleceğinde temel olan alanlardaki test panellerinin geliştirilmesinde ise önemli adımlar atılacak” şeklinde konuştu.

Roche Hakkında
Merkezi İsviçre Basel’de bulunan Roche, ilaç ve diagnostik alanında dünyanın önde gelen araştırma odaklı sağlık gruplarındandır. Dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden biri olarak Roche, onkoloji, immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, oftalmoloji ve nöroloji konularında yenilikçi ve farklı ilaçlar geliştirmektedir. Aynı zamanda in-vitro diagnostik ve doku bazlı kanser tanısında dünya lideri olan Roche, diyabet yönetiminde de öncüdür. Roche’un kişiye özel tedavi stratejisi, hastaların sağlığı, yaşam kalitesi ve hayatta kalma oranlarında somut yenilikler getirecek ilaç ve tanı araçlarını sağlamayı hedeflemektedir. 1896 yılında kurulan Roche, yüz yılı aşkın süredir küresel sağlık alanında önemli katkılar sağlamaktadır. Roche tarafından geliştirilen ve aralarında hayat kurtaran antibiyotiklerin, antimalaryaller ve kemoterapinin yer aldığı 24 ilaç Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Model Temel İlaç Listesi’nde yer almaktadır. Dünya genelinde 88,500 çalışanı ile Roche Grubu, 2014 yılında Ar-Ge çalışmalarına 8.9 milyar İsviçre Frangı yatırım yapmış, grup satışlarından 47.5 milyar İsviçre Frangı ciro elde etmiştir. Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai İlaç’ın da çoğunluk hissesine sahiptir. Roche, 1958 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye’de ise yaklaşık 330 çalışanıyla hemen her noktaya hizmet götürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here