Nöroendokrin Tümörlerde (NET) Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

0
110
suayip

suayipDünya NET Örgütü, tüm dünyada NET (Nöroendokrin Tümör) kanserine dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla 10 Kasım olarak ilan ettiği Dünya NET Kanseri Farkındalık Günü’nde halkı, erken tanı ve doğru tedavi hakkında bilgilendirmeyi hedefliyor.

NET Kanseri günü nedeni ile açıklama yapan Türk Kanser Arastırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, Nöroendokrin Tümörler’i (NET), pankreasla sindirim kanalının mide, ince ve kalın bağırsaklar bölümlerinde ortaya çıkan sinsi bir hastalık grubu olarak tanımladı. Prof. Yalçın, yavaş büyüyen bu tümörlerin erken teşhis ile tedavisinde başarı şansının yüksek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Şuayib Yalçın, “Toplumda her 100.000 kişiden 5’inde görülen nöroendokrin tümörlere tanı konulmasında kromogranin A serum testi, 5HIAA idrar testi, endoskopik, radyolojik ve nükleer tıp tanı yöntemleri yardımcı oluyor. Kesin tanı biyopsiyle konuyor. NET’lerde çarpıntı, terleme, yüzde ateş basması, kızarıklık, ishal, şeker düşüklüğü gibi tipik bulgular izleniyor. Tümörler erken yakalandıklarında yüz güldürücü sonuçlarla tedavi edilebiliyor. Ancak benzer bulgular gösteren birçok hastalık olması sebebiyle NET’lerin teşhisinde yanılsamalar yaşanabiliyor. Yayılmış ve geç kalınmış durumlarda yaşam beklentisi ve yaşam kalitesinde azalma olabilir.” dedi.
Ne yazık ki NET’ler sıklıkla ileri evrede tanılanmakta. Örneğin pankreas kaynaklı NET hastalarının %60’ı ileri evrede tanılanmakta.

Hastalık tanısı almış kişilerin NET’ler konusunda uzman hekimlerden görüş alarak tedavi ve izlemlerinin planlanması için bulundukları yerde onkolog, gastroenterolog, endokrinolog, genel cerrahi, radyoloji, nükleer tıp ve patoloji uzmanlarına başvurması gerektiğini belirten Prof. Yalçın başarılı tedavi ve yüksek yaşam kalitesi için erken tanının önemini vurguladı. Çoğunlukla NET’lerin başka bir hastalık nedeniyle yapılan tetkikler sırasında tanı aldığını söyleyen Yalçın, hastalık başlangıcından tanı konulana kadar geçen sürenin de 5-7 yılı bulabildiğine dikkat çekti.

Nöroendokrin tümörü olan hastalar için ideal tedavi; tümör yayılmadan veya köken aldığı organ duvarını aşmadan önce cerrahi müdahaledir. Bu tedavi seçeneği; tümörün boyuna ve yerine göre kesin iyileşme potansiyeli taşımaktadır. Erken tanı, tümörlerin büyüyüp başka organlara yayıldığı hallere kıyasla hastaya daha fazla tedavi seçeneği sunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here