“Yaşam İçin Kalori Sağlık İçin Koşu” Projesi tanıtıldı

0
118
malnutrisyon_sgk_csgb

malnutrisyon_sgk_csgb
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: “Hastalık gelmeden ve hasta olmadan kişiye yönelik koruyucu sağlık politikaları son derece önemlidir” dedi. Türkiye’de malnütrisyonun önlenmesi ve bilinç oluşturulması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Abbott Nütrisyon’un katkılarıyla yürütülen “Yaşam için Kalori Sağlık İçin Koşu” Projesinin ikinci aşaması İstanbul’da düzenlenen tanıtım aktiviteleri ile başladı. Feriye Lokantası’nda düzenlenen basın toplantısına; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeleri Kazım Ergün, Salih Kılıç, Halit Ortaköy, Sinan Özkan, Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, kampanyanın yüzü Sanatçı Ferhat Göçer, Abbott Nütrisyon Türkiye Genel Müdürü Elba Rivera katıldı.

Farkındalık oluşturulacak
2008 yılında Avrupa Birliği’nin resmi politik ajandasına giren ve obezite ile birlikte en önemli halk sağlığı sorunu ilan edilen “malnütrisyon” konusunda farkındalık oluşturulması ve malnütrisyonun önlenmesi amacıyla yürütülen “Yaşam İçin Kalori Sağlık İçin Koşu” Projesi ile malnütrisyon hastalarının ihtiyaçlarına dikkat çekmek için Türk toplumunu harekete geçirmek amaçlanmakta. Proje kapsamında 19 Ekim 2014’de malnütrisyon görülme yüzdesi yüksek olan şehirlerden biri olan Şanlıurfa’da düzenlenecek 5 km koşu veya 2,5 km halk yürüyüşü etkinlikleri düzenlenecek, ayrıca Şanlıurfa’daki yarışa veya yürüyüşe katılamayacak olan kişiler Türkiye’nin herhangi bir yerinde 25 Eylül-19 Ekim arasında yapacakları yürüyüş veya koşma aktivitelerinden sonra #yasamicinkalori hastag’i ile Twitter’a tweet gönderip veya Instagram üzerinden kendi resimlerini iletebilecekler. Yapılacak koşu veya yürüyüş aktiviteleri sırasında yakılan tüm kaloriler “www.yasamicinkalori.com” sitesindeki kalorimetreye işlenerek, malnütrisyon konusunun önemine dikkat çekmek ve Türk toplumunun aktif katılımını sağlamak için sembolik olarak toplanacak.

“Koruyucu sağlık politikaları önemlidir”
Toplantıda bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, önemli bir sosyal sorumluluk projesi için bir arada olunduğunu belirterek, “Uzun yıllardır dünyada sosyal güvenlik konusu tartışılır ve hâlâ tartışılmaya devam ediyor. Çünkü 7’den 70’e, 7 milyar insanı, ülkemizde de 77 milyonu ilgilendiren bir konu” diye konuştu. Türkiye’de sosyal güvenlik alanında yaşanan adaletsizlik ve eşitsizlikleri giderme konusunda önemli adımlar attıklarını ifade eden Çelik, çalışma ve sosyal güvenliğin tüm insanların hayatını kuşatan iki önemli kavram olarak özetlenebileceğini dile getirdi. Bakan Çelik, hastalık gelmeden ve hasta olmadan kişiye yönelik koruyucu sağlık politikalarının son derece önem arz ettiğine dikkat çekerek, gerçekleşecek projenin de bu amaca yönelik sosyal sorumluluk projesi olduğunu kaydetti. Türkiye’de kötü ve yetersiz beslenme sorununun devam ettiğine dikkat çeken Bakan Çelik, “Herhangi bir hastalığı olmadığı halde gelişmesi geri kalmış çocuklarımız ne yazık ki bulunmaktadır. Urfa’da bir yılda 55 bin öğrenci okula başlarken, 30 bin öğrenci ilkokulu bitirmektedir. Hastalığı olmadığı halde gelişmesi geri kalmış çocuklarımıza, yani malnütrisyon tanısı konulan bu çocuklara yapılan harcamalara baktığımız zaman, bu hastalığı taşımayan çocuklara göre 2,5 kat bir harcamanın bunlar için gerçekleştiğini görüyoruz” dedi. Kötü ve yetersiz beslenmeden nesillerin kurtarılması gerektiğinin altını çizen Çelik, bunun gerçekleşebilmesi için farkındalığın artırılması gerektiğini söyledi. Herkesin bu projeye sahip çıkmasını istediklerini belirten Bakan Çelik, “19 Ekim Pazar günü hepimiz Şanlıurfa’da olacağız. Oradaki yürüyüşe katılacağız. ‘Malnütrisyona dur’ diyeceğiz. Denizler de, Boğaz da ‘dur’ diyor. Hep beraber bunu haykıracağız. Bu projeye destek veren herkesi kutluyorum” diye konuştu.
Boğaziçi Köprüsü turuncu renkte ışıklandırıldı
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ise, hangi yaş grubundan olursa olsun toplumun hayat kalitesini artırmak ve malnütrisyon konusuna çözüm üretmek amacı ile “Yaşam İçin Kalori Sağlık İçin Koşu” Projesinin başlatıldığını belirtti. Kurum tarafından MEDULA veri tabanı kullanılarak yürütülen çalışmalara göre malnütrisyonlu çocuklara yapılan sağlık harcamalarının malnütrisyonlu olmayanlara göre 2,5 kat daha fazla olduğunu vurgulayan Başkan Gökalp İlhan, “Bu aslında büyük bir rakamdır. Malnütrisyona karşı verilecek başarılı bir mücadele, hem çocuklarımızın sağlıklı olmasına ve sağlıklı nesiller yetişmesine, hem de sürdürülebilir sağlık bütçesi hedefimize çok büyük katkı yapabilecektir. Farkındalık seviyesinin artırılması için Abbott Nütrisyon ile böyle bir çalışma yürütmekteyiz” dedi. Başkan Gökalp İlhan, projeye dikkat çekmek için Boğaziçi Köprüsü’nün malnütrisyon logosunun rengi olan turuncu renkte ışıklandırıldığı bilgisini vererek, önümüzdeki günlerde medyada malnütrisyon konulu kamu spotunun yer alacağını dile getirdi. 14 Ekim 2014 tarihinde Ankara’dan start alan koşucularla malnütrisyon meşalesinin Şanlıurfa’ya doğru yola çıkacağını, koşucuların 16 Ekim’de Gaziantep’e varacaklarını ve 19 Ekim 2014 Pazar günü, Şanlıurfa’da Yaşam İçin Kalori halk koşusu ve yürüyüşü düzenleneceğini belirten Gökalp İlhan, “Kampanyanın hayata geçmesinde katkıları olan taraflara teşekkür eder, çalışmalarımızın tüm katılımcılara ve vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu gelecekler getirmesini temenni ederim” diye konuştu.

Kampanyanın yüzü Ferhat Göçer
Projeye destek veren sanatçı ve hekim Ferhat Göçer de, toplum için önemli bir halk sağlığı sorunu olan malnütrisyon kampanyasına destek olmaktan dolayı çok sevinçli olduğunu söyledi. Malnütrisyon kamu spotunda doktor rolü ile kamera önüne geçen Göçer, malnütrisyonun çocukluk çağından itibaren tüm yaşam boyunca üzerinde durulması gereken bir sağlık problemi olduğunu vurgulayarak, “Malnütrisyon erken teşhis edilip tedavi edilmeli. Projenin hedefi olan 5 milyon kaloriyi toplamak için hem şahsım hem de ekibim kalorilerimizi bağışlayacağız. Bu anlamlı hedefe katkı sağlamak için herkesi projenin bir parçası olmaya davet ediyorum” dedi. Kampanya ile ilgili Ferhat Göçer’in yer aldığı TV spotlarının çekimi de yapıldı.

“Sağlık sorunlarını çözüyoruz”
Abbott Nütrisyon Türkiye Genel Müdürü Elba Rivera ise yaptığı konuşmada, dünya genelinde liderlik konumuna sahip bir şirket olduklarını söyleyerek, misyonlarının insanların sağlıklı ve mutlu yaşamasını desteklemek amacıyla yenilikçi ve kaliteli beslenme ürünleri geliştirerek tıbbın hizmetine sunmak olduğunu belirtti. Rivera, sağlık aracılığıyla insanlara yardım için kendini adamış küresel bir şirket olarak misyonlarının yenilikçi ve yüksek kaliteli beslenme ürünleri geliştirmek olduğunu ifade ederek, sağlık sorunlarını çözebilmek için kurumlarla birlikte çalıştıklarını dile getirdi.

Malnütrisyon nedir?
Dokuların ihtiyacı olan besin ögelerinden yoksun kalması sonucunda yapısal eksiklikler ve organlarda fonksiyon bozukluklarının ortaya çıkması olarak tanımlanan malnütrisyon, toplumun tüm kesimlerinde görülebilmekle birlikte özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olan bireylerde daha sık karşılaşılan önemli bir halk sağlığı problemi. Ülkemizde KEPAN (Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği) tarafından yapılan klinik çalışmaya göre; hastaneye yatış anında değerlendirilen 30 bin hastanın ortalama % 15’inde beslenme yetersizliği olduğu tespit edilmiş ve bu nedenle hastaların hastanede kalma sürelerinin uzayarak, devletin sağlık harcamalarına büyük bir ekonomik yük getirdiği gözlemlenmiştir. “Yaşam için Kalori Sağlık için Koşu” Projesi malnütrisyon hastalarının ihtiyaçlarına dikkat çekmek için Türk toplumunu harekete geçirmeyi amaçlamakta. Yeterli ve dengeli beslenme, nörolojik rahatsızlığı ve gelişim geriliği olan kişilerde; kanser, diyabet, kistik fibroz, diyaliz, crohn, hastalarında ve diğer kronik hastalığı olan bireylerde çok önemli.

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here