Kamu Hastaneleri Kurumu’na bağlı hastaneler dijital hastane oluyor

0
147
himss-tukiyee

himss-tukiyee 

Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Zafer Çukurova, “HİMSS, 696 hastanemizin 200’ünde değerlendirme yaptı. Sonuçlara göre yol haritamızı belirleyeceğiz” dedi.

Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bilişimi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu (HİMMS) tarafından “Dijital ve Kağıtsız Hastaneye Geçiş” konulu Kongre ve Fuar Organizasyonu HİMSS Türkiye 4-5 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sağlık sektöründe üyelik organizasyonu, sektörde yapılması gereken iyileştirmeler üzerinde çalışan sağlık hizmetleri bilişim teknolojisi ve yönetim sistemlerinin en uygun ve yerinde kullanımı için küresel liderliği sağlamak üzerine odaklanan HİMSS’in Türkiye’deki ilk toplantısına ilgi büyüktü. Organizasyonun açılışında düzenlenen basın toplantısına; Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, HİMSS Üst Yöneticisi (CEO) Stephen Lieber, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Dr. Zafer Çukurova ve Sağlık Bilgi Sistemleri Dr. Hakkı Öztürk katıldı. HİMSS Üst Yöneticisi (CEO) Stephen Lieber yaptığı konuşmada, sağlıkta dönüşüm projelerinin son derece değerli olduğunu belirterek, dünyada yaptıkları ziyaretlerde bu alanda dikkati çeken 3 noktayı, “maliyet”, “kalite” ve “sağlık hizmetlerine erişim” olarak sıraladı. HİMSS’in değerlendirme modelini kullanarak sağlık otoritelerinin, sağlık hizmetlerine erişim, maliyet ve kalite konularında nasıl bir performans gerçekleştirdiğini ölçtüklerini anlatan Lieber, şu bilgileri verdi: “Sistem çeşitli seviyelerden oluşuyor. 6-7 gibi yüksek seviyelerine çıktığınız zaman kalite konusunda anlamlı değişiklikler olduğunu görüyoruz. Türkiye’de veri toplama yaptığımız birinci aşamanın sonuna geldik ve 143 hastanenin verileri kayıt altına alındı. Şu an yaptığımız değerlendirmelere göre 143 hastanenin ortalama skoru 3,0. Bu da Avrupa’da alınan 2,2 ortalamasından daha yüksek bir sonuç. Ödül alan 3 hastaneyle 6’ncı seviyede 4 hastane bulunuyor. Avrupa ülkeleriyle karşılaştırdığımızda, sadece İspanya, Hollanda ve Fransa’da 6’dan fazla bir seviyeye ulaşmış hastaneler var. Bu, Türkiye’deki sonuçların yüz güldürücü olduğunu göstermektedir.” Lieber, ilk analizden 2 sonuç çıkarılabileceğini dile getirerek, “Bunlardan ilki, Türkiye zaten hem hastanelerine hem vatandaşlarına hizmet etmek için bilişim sistemleri yatırımını zaten yaptığı. İkinci sonuç ise bundan sonra ne yapılacağı, yani hastanelerin sahip oldukları seviyelerden daha yüksek seviyelere çıkması, sağlık hizmeti kalitesini artırabilmemiz için bu alanda neler yapılacakları konusu. Gelecek 4 yıl boyunca Sağlık Bakanlığı ve hastanelerle veri toplamaya devam edeceğiz, gelecekte ne olacağına dair sonuçlara beraberce varmaya çalışacağız” diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Zafer Çukurova da, HİMSS’in Türkiye’deki Kamu Hastaneler Kurumu’na bağlı 696 hastanenin 200’ünde değerlendirme yaptığına değinerek, “143 hastanede değerlendirme sonuçlarını ve emram skorları belirlediler. Bir sonraki aşamada 4 yıllık yaptığımız protokole göre ilk değerlendirme sonuçlarına göre birlikte yol haritamızı belirlemiş olacağız” dedi. Çukurova, sistemi, “Hastanelere müracaat eden hastaların sağlık kayıtlarının dijital ortamda bulunması, tüm hekimlerin bu kayıtlara hasta güvenliği açısından kolay ulaşmasının sağlanması, hastanelerde kullanılan tüm tıbbi cihazların ürettiği verilerin bu sisteme aktarılarak, sistem üzerinden kullanıcılara, gerekirse hastaya ulaşmasını sağlamak” olarak ifade etti. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci ise Türkiye’nin sağlıkta dijitalleşmede hızla ilerleyeceğine inandığını ifade ederek, “1 yıl içinde 6 seviyesinin üzerindeki hastane sayımızın çok daha artacağını varsayıyorum” dedi. Sürecin, maliyetleri doğru ölçmeyi sağlayacağını belirten Birinci, “Şu an bize çok yüklü bir maliyet getireceğini düşünmüyoruz. Dünyada normal cironun yüzde 3’ü gibi maliyetler konuşuluyor. Türkiye’de bu rakamların çok çok altında bu işleri yapabilir durumdayız” diye konuştu. Bu arada Dijital Hastane Ödülleri, Mersin Erdemli Devlet Hastanesi, İzmir Tire Devlet Hastanesi ve Rize Devlet Hastanesi’ne verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here