SGK ‘Yaşam İçin Kalori, Sağlık İçin Koşu Projesi Çalıştayı’ düzenledi

0
118
malnutrisyon-calistay1

malnutrisyon-calistay1Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, çocuklarda malnüstrisyonun önlenmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Abbott ile uygulayacağı Sosyal Proje, ülkemizde sağlık harcamalarını düşürecek. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Abbott Laboratuvarları arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında ‘Yaşam İçin Kalori Yak, Sağlık İçin Koşu Projesi Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ev sahipliğinde, Abbott Laboratuvarlarının katkılarıyla Ankara JW Marriott otelde gerçekleştirilen proje iki aşamalı olarak uygulamaya konuldu. Projenin ilk aşamasında ‘Malnüstrasyon Risk Gruplarında İnsan Sağlığına ve Sağlık Ekonomisine Etkisi’ konulu çalıştay düzenlendi. İki gün süren Çalıştay’ın ardından, Ekim 2014’de yapılacak projenin ikinci aşamasında ise Ankara’dan başlanılarak Şanlıurfa’ya kadar ‘Halk Koşusu’ yapılacak. Çalışma Bakanlığı, SGK, hekimler, Sivil Toplum Kuruluşları, uzmanlar, Abbott yetkililerinin görüşlerini belirttikleri projeye ışık tutacak slogan: “Calories for life, run for health. Yaşam İçin Kalori, Sağlık İçin Koşu”. Türkiye’de malnütrisyonun önlenmesi ve toplumsal bilinç oluşturulması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu ve Abbott Nütrisyon’un Ankara’da düzenlediği Çalıştay süresince malnütrsiyon konusunda toplumsal bilincin arttırılmasının yanında, devletin sağlık için harcadığı bütçeye ciddi katkılar sağlaması konusunda çözüm önerileri de konuşuldu. ABD’de olduğu gibi hastaların kısa sürede iyileşmesine devletin sağlık harcamalarını en az düzeye indirmesi için alınacak tedbirler görüşüldü.

Kişiye yönelik sağlık politikaları

Malnütrisyon’a (yetersiz beslenme) ilişkin durumun bilimsel ve istatistiksel verilerle ortaya konulduğu ve paydaşların bakış açılarının ele alındığı çalıştayın açılış konuşmasını Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan yaptı. Konuşmasına tüm katılımcılara ve destek verenlere teşekkür ederek başlayan Gökalp İlhan, SGK olarak sağlık hizmetlerinin kalitesini arttırmaya yönelik programlar yürüttüklerini söyledi. Gökalp İlhan, Türkiye’de kamusal alanda, sağlıkta tek geri ödeme kurumunun SGK olduğunun altını çizerek, “Türkiye’deki sağlık konusunun sadece maddi finansmanı ile değil aynı zamanda vatandaşa kaliteli, sürdürülebilir ve kontrol edilebilir bir sağlık sistemi sunmayı hedefliyoruz” dedi.
Kişiye yönelik sağlık politikalarıyla ilgili çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Gökalp İlhan, geleceğe yönelik politikalarında iyileştirici, köklü projeler yürüttüklerini ve bu tür projelere destek verdiklerini anlattı.

Çocuk ölümleri

Başkan Gökalp İlhan, desteklenen projelerden birinin de ‘Yaşam İçin Kalori, Sağlık İçin Koşu Projesi’ olduğunu ifade ederek, özellikle çocuklarda malnüstrisyonun önlenmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Malnüstrisyonun sebepleri olan gelir azlığı, yetersiz beslenme, temel besinlere ulaşılamaması, çevre sağlığı, emzirme süresi, ailevi alışkanlıklar gibi konularda tedbir alınması gerektiğini söyleyen Gökalp İlhan, dünyadaki çocuk ölümlerinin yüzde 50’sinden fazlasının malnüstrisyondan kaynaklandığına dikkat çekti. Yetersiz beslenmeyle ilgili farkındalığın arttırılması ve etkin politikalar üretilmesinin önemini vurgulayan Gökalp İlhan, bu alanda tedbirlerin önceden ve hızlı bir şekilde alınması gerektiğini ifade etti. Gökalp İlhan, bu konuda tedbir almayan ve herhangi bir girişimde bulunmayan devletlerin, ilerleyen zamanda hem maddi hem de manevi olarak daha fazla yük getireceğinin altını çizdi.

“Bilinçlendirme şart”

Başkan Gökalp İlhan, kurum olarak yetersiz beslenme konusunda vatandaşlara sağlık ve besin ürünlerinin sağlandığına işaret ederek, “Sadece besin ve sağlık ürünlerinin vatandaşlara ulaştırılması tam bir önlem sayılmaz. Kişilerin malnüstrisyon konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi de şart” dedi. Sağlık hizmetlerinin sadece bugün için değil, gelecek için de gerekli olduğunun altını çizen Gökalp İlhan, sağlık hizmetlerinin yalnız SGK açısından değil, tüm toplum açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Projenin amacının, ihtiyacı olan çocuklara tam bir beslenme desteği sağlayabilmek için bir Halk Koşusu düzenleyerek, toplumu harekete geçirmek olduğunu belirten Gökalp İlhan, toplumda farkındalık seviyesini arttırmak için çalıştıklarını ifade etti.

SGK’ya teşekkür

Projeye global bilgi ve deneyimleriyle katkı veren Abbott Nütrisyon Genel Müdürü Elba Rivera Molina, dünya genelinde liderlik konumuna sahip bir şirket olduklarını; misyonlarının insanların sağlıklı ve mutlu yaşamasını desteklemek amacıyla yenilikçi ve kaliteli beslenme ürünleri geliştirerek tıbbın hizmetine sunmak olduğunu belirtti. Molina ise konuşmasında, gerçekleştirilen projenin büyük bir ortaklık olduğunu ifade ederek, yapılan çalışmalardan ve aldıkları destekten dolayı SGK yöneticileri ile çalışanlara teşekkür etti. Elba Rivera, “İnsana ve topluma katkı sağlamayı kendimize görev edindik. Bu yüzden malnütrisyon farkındalığını artıracak projelere destek veriyoruz. Amacımız beslenmenin insan sağlığındaki önemini vurgulamak ve hastalıkların tedavisindeki önemini anlatmaktır. Bu noktada çok önemli ulusal bir projeyi sizlerin yardımlarıyla hayata geçireceğiz. “Yaşam İçin Kalori Sağlık için Koşu” adını verdiğimiz projemizde; Sağlıklı yaşam için spor amaçlı bir yürüyüş düzenleyeceğiz. Yürüyüşe katılanların spor sırasında yaktıkları kalori miktarı hesap edilecek, yakılan kalori kadar ürünü SGK vasıtasıyla ihtiyacı olan malnütrisyonlu hastalara bağışlayacağız” dedi. Molina, yetersiz beslenme ve bu konudan kaynaklı hastalıkların dünyada büyük bir sorun olduğuna dikkat çekerek, konuyla ilgili pek çok bilimsel çalışmalar yapıldığını ve bu çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Sosyal güvenlik reformundan çok etkilendiğini ve insanlara erken yaşta sosyal güvenlik bilincinin aşılandığını belirten Molina, sosyal güvenliğin malnüstrisyon hastalarını da yakından ilgilendirdiğinin altını çizdi.

Yoğun katılım

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan konuşmaların ardından Abbott Nütrisyon Genel Müdürü Elba Noemi Rivera Molina, Dr. Bekir Keskinkılıç’a katkı ve çalışmalarından dolayı plaket verdi. Konu ile ilgili uzmanların katıldığı sunum ve soru-cevap bölümünün yer aldığı Çalıştay’a Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ın yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdür Yardımcısı Alper Süzen, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Yamak, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Politika ve Proje Daire Başkanı Mümine Nurdan Doğukan, Risk Yönetimi Daire Başkanı Zeki Ataman, Sağlık Hizmetleri Sözleşme ve Uygulamaları Daire Başkanı Gökçen Sonbudak, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Erman Cayhan, Tıbbi Malzeme Daire Başkanı Mustafa Öztürk, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Şube Müdürü Serdar Binöl, Abbott Nütrisyon Genel Müdürü Elba Noemi Rivera Molina, çok sayıda profesör, doçent ile doktorlar katıldı.

Çözüm önerileri yayınlanacak

KEPAN’ın (Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği) son yaptırdığı klinik araştırmalarda; 30 bin hasta değerlendirildi ve yatış anında hastaların ortalama % 15’inin beslenme yetersizliği nedeniyle risk altında olduğu görüldü. Bu nedenle hastaların hastanelerde kalma süreleri uzayarak, devletin sosyal güvenlik kurumlarına büyük bir ekonomik yük geldiği gözlemlendi. “Yaşam İçin Kalori Sağlık için Koşu” projesinin ilk adımı olan çalıştaydaki çözüm önerileri derlenerek “SGK Bakış Açısıyla Malnütrisyon” isimli bir yayında toplanacak.

ykurkcuoglu@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here