TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI TEMATİK SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ AÇILIYOR

0
121
biruni-slider

biruni-slider

Türkiye’nin sağlık alanında eğitim veren en kapsamlı tematik sağlık üniversitesi olacak Biruni Üniversitesi, 2014 – 2015 öğretim yılında eğitime başlıyor.

Türkiye’nin sağlık alanında eğitim veren en kapsamlı tematik sağlık üniversitesi olacak Biruni Üniversitesi, 2014 – 2015 öğretim yılında eğitime başlıyor. Tamamı sağlık bölümlerinden oluşan 6 Fakülte, 3 Enstitü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ile ülkemizdeki bütün sağlık branşlarında toplam 33 bölümlü A’dan Z’ye bir sağlık üniversitesi olacak.

Biruni Üniversitesi, 30 bin metrekare kapalı alan, 17 bin metrekare yeşil alan, 5 bin metrekare kafeterya ve sosyal alan, 2 konferans salonu, spa, fitness center, kapalı ve açık basketbol sahaları ile öğrencilerine geniş bir sosyal yaşam imkânı sağlayacak.

Tarihi Topkapı Surları’nın karşısındaki kampusu ile İstanbul’un her yerinden rahatça ulaşılabilecek bir konumda ve ulaşım yollarının merkezinde yer alan Biruni Üniversitesi, güçlü bir akademik kadro ile yola çıkıyor. Alanında yetkin, yurtdışı tecrübesi ve evrensel vizyona sahip, araştırma performansı ve bilimsel yayın verimliliği yüksek akademik kadrosu ile geleceğin sağlık kadrosunu yetiştirecek.

Biruni Üniversitesi’nin tanıtımı dolayısıyla Topkapı’daki merkez kampüste düzenlenen toplantıya; Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Bacanlı, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayfer Yalçın, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özen ile Üniversite Genel Sekreteri Naciye Seymenoğlu Torpil katıldı.

Çok özel burs imkânları
Biruni Üniversitesi, yüksek eğitim kalitesi hedefi, araştırmaya verdiği hizmetleriyle ülkemiz ve dünyada referans kabul edilecek, mensubu olmaktan övünç duyulacak, yenilikçi ve girişimci lider bir üniversite vizyonuyla hizmete başlıyor. İlk yılına özel tüm öğrencilerine yüzde 25, yüzde 50 veya yüzde 100 oranlarda burs imkânı sağlanacak. Üniversiteye ilk girişte sağlanan bursların tamamı karşılıksız olacak ve eğitim boyunca devam edecek.

Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerden, yerleştirmeye esas olan puan türündeki LYS sıralaması: 1 – 100 arasında olanlara aylık 3.000 TL, 101-500 arasında olanlara aylık 1.000 TL, 501-1.000 arasında olanlara aylık 500 TL, 1.001-2.000 arasında olanlara aylık 350 TL nakit ödeme imkânı sağlanacak. Ayrıca bu öğrencilerden ilk bin içinde olanlar, üniversitenin yüzde 25 burslu veya yüzde 50 burslu kontenjanlarına yerleşseler bile eğitim – öğretim ücretinin tamamından muaf olacaklar. İlk üç tercihinde yerleşen öğrencilere ise ilk yıl yüzde 10 oranında ek indirim imkânı sağlanacak.

Bir yıl erken mezun olma imkânı
Biruni’de erken mezun olma imkânı da var. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek İngilizce hazırlık sınıfı müfredatını 1. sınıf içine yerleştirecek. Böylece öğrenciler hem bir yıl gibi ciddi bir zaman kazanmış olacak, hem de en iyi şekilde yabancı dil öğrenmiş olacaklar. Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı ile birinci sınıf dersleri birleştirilerek öğrencilere bir yıl kazandırılarak, iş hayatına bir yıl erken başlamaları sağlanacak. Tüm öğrenciler ayrıca 2. seneden başlayarak Mesleki İngilizce dersleri ile desteklenecek.

Programlar arası bölüm değiştirme imkânı
Biruni Üniversitesi birçok alanda programlar arası geçiş imkânları sağladığı gibi çift anadal ve yandal uygulamaları da sunacak. Birinci sınıfın sonunda uygun şartları sağlayan öğrenciler istedikleri programlara geçiş yapabilecekler. Biruni Üniversitesi’nin dikkat çekici yeniliklerinden biri de Eğitim Fakültesi’nin, çift anadal ve yandal uygulama imkânlarının yanı sıra uzmanlaşmaya ve disiplinler arası etkileşime temel oluşturacak “Seçmeli Ders Paketi” uygulamalarına sahip öncü ve tek fakülte olması.

LABORATUVARLARI TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Genetik alanında dünyanın sayılı laboratuvarları Biruni Üniversitesi’nde
Genetik alanında en son teknolojileri kullanan ve uygulayan laboratuvarlar Biruni Üniversitesi’nde kuruluyor. Yüzlerce hastalığın tanı ve tedavisi yeni nesil DNA dizileme teknolojisiyle kolayca yapılabilecek. Böylelikle insanın tüm genetik yapısı Biruni Üniversitesi laboratuvarlarında incelenebilecek. Bu alanda ülkemizin dışa bağımlılığına da önemli ölçüde son verilmiş olacak.

Uluslararası iş birliği imkânı
Dünyanın önde gelen sağlık üniversiteleri ile entegre çalışma hedefiyle yola çıkan Biruni Üniversitesi bu bağlamda yurtdışındaki üniversiteler ile ikili anlaşmalar, Erasmus Programları ve akademik personel değişim programlarıyla geniş bir uluslararası işbirliği imkânı sunacak.

“Varoluş amacımız 21. Yüzyıl’ın Birunilerini yetiştirmek”
Biruni Üniversite’nin tamamlanmak üzere olan Topkapı’daki kampusunda gazetecilerle bir araya gelen ve sözlerine ülkemizin en kapsamlı ve yetkin sağlık üniversitesini açıyor olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek başlayan Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, “Türkiye’nin en kapsamlı sağlık üniversitesi Biruni Üniversitesi’nde amacımız; ülkemizdeki ve dünyadaki sağlık sorunları üzerine araştırmalar gerçekleştirecek, katma değer oluşturacak, yetkin araştırmacılar ve akademisyenler yetiştirmektir. Ülkemizin 2023 vizyonuna paralel olarak, varoluş nedenimizi sağlık alanında 21. Yüzyıl’ın Birunilerini yetiştirmek üzerine kurguladığımız için ismimiz kendiliğinden ortaya çıkmış oldu. Dünyada yaklaşık 65 milyon sağlık profesyoneli vardır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Eski çağlarda sadece hekimlik ve eczacılık olarak ortaya çıkan sağlık profesyonelliğinde bugün sayısı 40’ı aşan sağlık mesleği bulunmaktadır ve ülkemizde bu mesleklerin önemli bir kısmı yasa ile tanınmış durumdadır. Biruni Üniversitesi bu mesleklerden sayısal doygunluğa ulaşılan birkaçı dışında, hepsinin fakülte veya bölümlerini açmış bulunuyor. ‘Yalnızca sağlık ve sağlığın her alanında varlık’ ana düşüncesi kuruluş stratejimizi oluşturmuştur” şeklinde konuştu.

Biruni Üniversitesi’nin ulaşım yollarının merkezinde, Topkapı Surları’nın tam karşısında Marmaray istasyonuna ve Metrobüs durağına yürüme mesafesinde ve tarihi dokuyla iç içe olmasının İstanbul için bulunmaz bir kazanım olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yüksel, üniversite adayı öğrencilere hitaben de “Sevgili gençler, önünüzde çok sayıda seçenek ve imkân var. Sizleri geleceğin bilim insanları olarak yetiştirmeyi hedefleyen, en iyi öğretim kadrosunun, son teknolojiye sahip araştırma araçları ve laboratuvar imkânları ile buluştuğu öncü bir eğitim kurumuna davet ediyorum. Bugün vereceğiniz karar, atacağınız adım, yaşamınızın her safhasını derinden etkileyecek bir karar. Sadece sağlık bilimlerine odaklanan, ülkemizin disiplinler arası branşları ile birlikte en kapsamlı sağlık üniversitesi, sizi bilimin geleceğini yazmaya çağırıyor. Üniversitemizdeki farklıkları birlikte yaşayalım” dedi.

Biruni kimdir?
Biruni Üniversitesi adını 11. Yüzyıl’da yaşamış büyük Türk bilgini Ebu Reyhan El Biruni’den almaktadır. Yaptığı keşiflerle 11. Yüzyıl’a adını veren ve insanlığın ortaçağ birikiminin Batı’ya aktarılıp diğer çağlara eklenmesinde en önemli zincir halkası olan Biruni, Galileo’dan 600 yıl önce dünyanın döndüğü varsayımını ortaya koymuş, Newton’dan 700 yıl önce yerçekiminin varlığını fark etmiştir. Tıp ve eczacılık bilimlerinin birbirinden ayrışıp sınırlarının oluşmasını sağlamış bir tıp, eczacılık, astronomi ve fizik dâhisidir.

UNESCO’nun yayımladığı Courier Dergisi 1974 Haziran sayısının kapağında “1000 yıl önce Orta Asya’da yaşayan ve yaşadığı asra damgasını vurup Biruni asrı denilmesine sebep olan zekâ harikası bir bilgin” tanımını yapmıştır.

Biruni Üniversitesi’ndeki bölümler:

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ
ECZACILIK FAKÜLTESİ
EĞİTİM FAKÜLTESİ
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,
Üstün Zekâlılar Öğretmenliği,
Zihin Engelliler Öğretmenliği
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
Moleküler Biyoloji ve Genetik
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
Acil Yardım ve Afet Yönetimi,
Beslenme ve Diyetetik,
Çocuk Gelişimi, Dil ve Konuşma Terapisi,
Ergoterapi,
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon,
Gerontoloji,
Hemşirelik,
Odyoloji,
Sağlık Yönetimi,
Sosyal Hizmet
MESLEK YÜKSEKOKULU
Ameliyathane Hizmetleri,
Anestezi,
Çocuk Gelişimi,
Diyaliz,
Elektronörofizyoloji,
Fizyoterapi,
İlk ve Acil Yardım,
Odyometri,
Optisyenlik,
Perfüzyon Teknikleri,
Podoloji,
Radyoterapi,
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri,
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
TIP FAKÜLTESİ (2015-2016 eğitim- öğretim yılında öğrenci kabul edecektir.)

ykurkcuoglu@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here