Ekspomed 2014 Tıp Fuarı’nda göze batanlar

0
146

Tıbbi cihaz sektörünün tek fuarı olan Ekspomed 3 – 6 Mart 2014 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 21. kez düzenlendi. Fuarın, açılış ve organizasyon olarak tüm katılımcıları ve ziyaretçilerini ümit ederim mutlu etmiştir. Ekspomed her yıl daha profesyonel organize edilmekte ve uluslararası konumunu güçlendirerek büyümektedir. Büyümenin sebeplerinden bir tanesi ve en önemlisi Reed Tüyap’ın sektörel sivil toplum kuruluşları ile (TÜMDEF, SEİS) çözüm ortaklığının başlatılmış olması ve ortaklığın karşılıklı saygı ile yürütülmesidir. Reed Tüyap ve sektör Ekspomed fuarını bölgenin lider fuarı yapmak konusundaki kararlı birliktelikleri fuarın her yıl daha da büyümesini sağlayacaktır.

 

Sıcak ve anlamlı diyaloglar
Benim esas üzerinde durmak istediğim ve siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak istediğim konu 2014 Ekspomed Fuarı’nda kendini bariz şekilde gösteren kamu kurumları ile sektör arasında var olan sıcak ve anlamlı diyaloglarıdır. Fuarın açılışının Sağlık Bakanı tarafından yapılması, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun başkanlık seviyesinde katılımı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Müdürü’nün fuar süresince fuarda sektörle birlikte olması ve diğer birçok kamu temsilcisinin fuarın birinci gününden son gününe kadar fuarda kalıp, sektörü bilgilendirmek için toplantılar düzenlemeleri, panellere katılmaları ve stantları ziyaret etmeleri bence çok anlamlı. Türkiye şartlarında kamunun özel sektörle bu seviyede diyalog da bulunması sıra dışı bir gelişme.

Tüyap iyi ev sahipliği yaptı
Sektör ile kamu iş birliğine emek vermiş biri olarak buradan sektörün tek fuarına ve sektörün sorunlarına en üst düzeyde duyarlılık göstererek fuarın açılışında bulunan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Saim Kerman’a, Başkan Yardımcısı Ali Sait Septioğlu’na ve kurumdan fuara katılan diğer bürokratlara, SGK. Sağlık İşleri Genel Müdürü Dr. İsmet Köksal’a ve diğer bürokratlara ve diğer tüm kamu temsilcilerine teşekkür ediyorum. Kamunun fuara bu denli yüksek bir katılım göstermesi ve sayın bakanın fuarın açılışını bizzat yapmış olmaları TÜMDEF, SEİS başkan ve yöneticilerinin ve MASSİAD gibi bazı güzide derneklerin başarılarıdır. Bu organizasyona emeği geçen tüm STK başkanlarını ve diğer yöneticileri de ayrıca kutlarım. Yine fuar süresinde Reed Tüyap ev sahipliğini de ayrıca takdir etmek gerekir. İşin ve konunun önemini iyi kavradılar. Tüm isteklere en yüksek düzeyde duyarlılık gösterip iyi bir ev sahipliği yaptılar.

Kamu-Sektör diyalogu
Önceki yıllarda firmalar ve dernekler Federasyonu, “kamu ile yeteri kadar diyalogda değilsiniz, kamu bizi tanımıyor, kamu bizi yok sayıyor” diye eleştirerek sitemlerde bulunuyorlardı. Kamu ile sektör diyaloğunun olabildiğince en üst seviyede olduğu sanırım bu fuarda anlaşılmıştır. Kamuyu temsil eden muhataplarımız dört gün boyunca fuarda yer alıp sektörün sorunlarını dinleme ve çözüm üretmek için çaba içinde olmaları sanırım bu eleştirilere son vermiştir. Bu fotoğrafı görüp sektörde yan yana olup da bir çatı altına girmeyen derneklere, çatıdan kaçan ve kaçmak isteyen değerli meslektaşlarımıza ne demeliyiz. Bence fazla söze gerek yok. Artık bazı şeyleri görmek için kör ve sağır olmayı bırakıp sektörel birlikteliğin önemi anlamak lazım. Mevcut imkânlarla oluşturulan birliğin yarattığı gücün farkına varıp, yarından tezi yok firmalar derneklere üye olmalı, derneklerde TÜMDEF çatısı altına dahil olmalı. Bu birlikten sektör kazanır, sektör kazanırsa herkes kazanır. Benim Ekspomed Fuarı’nın açılışından sonuna kadar gördüğüm fotoğraf bu. Fuar hakkında esas değerlendirmeyi fuara stant alarak katılan değerli katılımcılar ve ziyaretçiler vereceklerdir. Dilerim onlarda fuar süresince yaptıkları iş bağlantılarından memnun kalarak Mart 2015 de yapılacak Ekspomed Fuarı için şimdiden yerlerini ayırtırlar.

 

MEHMET ALİ ÖZKAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here