Tıbbi teknoloji Türkiye’nin stratejik alanlarından biri olacaktır

0
132
ekspomed-6ic-sayfa

ekspomed-6ic-sayfa

EkspoMED Eurasia Fuarı’nın açılışına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Tıbbi teknolojide mevcudu daha iyiye getirerek yenilikleri yakalamalıyız” dedi.

Medikal sektördeki tüm gelişmelerin izlendiği, EkspoMED Eurasia (21. Uluslararası İstanbul Tıbbi Analiz, Teşhis, tedavi, koruma, Rehabilitasyon Ürün, Cihaz, Sistem, Teknoloji, Donanım ve Hastaneler Fuarı) ile LabtekMED 2014 (17. Uluslararası İstanbul Laboratuvar Teknoloji, Sistem ve Donanımları Fuarı) 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde eş zamanlı olarak 70 ülkeden yaklaşık 1300 firma ve firma temsilcisinin katılımı ve 40.000 metrekare kapalı alanda düzenlendi. Sağlık Bakanlığı’nın destekleri, Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF), Marmara Sağlık Sektörü İş Adamları Derneği (MASSİAD), Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği (TÜDER) – Çukurova Medikalciler Derneği (ÇUMED) – İç Anadolu Medikalciler Derneği (İMDER) – Ege Tıbbi Malzemeciler Derneği, Doğu Anadolu Medikalciler Derneği (DOMED), Gaziantep Sağlık İş Adamları Derneği (GASİD), Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) ve Sağlık Üreticileri ve Temsilcileri Derneği (SADER) işbirliği ile hazırlanan Avrasya’nın en kapsamlı ve yenilikçi medikal fuarı EkspoMED Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul’da 21. kez profesyonel medikal ziyaretçilerine kapılarını açtı. Sağlık sektörünün en önemli ticari fuarı olan Ekspomed Fuarı, aynı tarihte düzenlenen LabtekMED ve Cosmed Beauty Fair ile 30.000 civarında ziyaretçiyi ağırladı. Bu sene EkspoMED’de ilk defa eğitici seminerlere de yer verildi. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi ile yapılan anlaşma doğrultusunda, fuar süresince BAU Tıp tarafından, Beyin ve Ortopedi Cerrahisi, Rejeneratif tıp ve kök hücre konularında yurt içinden ve yurt dışından gelen, dallarında öncü uzmanlar tarafından uygulamalı seminerler düzenlendi.

Nitelikçi ziyaretçi profili
Nitelikçi ziyaretçi profili ile EkspoMED yine katılımcılarına kazandırdı. Kamu hastane birlikleri yetkilileri, üniversitelerin satınalma komisyon başkanları, rektörleri, dekanları, özel hastane sahipleri ve yatırımcıları, satınalma yöneticileri, medikal ürün ticareti ile ilgili profesyoneller ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinden oluşan ziyaretçi profili 40’in üzerinde ülkenden gelen katılımcılarla buluştu. Türkiye’nin sağlık alanında ihracat da hedef ülkeler arasında yer alan ülkelerden alım heyetleri fuarlarda ağırlandı. Avrasya bölgesindeki ülkelerle birebir sürdürülen pazarlama çalışmaları sonucunda Azerbaycan, Irak, Filistin, İran, Gürcistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Libya başta olmak üzere 20 farklı ülkeden Reed Tüyap tarafından alım heyetleri düzenlendi. Avusturya-Almanya (Baden-Württemberg) Belçika-Finlandiya-Hindistan-İngiltere-İtalya-Polonya milli katılımlarıyla EkspoMED’de bu yıl ilk kez yer aldılar. Geçmiş yıllarda milli katılımlarıyla yer alan Almanya (Bavaria), Çin, Fransa, İspanya, Kore, Malezya, Tayvan bu yılda EkspoMED 2014’e katıldılar. Baden-Württemberg International, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle, EkspoMED Eurasia Fuarı’nda ikili işbirliği görüşmeleri düzenlendi. Bu yıl ki EkspoMED Fuarı’nda İtalya “Onur Ülkesi” idi. İSEK “İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi” 8 üniversite, 18 kuluçka firması, 25 poster ile 7.Ada 743-744-745 no.lu bölümlerde oldukça geniş bir alanda stand açarak, fuar süresince çeşitli konularda seminer düzenledi.

Müezzinoğlu açılışa katıldı
EkspoMED Fuarı’nın açılış törenine; Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, İtalya İstanbul Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, Irak-Kürdistan Bölgesel Hükümeti Sağlık Bakan Vekili Dr. Saman Hussein Muhammed, KKTC İstanbul Başkonsolosu Servet Dorak, Reed Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, TÜMDEF Başkanı Kemal Yaz, SEİS Başkanı Metin Demir, MASSİAD Başkanı Tolga Sözen, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Saim Kerman, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, SADER Başkanı Engin Arel, TÜMDEF eski Başkanı Mehmet Ali Özkan ile çok sayıda davetli katıldı.

“Bölgenin en güvenli ülkesi Türkiye”
Fuarın açış konuşmasını yapan Reed Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, “Ülkemizin geleceğine güvenimiz tam. Bölgenin en güvenli ülkesi Türkiye’dir. Sağlık Bakanlığı uzun yıllardır her zaman yanımızda olmuştur. Sayın Bakanımızın nezdinde tüm bakanlık görevlilerine teşekkür ederim. TÜMDEF, SEİS, SADER ve bağlı derneklere de şükranlarımı sunarım. Bu yıl fuarcılıkta 35. yılımızı tamamladık. Bu 35 yılın 21 yılında Ekspomed Fuarlarını düzenledik” dedi. Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkanı Kemal Yaz da yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelerin çoğunda tıbbi cihaz sektörünü 1., 2. ya da 3. Sanayi olarak gördüklerini, ülkemizde ise, 11. sırada kalındığını belirtti. “Temennimiz tıbbi cihaz sektörü ülkemizde ilk üç sıraya taşımaktır” diyen Kemal Yaz, “Ülkemiz tıbbi cihaz sektörü dünya sıralamasında 19. sıradadır. Bunu ilk 10 içerisine çekmemiz gerekmektedir. 2023 hedefine ulaşmak için buna hep beraber birlikte gerçekleştireceğiz. Yüzde 15 yerli alımları yüzde 25’lere çekmemiz gerekmektedir. 3-5 milyar TL’lik bir ihracat hedefimiz var. Dünyaya mal üreten bir ülke konumunda bunu yapabiliriz. Yeter ki Bakanlığımız bu konuda gerekli destekleri versin” diye konuştu.

2018 hedefi 2 milyar TL ihracat
Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenler Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir de konuşmasında şunları söyledi: “İnşallah tüm meslektaşlarımız fuardan umduklarının fazlasını bulurlar. Onuncu 5 yıllık kalkınma planında 2018 hedefimiz 2 milyar TL ihracat, yüzde 85 dışa bağımlı olan iç Pazar tüketimini ise yüzde 20 oranına taşımak. 2023 hedefimiz ise 5 milyar TL ihracat ve yüzde 30 tüketimi yerli üretim ile karşılamak. Buna inanıyoruz. Yetişmiş insan gücümüzle ve teknolojimizle bunu başarabiliriz. Bir Orkestra gibi çalışmalıyız. Uyumlu olmalıyız. 2023 hedeflerine doğru hep birlikte koşarız. Fuarımızın sektöre faydalar getirmesini umuyorum.” KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, kaliteli ve yüksek teknolojiye hâkim olabilen hekimliğin önemine değindi. “Kaliteli hekim faktörü çok önemlidir. Hekimler teknolojiye iyi yön verebilmelidir” diyen Bakan Gülle, bölgenin Türkiye’yi ön plana çıkaracak olan fuarın tanı, tedavi, donanım ve rehabilitasyon hizmetlerine büyük katkı koyacağını söyledi.

“En büyük sermayemiz güven”
Açılışta konuşan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, sağlığın, bireyler, toplum ve gelecek için önemli olduğunu söyledi. Bilimsel gelişmelerin en hızlı olduğu alanlardan birinin sağlık alanı olduğunu aktaran Müezzinoğlu, “Bilimsel gelişmelerin dinamiklerini iyi takip eden, buna öncülük yapan bir anlayışı ve vizyonu yakalamak bizlerin sorumluluğu. Türkiye, bu anlamda önemli bir süreci geride bıraktı” dedi. Türkiye’nin son 12 yıllık sürecini de değerlendiren Müezzinoğlu, Türkiye’de, istikrar, istikrarlı bir yönetim ve bu yönetimin getirdiği ekonomik istikrar olduğuna vurgu yaparak, “En büyük sermayemiz güvendir. Güvenin temeli de istikrardır” şeklinde konuştu. 2023 yılının, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümü olduğuna vurgu yapan Müezzinoğlu, gelecek 10 yıla ilişkin olarak, Türkiye’nin bölgesinde sağlık alanında güçlü bir ülke olma hedefi olduğunu ifade etti. Müezzinoğlu, Türkiye’nin sağlık teknolojilerinde ve sağlık üretiminde, ilaç sanayi ve tıbbi teknoloji alanında, sağlık hizmetinin diğer alanlarında, tıbbi teknoloji ve ilaç sanayinde de güçlü olma hedefleri olduğunu söyledi. Yatırımcı ve üretici için kalite ve yeniliğin önemli olduğuna da vurgu yapan Müezzinoğlu, “Biz bir taraftan yenilik peşinde koşmalıyız, diğer taraftan da, mevcudun kalitesini marka değerine taşıyabilmeliyiz. Elimizdeki avantajlar ne? İstikrar ve geleceğe ait güvenimiz.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

“2018 yılında hastaneler tamamlanacak”
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, önümüzdeki 5 yıl içinde yapılacak şehir hastaneleri konusuna ilişkin olarak da şunları söyledi: “Şu anda kamu-özel işbirliği ile şehir hastaneleri projeksiyonumuz; 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin ihale süreçlerini tamamladık. Ek sözleşmelerini bu ay bitiriyoruz. En geç 3 yıl içinde 24 bin yatak kapasiteli hastanelerimiz bitmiş olacak. İkinci adımı bu yıl tamamlayacağız. Yeni, yaklaşık 25 bin yatak kapasiteli. Bu yıl içinde onların ihalelerini bitireceğiz. 4 yıl sonra da, bu 25 bin, yaklaşık 50 bin yatak kapasiteli kamu-özel işbirliği ile yapılacak hastaneleri 2018 yılı içinde bitirmiş olacağız.”
İhalesi yapılmış, inşaatı devam eden 31 bin yatak kapasiteli hastanelerin yarısının bu yıl içinde, yarısının gelecek yıl hizmete gireceğini kaydeden Müezzinoğlu, 5 yılın sonunda, 95 bin ila 100 bin yatak kapasiteli hastanelerin tamamlanmış olacağını belirtti.

Kalite ve yenilik
Müezzinoğlu şöyle konuştu: “Girişimcilerimiz vizyoner olmalı, öz güvenli ve cesur olmalı, potansiyeli görmeli. Yakın coğrafyada Türkiye’nin gelecek vizyonunu iyi okumalı. Ve iki kelimeyi asla ihmal etmemeli: Kalite ve yenilik. Üreticimiz, Ar-Ge ve vizyon konusunda dünyanın tecrübesinden istifade edebilmeli, dünyadaki tecrübeyi ülkeye taşıyabilen o tecrübe ile birlikte gelecek vizyonunu oluşturabilen bir bakışı çok cesur bir şekilde alabilmeli. ‘Benim vizyonum bu. Yanımda veya arkamda durulması gereken gücü arıyorum’ diyenlerleyiz. Biz bu vizyonunun yanında, o dinamiklerin farklılıkların, yeniliklerin, markanın yanında durmakla ilgili yasal düzenlemelerimizi yeterince yaptık. İhtiyaç duyulursa yenilerini de yaparız. Bu sebeple önümüzdeki süreçte tıbbi teknoloji Türkiye’nin stratejik alanlarından biri, tıbbi teknolojide mevcudu daha iyiye getirmek bir noktada anlamlı, değerli, ama yenilikleri yakalamak çok daha önemli. Yakın coğrafyamızdaki geleceği de çok iyi okumamız gerektiğine inanıyorum. Bu fuarın geçen yıla göre çok daha farklı bir dinamik olması da bizi ayrıca sevindiriyor. Bunun gelecek yıl çok daha güçlü olacağına inanıyorum. Yeter ki biz elimizdeki fırsatları değerlendirelim. Birlikte olabilecek güçlü vizyonların peşinde koşabilelim. Bakanlığın tüm kuruluşlarının sektörle çalışmak için kapıları ve gönülleri açıktır. Yetir ki insan sağlığına daha fazla katkı sağlayalım.” Bakan Müezzinoğlu ayrıca, önümüzdeki 5 yıl içinde, Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 5 bin adet diş üniti alacağını da sözlerine ekledi.

30.yılını dolduranlara plaket
Marmara Sağlık Sektörü İşadamları Derneği (MASSİAD) Yönetimi 21.Ekspomed/Labtek fuarlarına tam kadro katıldı. Fuarın birinci günü akşam düzenlenen organizasyonda sektöre uzun yıllar verdikleri emek ve destek için tıbbi cihaz sektöründe 30 çalışma yılını tamamlamış 65 firmaya plaket verildi. MASSİAD üyelerinin 60’a yakınının stant açarak katıldığı fuarda; MASSİAD üyeleri hem ürünlerini sergileme, hem de, kamu kurum yetkilileri, sağlık personeli, alt bayiler, aynı konuda çalışan diğer firmalar ve yurt dışı ziyaretçileri ile yeni ilişkiler kurma veya mevcut ilişkilerini daha da güçlendirme fırsatı buldu.

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here