Astellas, karaciğer naklinde uzman hekimler yetiştirilmesine destek oluyor

0
131
Yaman-Tokat

Yaman-Tokat

Karaciğer Nakli Derneği, Türkiye’de gerçekleştirilen nakil sayısını arttırmak ve uzman doktorlar yetiştirmek için “Karaciğer Nakli Uzmanlık Programı”nı hayata geçiriyor.

Karaciğer Nakli Derneği, Türkiye’de gerçekleştirilen nakil sayısını arttırmak ve uzman doktorlar yetiştirmek için “Karaciğer Nakli Uzmanlık Programı”nı hayata geçiriyor. 2013 yılında Astellas’ın destekleri ile başlayan proje kapsamında bu yıl 8 bursiyer, karaciğer naklinde uzman merkezlerde en az 6 aylık bir eğitim alma fırsatı bulacak.  Karaciğer Nakli Derneği, karaciğer nakli konusunda uzmanlaşmak isteyen doktorlara Türkiye genelinde yılda 100’ün üzerinde nakil yapan merkezlerde eğitimler verecek. 2013 yılında başlayan ve Astellas’ın katkılarıyla bu yıl da devam ettirilen “Karaciğer Nakli Uzmanlık Programı” ile karaciğer nakli yapan, uygulayan ve bu konuda araştırma yapan iyi eğitimli ve nitelikli doktor sayısını arttırmak amaçlanıyor. Ameliyat sonrası başarının da en üst seviyeye taşımanın ve Türkiye’deki Organ Nakil Merkezleri arasındaki ilişkileri geliştirmenin hedeflendiği proje ile bu yıl toplam 8 bursiyer en az 6 ay burslu olarak eğitim alacak. Eğitim aldıkları süre boyunca yurtiçi ve yurtdışı bilimsel çalışmalara katılma imkânı da bulacak olan bursiyerler uzmanlık programında da aktif olarak çalışacak. Astellas’ın karşılıksız desteğiyle gerçekleştirdikleri eğitim programı ile ilgili konuşan Türkiye Karaciğer Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Yaman Tokat, Türkiye’de yıllık karaciğer nakli ihtiyacının milyon nüfus başına 30-35 civarında seyrettiğini belirtti. Türkiye’de yılda ortalama 2500 karaciğer nakli yapılması gerektiğini ancak 1250 nakil yapılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Yaman Tokat, “Bu sayı Avrupa ve hatta dünya geneline bakıldığı zaman oldukça yüksek olmasına rağmen Türkiye’deki ihtiyacın gerisindedir. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri yetişmiş eleman azlığıdır. Organ nakli sayısının ve ameliyat sonrası başarının artırılması, yetişmiş, iyi eğitimli ve nitelikli eleman sayısının arttırılmasından geçer” diye konuştu. Bu eğitim programının genç uzmanların alanlarında uzman ve yıllık nakil sayısı 100’ü geçen merkezlerde eğitim almalarının sağlanacağına değinen Prof. Dr. Tokat, bu sayede aktif organ nakil merkezleri oluşturulmasına katkı sağlanacağını söyledi.

Başvuru şartları

T.C vatandaşı olmak. Cerrahlar için; Genel Cerrahi konusunda uzman olmak. Dahiliye branşı için; Gastroenteroloji veya Pediatric Gastroenteroloji konularında uzman olmak. Üniversite Hastanesi, Devlet Hastanesi veya Özel Hastanede çalışıyor olmak. Biri çalıştığı kurum/kuruluşun kürsü başkanı veya bölüm başkanı olmak üzere en az iki kişiden referans mektubu getirmek. Eğitim süresi: 6-12 ay. Eğitim alınacak merkezler: Florence Nightingale Hastanesi, Organ Nakli Merkezi. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, Turgut Özal Tıp Merkezi, Organ Nakli Birimi. Kent Hastanesi – Organ Nakli Merkezi. Memorial Şişli Hastanesi – Organ Nakli Merkezi. Bursiyerler bu merkezlerde 1 yıldan çok olmamak üzere Karaciğer Nakli Uzmanlık Programı kapsamında eğitim alacaklardır. Bursiyerlerin eğitim aldığı süre boyunca; Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel çalışmalara katılmaları, Yurt içi ve yurt dışı yayınlar yapmaları, Uzmanlık programında aktif olarak çalışmaları gerekmekte. Seçici kurul şu isimlerden oluşuyor: Başkan: Prof. Dr. Yaman Tokat. Üyeler: Prof. Dr. Koray Acarlı, Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Prof. Dr.Münci Kalayoğlu, Prof. Dr.Yalçın Polat, Prof. Dr.Sezai Yılmaz, Prof. Dr.Yıldıray Yüzer, Doç. Dr.Murat Akyıldız, Doç. Dr. Murat Kılıç. Başvuru dönemi: 25 Nisan-25 Mayıs 2014. Başvuru şekli ve yeri: Adayların www.karacigernaklidernegi.org web sitesindeki başvuru formlarını doldurmaları ve CV’leri ile birlikte göndermeleri gerekmektedir. Başvuruların değerlendirme süresi: Son başvuru tarihinden itibaren 1 aydır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here