17 Aralık süreci 57 hastanenin 2014 yatırım planından çıkmasına sebep oldu

0
134
ohsad-2-ichaber

ohsad-2-ichaber

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 17 Aralık’ın ekonomiye getirdiği yükler sebebiyle 2014 yatırım planında olan 57 hastaneyi plandan çıkartmak zorunda kaldıklarını söyledi.

 

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) tarafından düzenlenen Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantılarının 5’incisi Antalya Belek’te gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, SGK, il sağlık müdürlükleri, özel hastaneler ve sağlık kuruluşları, kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri ve sigorta şirketlerinin sağlık sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirmek için bir araya geldiği toplantı, Antalya/Belek Cornelia Diamond Hotel’de düzenlendi. Toplantının açılışına; Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, OHSAD Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Dr. Zafer Çukurova ve Hüseyin Çelik, SGK Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, SGK-GSS Genel Müdürü Dr. İsmet Köksal, Kamu Hastaneler Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Fuat Kantarcı, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Özel Hastaneler Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Erbay, Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Yılmaz Tuna, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, İstanbul SGK İl Müdürü Murat Göktaş, özel hastane sahipleri ve genel müdürleri, Sağlık Bakanlığı bürokratları ile sağlık sektörü temsilcileri katıldı. Çapa Medikal’in Ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları-5 çerçevesinde birçok medikal firma stant açarak ürünlerini tanıttı.

“Teknolojik gelişmeleri göz ardı edemeyiz”

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada; insanlar ve ülkeler için zor olan bir alanı tartıştıklarını, ortak çözümler üretmeye çalıştıklarını söyledi. Sağlıkta bilimi merkezde tutmak ve bilimsel gelişmeleri gözardı etmeden yürümek zorunda olduklarını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, “Teknolojik gelişmeleri gözardı etmeden yönetmek zorundayız. Hizmet sunumunun kalitesini her geçen gün geliştirerek sunmak zorundayız. Hizmet sunum miktarlarının kalitesini her geçen gün geliştirerek sunmak zorundayız. Vatandaşımızın hastaneye ulaşımının önündeki engelleri kaldırmak zorundayız” diye konuştu.

Hastane sayıları

Hem kamu hem de özel sektörün sağlıkta üzerine düşeni iyi yapmak zorunda bulunduklarını vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “Özel sektörde hastane sayısı 2002’de 271, 2013’de 542. Yani yüzde 100’den fazla artış var. Toplam hastane içindeki payı 2002’de yüzde 7,7, 2014’de yüzde 18,7. Muayene payı 2002’de 3,6’dan, 2014’te 17,8’e, yoğun bakım sayısı 992’den 2014’te 9 bin 759’e, toplam hekim sayısı 2008’de 10 bin 481, 2012’de 18 bin 328’e geldi. Bütünsel baktığımızda birbirimizin rakibi, birbirimizin ayağını tökezleten, bir diğerini kenara bırakıp kendisini ön plana çıkaran bir anlayışın mensupları değiliz. 75-76 milyon, önümüzdeki vizyonda da 85 milyonlara gidecek bir ülkenin insanının tamamına sağlık hizmeti sunacak, hakkaniyeti sunacak, en ücra köşedeki vatandaşımızın da insanca sağlıktan hakkaniyetli hizmeti alabileceği hedeflerden vazgeçemeyiz.”

Yüzde 75 memnuniyet oranı

Türkiye’de geçen 10 yılda vatandaşa sağlık sunumunda yakalanan bir başarı bulunduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bunun sadece kamu hastaneleri ve yöneticilerinin değil, özel sektörün de başarısı olduğunu belirtti. Müezzinoğlu, son 10 yılda yüzde 75 memnuniyet oranına ulaşarak üst limite geldiklerini ancak bunu yüzde 80’lere taşımaları gerektiğini anlatarak, şöyle konuştu: “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünde hedeflerimiz artık insanını sağlık hizmetleri sunumunda memnun eden bir anlayışın ötesine geçebilen, yakın coğrafyasındaki 1 milyon insana sağlık turizminde Türkiye’yi merkez yapan bir hedefi projelendirmek. Türkiye’nin pastadan aldığı 1 milyar doları 5 yıl sonra 10 milyar dolara çıkarabiliyorsak, 2023’te 20-25 milyar dolarlara çıkarabiliyorsak, özel sektörün alacağı pay hesap ettiğinin çok daha ötesindeki beklentilerle geri dönecek. Bunun için sağlık turizminde yeni yeni proje ve vizyonlar geliştirmemiz lazım.”

17 Aralık süreci

Bakan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “17 Aralık sürecinden bu yana veya Gezi olaylarından sonraki Türkiye’nin gelecekle ilgili vizyonunda ekonomik değerleri zaman zaman yeniden gündeme almak gerekiyor. 2014 yatırım planlarında olan 57 hastaneyi yatırım planlarımızdan çıkarttık. Niye? 17 Aralık’ın getirdiği faiz artışı, istikrarla ilgili minimumda olan zedelenme ve gelecekle ilgili soru işaretleri oluşturmak isteyen bir anlayış. Ama 30 Mart akşamı sandık sonucu yine istikrarı, yine gelecekle ilgili hesapları daha güçlü yapabilmeyi getirdi.”

“SGK, kapı görevi üstlenecek”

Toplantıda konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ise, SGK’nın daha sağlıklı bir toplum için var gücüyle çalıştığını ve vatandaşların yanında olmaya devam edeceğini belirterek, Kurumun ilerleyen dönemlerde sadece teknolojik yenilikleriyle değil mevzuat değişiklikleriyle de sağlıklı bir topluma kavuşulmasında kapı görevi üstleneceğine vurgu yaptı. Sağlık harcamaları konusunda önceliklerinin vatandaşlara ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerini etkin, verimli ve adil bir biçimde sunmak olduğunu vurgulayan Başkan Gökalp İlhan, 2009 yılında 28 milyar 863 milyon lira olan sağlık harcamasının 2013 yılında yüzde 13,1 artışla 49 milyar 938 milyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi. Gökalp İlhan, kişi başı sağlık harcaması incelendiğinde ise 2009’da 484 lira olan kişi başı sağlık harcamasının yüzde 44,4 artışla, 2013 yılında 699 liraya ulaştığını belirtti. Hiç kimseyi geride bırakmadan, suistimallerin önüne geçerek çalışmaları hayata geçirdiklerini kaydeden Gökalp İlhan, sosyal güvenlik reformu çalışmalarının sadece Türkiye’de yeni bir sosyal güvenlik sisteminin inşası anlamına gelmemesi gerektiğine işaret etti.

“Medula haklı bir gurur kaynağıdır”

Başkan Gökalp İlhan, Medula sisteminin SGK’nın sağlık uygulamalarının omurgası işlevini gördüğünü belirterek, “Medula sadece SGK’nın değil, Türkiye’nin uluslararası alanda da dikkatleri üzerine çeken haklı bir gurur kaynağıdır. Sağlık alanında dünyada benzerine çok az rastlanan ve vatandaşlarımızın sağlık hizmetini kesintisiz bir biçimde almalarına imkan sağlayan Medula, Türk mühendislerimizin başarısıdır” dedi. Yadigar Gökalp İlhan, Medula sistemine eklenen ‘E-Reçete Uygulaması’nın Uluslararası Sosyal Güvenlik Örgütü tarafından 2009 yılında mansiyon ödülüne layık görüldüğünü de sözlerine ekledi.

Sağlık turizminden 1 milyar dolar

OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat da, Türkiye’nin sağlığa zannedildiği gibi çok değil, az para harcadığını savunarak, 2008 yılında sağlığa ayrılan pay yüzde 6,11 iken, bugün bunun yüzde 5,3’e düştüğünü ifade etti. OECD ülkelerinin ortalamasının yüzde 8,3 olduğunu bildiren OHSAD Başkanı Dr. Bahat, “Dünya standartlarında hizmet sunuyoruz ama sağlığa ödenen para az. Bizim üzerinde durmamız gereken konu, oran olarak da az. Özel sektör olarak 2008’de 2 milyon hasta bakıyorduk, bugün 85 milyon hastaya bakıyoruz. Sağlık turizmi 2008’de adeta hiç yoktu. Bugün 1 milyar dolara yakın sağlık turizmi yapıyoruz” diye konuştu. OHSAD Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantısı’nda; sağlık sisteminin güçlü-zayıf yönleri de masaya yatırıldı. Toplantı çerçevesinde stant açarak ürünlerini tanıtan firmalar şunlar: Çapa Medikal, KBB Medikal, Acendis – DTC, Draeger, Ertunç Özcan, Mindray, Medek, Samatıp, Linde Gaz, Acarmed, Özgenç Medikal, Parflex, İncekaralar, Sümer A.Ş., Elsa Ortopedi, MTS Medikal, Giomed, Siemens, Avrasyamed Medikal, Berk Sağlık, Dolsan, EMS, Erne Medikal, Göbeklioğlu, İstanbul Medikal, Mesitaş, Özcan Kardeşler, Philips, Sesa, Tesa Medikal, Vivamed.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here