SCA, adet bazında yandan bantlı yetişkin hasta bezinde %51 ile pazar lideri

0
163
cem-turker-2013

cem-turker-2013

SCA Hijyen Genel Müdürü Cem Türker, “Hem ihracat, hem de iç piyasa için tuttuğumuz yüksek stok ile aldığımız siparişleri kısa sürede karşılayabilmekteyiz” dedi.

Ürün yelpazesini sürekli genişleten SCA Hijyen Genel Müdürü Cem Türker; Medikal Plus’ın sorularını cevaplandırdı:

SCA, TENA markasıyla hasta bezi pazarında nasıl bir yer edindi kendisine?
Biz 2009 yılında Glory markası ile pazara girdik 2 yılda yaklaşık %33 pazar payı aldıktan sonra 63 ülkede fabrikası olan 102 ülkede faaliyet gösteren İsveç kökenli SCA firması ile bütünleştik. 2011 yılında Avrupa’da %41, dünyada %24 Pazar payı olan TENA markasını Türkiye’ye sunduk. IMS’in açıklamış olduğu 2013 yılı genel verilerine göre, adet bazında yandan bantlı yetişkin hasta bezinde %51 ile Pazar lideriyiz ve en yakın rakibimizin 10,5 puan önünde yer alıyoruz.

Türkiye’deki hasta bezi tüketimi ile Avrupa’yı karşılaştırır mısınız?
Avrupa pazarının yaşlı nüfus oranı yüksek olduğu için ve nüfusun büyüme hızının düşük, hatta bazı ülkelerde negatif olması nedeniyle; pazarın yaklaşık %60’ı hasta bezi, %40’ı bebek bezi. En önemlisi 40 yaş üzeri doğum yapmış bayanlar idrar kaçırmayı aynı kadın bağı gibi normal bir yaşam biçimi olarak algıladıklarından bu pazar da ciddi bir büyüklüğe ulaşmış. Şu anda ülkemizde bu ihtiyaç kadın bağı ile giderilmeye çalışmakta, ancak kadın bağı idrar emmeye uygun olmadığından iyi performans gösterememektedir.

Hasta bezlerinin geri ödeme kapsamına girmesi pazarı büyüttü mü?
Mevcut geri ödeme sisteminde son kullanıcı hasta bezi faturası ile süpermarket, eczane ya da medikal; nereden alırsa alsın bu fatura ve rapor ile 45 gün içinde banka hesabına havale etmekte idi. Yeni hazırlanan, içeriği onaylanan yeni geri ödeme sisteminde ise provizyon sistemi ile hastanın SGK ödemesi gerçekleştirilecek, hastanın SGK gişelerine gitmesine gerek kalmadan, SGK’dan tahsilatı eczaneler ve ruhsatlandırılacak medikaller yapacaktır. Dolayısı ile pazar süpermarketlerden uzaklaşıp tamamen eczane ve medikal market kanalına kayacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Ek3c-4 listesinde yer alan ayakta geri ödeme listesindeki hasta bezinin de yer aldığı yaklaşık 33 kalem ürün provizyon sistemi ile ayakta tedavi hastalarına ödenecektir. Şu anda süpermarketlerden alan hastaların çoğunluğu SGK’nın geri ödeme sisteminden faydalanmadan kendi ceplerinden finanse ederek hasta bezini kullanmaktadır, bunun en önemli nedeni tahsilat sürecinin uzun sürmesidir, provizyon sistemi ile tahsilat daha kolay olacak, dolayısı ile kullanımı da artırarak pazarı daha da büyütebilecektir.

Hasta bezinde KDV yüzde 8 oldu mu?
Gerek SGK’nın geri ödeme kapsamında yer alan ayakta tedavi kapsamında ürünleri içeren Ek3C-4 listesinde ve yatarak tedavide pozitif listede, gerekse geri ödeme kapsamında yer almayan negatif listede KDV’si %18 olan tek ürün “hasta bezi” dir. Gelirler İdaresi bu üründe yapılan yanlışlığı kabul etmesine, sağlık kapsamında yer alan ürünlerinin tamamının %8 olduğunu beyan etmesine rağmen, bir tebliğ yayınlanarak bu düzeltme yapılmamıştır. Geri ödemede provizyon sistemine geçildikten sonra ürün üzerindeki fazladan bu %10 ağırlık daha az hissedilebilecek olsa da, provizyon sistemi ile ulaştığımız başarıya ulaşmak için bu konuda da çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Biraz da üretiminizden bahseder misiniz?
Üretimimiz üç vardiya devam etmekte, hem ihracat, hem de iç piyasa için tuttuğumuz yüksek stok ile aldığımız siparişleri kısa sürede karşılayabilmekte ve iş ortaklarımıza yok sattırmamaktayız. SCA’nın özellikle Avrupa’daki fabrikaları ile benchmarking yaparak artı ve eksi yönlerimizi paylaşmakta, en iyi uygulamaları bünyemize katarak her geçen gün daha verimli çalışmaktayız. Hastalarımızın bizlere duyduğu güveni ve yaşam kalitelerine duyduğumuz sorumluluğu hissederek üretim sürecimizi her geçen gün daha da iyileştirmekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here