Medical Park Fatih Hastanesi, 20 yıldır …

0
200
fatih-medical-1

fatih-medical-1

Medical Park Fatih Hastanesi, 20 yıldır Fatih’te hizmet veriyor

Medical Park Fatih Hastanesi Genel Müdürü Metin Arslan, “Önümüzdeki aylarda en önemli yatırımlarımız kapasite artışı ve teknolojik gelişmelere yönelik olacak” dedi.

Bugüne kadar yüzbinlerce hastaya hizmet vermiş, Medical Park Hastaneler Grubu’nun Medical Park adıyla kurulmuş ilk hizmet merkezi olan Medical Park Fatih Hastanesi Genel Müdürü Metin Arslan ile bir sohbet gerçekleştirdik.

Medical Park Fatih Hastanesi hakkında kısa bilgi verir misiniz?
Hastanemiz, 1995 yılında Sultan Hospital olarak kuruldu. 1999 yılında Medical Park Fatih Hastanesi adını aldı. 69 hasta yatağı ve 15 yoğun bakım yatağı ile toplamda 84 yataklı bir hastanedir. 6500 metrekare kapalı alana sahip olan hastanemiz, Medical Park Grubu’nun ilk hastanesi olması özelliğiyle grup içerisinde özel bir yere sahiptir. Tarihi yarımadanın merkezinde, ulaşıma elverişli bir lokasyonda olması nedeniyle hasta hinterlandı son derece geniştir ve tercih sebebidir. Bu özelliğinden dolayı gerek yurt içinden gerekse yurt dışından oldukça teveccüh gören, tam teşekküllü ve T.C. Sağlık Bakanlığı kriterlerine göre A grubu bir hastanedir.

Hastanenizde hangi branşlar bulunuyor?
Hastanemizde, Acil Tıp, Anestezi ve Reanimasyon, Aile Hekimliği, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Enfeksiyon hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, İç Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Ortopedi ve Travmatoloji, Kardiyoloji, Nefroloji, Göğüs Hastalıkları, Kalp ve Damar Cerrahisi, Üroloji, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Nöroloji, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Gastroenteroloji, Diş Hekimliği, Beslenme ve Diyetetik branşlarında toplamda 60 uzman hekim ile sağlık hizmeti sunmaktayız.

Hastanenizde görev yapan kaç hekiminiz var? Hekimlerin akademik unvanları nelerdir? Hekimlerin eğitim ile ilgili ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Hastanemizde; 6 profesör, 4 doçent doktor., 8 yardımcı doçent doktor, 19 operatör doktor, 19 uzman doktor, 1 pratisyen hekim, 2 diş hekimi olmak üzere 60 hekimimiz var. Hekimlerimize bilimsel çalışma yapmaları için her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Bahçeşehir ve Kemerburgaz üniversiteleri ile yakın işbirliğimiz var. Medical Park Fatih Hastanesi hekimleri bu 2 üniversitenin tüm bilimsel ve teknik imkânlarından faydalanabiliyor, laboratuvarlarında araştırma yapabiliyorlar. Eğitim, seminer, konferans ve kongrelere hem konuşmacı hem de katılımcı olarak yer alıyorlar. Bazı hekimlerimiz aynı zamanda bu üniversitelerin akademik kadrolarında öğretim görevlisi olarak da görev yapmaktadırlar. Medical Park Grubu’nun önemli bir halkası olan Medical Park Fatih Hastanesi’nde, grubumuzun imkânları ve üniversiteler ile olan işbirlikleri sayesinde hekimlerimiz için son derece bilimsel bir çalışma ortamı sunuyoruz. Bu durum, özellikle son 1 yılda akademik ünvanlı hekim sayımızdaki artışta ve hekimlerimizin yapmış oldukları bilimsel yayınlarda kendini göstermektedir. Bunun sonucu olarak da hastalarımıza dünya standartlarında, modern tıbbın tüm imkânları kullanılarak son derece kaliteli bir sağlık hizmeti sunma imkânı elde ediyoruz. Özetle bizim için hekimlerimizin eğitimi ve bilimsel yönlerinin geliştirilmesi sunmuş olduğumuz sağlık hizmetinin kalitesi açısından hayati öneme sahiptir.

Hastanenizde yapılan işlemler ve ameliyatlar nelerdir özellikli olarak yaptığınız işlemler var mı?
2013 yılı içerisinde hastanemizde yaklaşık 5.000 koroner anjiyo, 600 açık kalp ameliyatı, 1.500 adet periferik damar cerrahisi ameliyatı, 3000 göz ameliyatı ve çeşitli branşlardaki 7.000 adet diğer ameliyatlarla birlikte toplam 17.000 ameliyat ve girişimsel işlem yapılmıştır. Bu operasyonlar içinde son yıllarda özellikle de akademik kadrolarımızdaki gelişmelere paralel olarak özellikli işlem sayılarımızda gözle görülür artışlar vardır. Bunlar; genel cerrahide obezite cerrahisi, onkolojik cerrahi, endokrin cerrahisi, hepatobilier cerrahi ve her türlü ileri laparaskopik cerrahi işlemler, beyin cerrahisinde spinal cerrahinin yanısıra tümör, travma ve anevrizma cerrahisi, özellikle pediatrik nöroşirurji, göz hastalıklarında kornea nakli, vitroretinal cerrahi, refraktif cerrahi ve pediatrik göz cerrahisi, ortopedi bölümünde kas iskelet sistemi tümörleri cerrahisi ve her türlü artroskopik cerrahi işlemleri, ürolojide endoürolojik cerrahi ve ürolojik tümörler, kalp cerrahisinde koroner bypass cerrahisinin yanısıra, Anevrizma cerrahisi, her türlü periferik damar cerrahisi, endovasküler operasyonlar, kardiyolojide koroner stentlemenin yanısıra ablasyon, TAVI,ICD ,CRP, perkütan ASD kapama, karotis stentleme, plastik ve rekonstrütif cerrahide mikro cerrahi , ileri rekonstrüktif cerrahiler başarı ile ve sıkça yapılmaktadır.

Hastanenizin teknolojik altyapısına ilişkin bilgi verebilir misiniz?
Hastanemizde son teknoloji ile kendini yenileyen; MR, tomografi, Anjio cihazı, Floroskopi (röntgen), Mamografi , Kemik danstiometre, Polisomnografi (uyku lab.), Eeg , Emg , Lazer epilasyon, Kavitasyon, Mezoterapi, Oksijen terapi, Kryo terapi, Kardiyak rehabilitasyon, Oct cihazı, Göz anjiyosu, Eswt cihazı (topuk dikeni için), Perkütan nefreskop sistemi (yetişkin pediatrik), Endoskopi sistemi (bronkoskop, ercp, gastro), Full hd endovizyon sistemi, C kollu röntgen, Radyo frekans cihazı, 4d ultrason, Eswl cihazı (taşkırma), Otoakustik emisyon cihazı, Timpanometre cihazı, her türlü biyokimya ve mikrobiyoloji testlerin yapılabildiği ileri Laboratuvar cihazları kullanılmaktadır. Ayrıca hastanemiz süreç bazlı bir hastane bilgi yönetim otomasyonu ile birlikte üst yönetim karar destek sistemleri kullanılmaktadır. Bu otomasyon sistemi dünyaca ünlü ORACLE ERP sistemi ile tam entegre çalışmaktadır. Bu uygulamaların yanında İnternet ve mobil uygulamalar ile hastalar kısa sürede randevu alma, tetkik sonuçlarını görme işlemlerini yapabiliyorlar. İnternet üzerinden geriye doğru verilerine erişebiliyor. Yatan hastalara takılan cipli bileklikler ile hastalara uygulanacak tedavi ve sonuçlar takip ediliyor. Hekimlerimiz, HBYS, internet ve mobil uygulamalar ile hastalarının tüm tedavi süreçlerini online olarak takip edebilmektedir. Hastanemizde elektronik order sistemi kullanılmaktadır.

Son yıllarda sağlık sektöründe popüler olan sağlık turizmi ile ilgili çalışmalarınız var mı?
Daha öncede ifade ettiğim gibi hastanemiz Tarihi yarımadanın merkezinde, ulaşıma elverişli bir lokasyonda 7/24 sağlık hizmeti sunmaktadır. Bu özelliği ile sağlık turizmi için son derece elverişlidir. 2013 yılı verilerine baktığımızda hastanemize dünyanın yaklaşık 135 ülkesinden çeşitli nedenlerle gelen yaklaşık 10.000 civarında hastamız olmuştur. Bu ülkeler içerisinde özellikle modern tıbbın son derece gelişmiş olduğu A.B.D., Almanya, Hollanda, Belçika gibi ülkeler vardır. Bu ülkelerden gelen hastalar azımsanmayacak seviyelerdedir. Bunun yanısıra Ortadoğu ve uzak doğudan da çok sayıda hastamız vardır. Hastanemizde yabancı hastalara hizmet verebilmek için uluslararası hasta hizmetleri bölümümüz bulunmaktadır. Bu bölüm bünyesinde yabancı dil bilen personel ile birlikte farklı dillerde tercümanlar da görev yapmaktadır. Ayrıca grubumuzun merkezi olarak tüm hastanelerimize hizmet veren bir yabancı hasta birimi bulunmaktadır. Bu birim özellikle yabancı ülkelerin sağlık bakanlıkları ile anlaşmalar yaparak ülkemize, dolayısı ile de hastanemize yabancı hasta getirebilmektedir.

Medical Park Fatih’in hedefleri nelerdir?
Önümüzdeki Hastanemizi büyütme ve hizmet çeşitliliğimizi arttırma yönünde önemli yatırımlarımız olacak. Hastanemiz son derece deneyimli ve kariyer sahibi bir sağlık ekibine sahiptir. Bu ekip tıbbi etik ilkelerden ödün vermeden son derece güler yüzlü ve insancıl bir anlayışla sağlık hizmeti sunmaktadır. Ekibimizdeki gelişmelere paralel olarak artan hasta sayılarımız mevcut kapasitemizi arttırmamızı zorunlu kılmaktadır. Önümüzdeki aylarda en önemli yatırımlarımız kapasite artışı ve teknolojik gelişmelere yönelik olacak.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Üniversite eğitimimi Bilgisayar ve İktisat alanlarında tamamladıktan sonra İşletme yüksek lisansı yaptım. 2006 yılından beri Medical Park bünyesinde çeşitli pozisyonlarda yöneticilik yaptıktan sonra Ekim 2012 yılından beri Fatih Medical Park hastanesinde Genel Müdür olarak çalışmaktayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here