Türkiye’nin sağlık sistemi …

0
134
bakan-kuveyt-1

bakan-kuveyt-1

Türkiye’nin sağlık sistemi dünyanın dikkatini çekiyor

Kuveyt Sağlık Bakanı Ali Saad Al-Obaidi, sağlık turizmi kapsamında Kuveytlilerin Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, çalışma ziyareti için Türkiye’ye gelen Kuveyt Sağlık Bakanı Dr. Ali Saad Al-Obaidi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Heyetler arası görüşmeden sonra iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Kuveyt ile Türkiye arasında geçmişe dayalı köklü bir diplomasi ilişkisinin olduğunu belirten Müezzinoğlu, “Kuveyt Milli Günü” yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “Kuveyt halkının bağımsızlığına kavuştuğu bu anlamlı günü kutluyorum” dedi. İki ülke arasında tarihi, kültürel ve inanç değerleri açısından önemli bir bağ olduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu, bunun yanında siyasi ve ekonomik alanlarda da dinamik bir ilişki olduğunu ifade etti. 2012 yılında iki ülkenin ekonomik işbirliği hacminin 600 milyon dolar olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, bu rakamın arttırılabilmesinin mümkün olduğunu kaydetti. İki ülkenin, Ortadoğu’daki bölgesel sorunlara yaklaşımının da aynı olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, bunun Türkiye ve Kuveyt için bir başka artı değer olduğunu söyledi.

Aktif çalışmalar için komisyon kuruldu

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 2008 yılında iki ülke arasında imzalanan Sağlık İşbirliği Antlaşması’nın daha aktif hale getirmek için heyetler arası görüşmeler yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti: “Yeni proje ve çalışmalar için neler yapabileceğimizi görüştük. Özellikle sağlık turizmi kapsamında Kuveyt halkının Türkiye’den sağlık hizmeti alabilmesi adına atılması gereken adımları masaya yatırdık. Bu kapsamda, üç ay boyunca çalışmalarını sürdürecek üç ya da beş kişiden oluşacak bir komisyon kuracağız. Daha sonra buradan alacağımız sonuç doğrultusunda bakanlık düzeyinde gerekli adımları atacağız.”

Sağlık turizmi çalışmaları

Kuveyt Sağlık Bakanı Dr. Ali Saad Al-Obaidi ise Türkiye’de bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, ziyaret vesilesiyle Türkiye’nin sağlık sistemini yakından tanıma fırsatı bulduklarını söyledi. Al-Obaidi, 2008 yılında iki ülke sağlık bakanlıkları arasında imzalanan Sağlık İşbirliği Antlaşması’nın gereğinin yerine getirilmesi için bugün burada olduklarını söyledi. Komisyon çalışmaları sonunda elde edilecek sonuçların sağlık başta olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkilere önemli kazanımlar sağlayacağını vurguladı. Heyetler arasında yapılan değerlendirme sonrasında sağlık risk faktörleri ve sağlık sistemleri hakkında detaylı paylaşımlarda bulunduklarını söyleyen Al-Obaidi, sağlık turizmi kapsamında Kuveytlilerin Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Türkiye’nin son yıllarda sağlık alanında dünyanın dikkatini çeken önemli bir değişime imza attığını belirten Al-Obaidi, Kuveyt’in de bu gelişmelerin takipçisi olduğunu sözlerine ekledi.
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, konuk Bakan Dr. Ali Saad Al-Obaidi’ne Osmanlı saraylarında kullanılan şerbetlik hediye etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here