Fujifilm Türkiye, teknik servis konusunda …

0
160
fujfilm2

fujfilm2

Fujifilm Türkiye, teknik servis konusunda “bölge üssü” durumuna geldi

Medikal sistemler alanında dünyanın önde gelen markalarından biri olan Fujifilm; teknolojisi, uzman teknik kadrosu ve bayileriyle gücünü Türkiye’nin ötesine taşıyor.

Türkiye pazarında; endoskopi sistemleri, bilgisayarlı radyografi, dijital mamografi, dijital radyografi, kuru sistem yazıcılar, imaj arşiv ve görüntüleme sistemlerinin yanı sıra film sarf malzemeleriyle faaliyetlerini sürdüren Fujifilm, teknik servis konusunda “bölge üssü” durumuna geldi. Fujifilm Endoskopi Sistemleri Teknik Servisi Müdürü Nida Sönmez faaliyetleri ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

Fujifilm, endoskopi alanında dağıtım ağını yeniden yapılandırdı. Bu çerçevede Endoskopi Sistemleri Teknik Servisi olarak Türkiye’de nasıl bir hizmet veriyorsunuz. Dış ülkelerdeki cihazlara da servis veriyor musunuz?

Yeni yapılanma çerçevesinde, Fujifilm’in dünya standartlarındaki teknik ekip ve servis donanımı Türkiye’de yeniden düzenlendi. Uluslararası standartları ülkemize taşıdık. Endoskopi cihazları konusunda vermiş olduğumuz hizmet kalitesi ve standartlar, Fujifilm tarafından takdir edildi. Bu durum neticesinde 01.11.2013 tarihi itibariyle Fujifilm Türkiye; Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Türki Cumhuriyetlere endoskopi cihazları konusunda teknik servis hizmeti sağlamaya başlamıştır. Fujifilm Türkiye, artık teknik servis konusunda “bölge üssü” durumuna gelmiştir.

Yetkili olmayan servisler, endoskopi sistemlerini tamir ettiklerinde hasta sağlığına zarar verme durumu söz konusu olabilir mi?

Yetkili olmayan kişi ve kurumların, teknik bakım ve teknik onarımı konusu pek çok sektörde olduğu gibi medikal cihazlar konusunda da maalesef büyük problem teşkil etmektedir. Ancak, endoskopi cihazlarının bakımında veya onarımında yapılan hatalar doğrudan hasta ve kullanan operatörün sağlığını riske etmektedir. Sadece ekonomik nedenlerden tercih edilmiş olan bu bakım onarım şekli, çoğu kez cihazın tamamen kullanılamaz hale gelmesine, yapılan teknik hatalar sonucu uygulama esnasında özellikle elektro cerrahi uygulamalarında hasta veya operatöre elektrik çarpmasına ve yanıklara neden olmaktadır. Ayrıca, bu tarz tamiratlarda orijinal yedek parça kullanılmamaktadır. Kullanılan malzeme, hiç bir fizik veya sağlık standardına sahip olmadığından, cihazların ebat, boyut ve ölçülendirme bölümlerindeki standartların kaybolmasına neden oluyor. Bunun sonucunda, müdahale esnasında operatör örneğin 50 cm.de ölçüm yaptığını düşünürken, gerçekte 5-6 cm farklı bir yerde olabilmekteler. Bu durum, tanı yanlışlıkları başta olmak üzere pek çok hataya sebebiyet verebilmektedir.

Bu durum hastanelerin maliyetlerine nasıl yansır?

Yetkili olmayan firma veya kişilerin yaptığı işler ilk bakışta ekonomik görünse de çoğu zaman endoskopi cihazının kullanılamaz duruma gelmesine veya radikal tamirat gereksinimine zemin oluşturmaktadır. Daha kötüsü, bu firma veya kişiler, hukuki olarak 3. şahıslara cihazlar tarafından verilebilecek zararlarda sorumluluk taşımamaktadırlar. Bu gibi hukuki durumlarda hastane yönetimi, satınalma birimleri veya biomedikal servisleri sorumlu tutulmaktadır. Kısaca, ekonomik gibi görünen bu tip uygulamalar, ekonomik kayıplar dışında, hukuki olarak da hastane, doktor ve satınalma birimlerini zan altında bırakmaktadır.

Fujifilm görüntülemede önemli bir tecrübeye sahip. Endoskopi ürünlerinde yeni ürünler var mı?

Fujifilm son on yılda endoskopi alanında büyük yatırımlar yaptı. Bu yatırımların büyük bölümü araştırma ve geliştirme üzerinedir. Bu yatırım ve çalışmaların sonucu olarak; özellikle görüntü kalitesi ve digital uygulamalar başta olmak üzere cihazların fonksiyonelliği, dayanıklılığı ve hijyeni açısından büyük gelişmeler meydana geldi. Endoskopi cihazları ilk başlarda sadece teşhis amacı taşırken, şimdi kullanım kolaylığı ve fonksiyonelliği sayesinde pek çok tedavi ve cerrahi operasyonda tercih edilmektedir. Ayrıca, yeni görüntüleme ve tanı tekniklerimiz sayesinde, özellikle erken dönem kanser teşhisi başta olmak üzere pek çok hastalığın teşhis ve tanılanmasında iki kattan fazla başarı sağlanmıştır.

Görüntülemede netlik çok önemli değil mi?

Fujifilm ürün sloganımız “To see more, to know more” yani “Daha fazla bilmek için daha fazla görmek”. Sonuçta, ne kadar net görürseniz teşhis ve tanıya o kadar rahat ulaşırsınız. Fujifilm lens teknolijisi konusunda dünyada öncü firmalardan biridir. Fujinon lensler, profesyonel alanda yıllardır en çok tercih edilen markalardan biri olmuştur. Fujifilm bu kazanımlarını da her zaman yeniliklerin öncüsü olmak için kullanmıştır.

Cihaz eğitimleri veriyor musunuz?

Bu konuda hassas bir politika izliyoruz. Çünkü, bilinçli ve bilgili kullanıcı hem kendi hem ekipman hem de tedavi gören kişi açısından çok önemli. Fujifilm olarak ulusal kongreler başta olmak üzere üniversite, hemşire ve teknisyen kurslarında endoskopi cihazlarının kullanımı, temizliği, dezenfeksiyonu, saklama ve hijyen konularında eğitimler veriyoruz. Ayrıca, Endoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri Derneği ile ortak eğitim çalışmalarına katılıyoruz. Bunların dışında firmamız ürünleri ile ilgili kendi çalışanlarımıza rutin bilgilendirme ve eğitim kursları düzenlenmektedir. Özellikle ülkemizde endoskopi yardımcı personellerinin eğitimi ve yetişmesi maalesef bir standarda sahip değil. Bu konuda özellikle üniversitelerimizin önlem alması ve adım atması gerektiğini düşünüyorum. Eğitim ve uygulama standartları işin kalitesini arttıracaktır. Fujifilm olarak, bu konuda her zaman işbirliğine hazır olduğumuzu bir kez daha bildirmek isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here