EMPATİ

0
137

Empati, sadece insanlar arası ilişkilerde değil, her türlü iletişim faaliyetinde temel bir yetenektir.

Karşımızdaki insanla empati kurabilmek için biyolojik olarak hazırlanmışızdır.
Beynin ön bölgesinde ayna nöronlar vardır. Bilim adamları empatinin biyolojik temelleri olan bu nöronları çok uygun biçimde ayna nöronlar olarak adlandırıyorlar.
Empati kurulabilmesi için ayna nöronların aktif hale gelmesi gerekir.
Karşımızdaki insanın duygularını hissedebilme, anlayabilme açısından ve o duyguları içselleştirebilmek ve duygu dünyamızı zenginleştirebilmek açısından ayna nöronlar son derece önemlidir.
Genelde iletişimi sadece sözlerle yaptığımızı sanıyoruz.
Oysa bilimsel bulgular ifadelerin iletişimdeki etkisinin sadece % 8 ila % 10 olduğunu tespit ediyor.
İletişimde sadece sözel ifadeler değil, aynı zamanda ses tonumuz, beden dilimiz, jest ve mimiklerimiz, vurgularımız da etkili oluyor.
Bir duyguyu bunların hepsiyle birlikte aktarıyoruz karşı tarafa.
Bu aktardığımız duygunun muhatabımız tarafından alınabilmesi için ayna nöronlarının açık olması gerekiyor. Eğer açık değilse bu sefer iletişim sadece sözel alana, yani %8-10’luk alana sıkışıp kalıyor.
Peki ayna nöronlar ne zaman veya nasıl açık olabilir?
Ayna nöronlar güven, saygı ve sevgi söz konusu olduğunda açılıyor.
Psikolog Fatih Reşit Civelekoğlu’nun dediği gibi, ‘karşımızdaki insanla duygu alışverişinin olabilmesi, ayna nöronlarının açılabilmesi için güven ilişkisinin kurulması’ gerekiyor.
Dolayısıyla gerek kişisel ilişkilerimizde gerek pazarlama iletişiminde ve gerekse iş dünyasındaki ilişkilerimizde en temel insani değerlerden olan sevgi, saygı ve güvenin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.
Ancak sevgi, saygı ve güven olursa karşımızdaki kişi ister sözel, ister bedensel olsun verdiğimiz mesajlara açık kalabilir.
Ayna nöronları açan sevgi ve güvendir çünkü.
Sağlıcakla kalın.

Orhan TAŞOVA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here