MASSİAD, “Geçmişten Geleceğe Elele Gecesi’’nde …

0
118
massad1

 

massad1

MASSİAD, “Geçmişten Geleceğe Elele Gecesi’’nde üyeleriyle buluştu

MASSİAD Başkanı Kazım Eryaşar, “Bizlerle birlikte olan tüm üyelerimiz bir kez daha dernek olarak birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu göstermiştir” dedi.

 

21 yıldır tıbbi cihaz sektörüne hizmet etmenin gururunu yaşayan Marmara Sağlık Sektörü İşadamları Derneği (MASSİAD), geçen dönemin iş yorgunluğunu üzerinden atıp, yeni döneme daha dinamik girebilmek, üyeler arasındaki birlik ve beraberliği güçlendirmek amacı ile bir tekne gezisi düzenledi. Düzenlenen yemekli geceye; Marmara Sağlık Sektörü İşadamları Derneği (MASSİAD) Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası TOBB Delegesi Kazım Eryaşar, Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkanı Kemal Yaz, TÜMDEF Danışma Kurulu Başkanı ve MASSİAD Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, Medikal Plus Genel Yayın Yönetmeni Ecz. Yusuf Kürkçüoğlu, Medikal Plus Reklam Koordinatörü Hüseyin Güngör Aytan, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Balçık, MASSİAD Yönetim Kurulu üyeleri; Dilaver Altun, Tolga Sözen, Ayhan Öztürk, Esmeray Gürbüz, MASSİAD eski Başkanı Uğur Mumay ile çok sayıda MASSİAD üyesi katıldı.

“Birlikten Kuvvet Doğar”
Katılımın yoğun olduğu program MASSİAD Başkanı Kazım Eryaşar’ın hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Kazım Eryaşar gecede yaptığı konuşmada; “İş yoğunluğu arasında zaman ayırıp bu geceye katılan, bizlerle birlikte olan tüm üyelerimiz bir kez daha dernek olarak birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu göstermiştir. Üyelerimizin desteğiyle her zaman sektör olarak ileri gideceğimiz inancı ile bir kez daha ‘Birlikten Kuvvet Doğar’ sloganını dile getirir, bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan tüm üye ve misafirlerimize teşekkür ederim” dedi. İstanbul Boğazı’nın güzelliği eşliğinde gerçekleşen gece; katılımcıların sıcak sohbetleri ve fasıl eşliğinde eğlenceli bir şekilde geçti.

“Sektörün sorunları çok”
Gece ile ilgili Medikal Plus’a açıklamalarda bulunan MASSİAD Başkanı Kazım Eryaşar şunları söyledi: “İnşallah yeni dönemde de güzel işlere imza atacağız. Benim son dönenim. Dernek tüzüğümüz ve gelenek de bu şekilde. Görevimi görül rahatlığıyla arkadaşlara bırakmak için çalışıyorum. 174 üyemiz var. Üye sayımız çok fazla değişmiyor genelde. Gelenler, gidenler oluyor. Türkiye’deki bütün sivil toplum örgütlerinde üye sayısını artırmak bir sıkıntı. Türkiye’deki sağlık sektöründeki değişim bunu etkiliyor. Önemli olan sektörün sağlıklı bir yere gitmesi. Sektörün gidişatı konusunda hepimizin sıkıntıları var. Sağlık Bakanlığı tarafında global bütçe yürütülüyor. Alınan hizmetin kalitesi ile ilgili şüphelerimiz var. Bu bütçelerle bu işi büyütmek ve sürekliliğini sağlamak zor. Sağlıkta erişilebilirlik önemli ama kalite de çok önemli. Bugün biz işin tıbbi cihaz tedariği tarafındayız. Piyasada çok farklı ve ucuz ürünler var. Bu ürünleri alanların çoğu da Sağlık Bakanlığı kurumları. Daha sonra bu ürünlerin toplatıldığını da görüyoruz. Sektörün büyümesini istiyoruz. Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı da sektörün büyümesini istiyor. Sektör bu şekilde nasıl büyüyecek bizde düşünüyoruz. Sektörün ne kadar büyümediğini istatistiği olarak hepimiz görüyoruz. Üretim maliyetlerini ve pazara arz edilen fiyatlara bakıyoruz, dünya fiyatlarının çok altında.”

“En başarılı derneğimiz”
Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkanı Kemal Yaz da yaptığı açıklamada; “Kazım Başkanıma teşekkür ediyorum. Birlikte olmayı çok istiyoruz. Bunu toplantılarda, kongrelerde yakalayamıyoruz. Böylesi bir ortamda bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye geneline baktığımızda derneklerimizin en iyisi MASSİAD. Bundan mutlu oluyoruz. Başarılı çalışmalara imza atıyorlar. Aldıkları bayrağı daha üst noktalara taşıyorlar. Bizleri bir araya getirdikleri için tüm yönetim kuruluna teşekkür ederim” dedi.
Güçlü dernekler, güçlü federasyon

TÜMDEF Danışma Kurulu Başkanı, MASSİAD Başkan Yardımcısı ve dergimiz köşe yazarı olan Mehmet Ali Özkan ise gece ile ilgili görüşlerini şöyle paylaştı: “1992 yılında 7 kişi ile kurduğumuz, kurucusu olmaktan da çok gurur duyduğum MASSİAD’ın bugünlere gelmesinde emeği geçenlere herkese teşekkür ediyorum. Ahirete intikal edenlere rahmet diliyorum. Kazım Başkanım hakikaten mükemmel bir dernek yönetiyor. Onun da özverili çalışmasına, performansına çok teşekkür ediyoruz. Bu yıl ‘son senem’ diyor ama son senesi olmasın. Ya kendisi kadar çalışkan bir başkan bulması lazım veya devam etmek zorunda. Bana göre MASSİAD şu anda en güzel zamanını yaşıyor. Yükselme dönemini yaşıyor. Kurumsallaşma adına Kemal Başkanın zamanında başlayan süreç devam ediyor. Anadolu’da da MASSİAD gibi dernekler oluşturabilirsek TÜMDEF daha güçlü hale gelecektir. Bu dönemdeki misyonu inşallah böyle tamamlayıp güçlü dernekler, güçlü federasyon olarak sektörün sorunlarını kurumlar nezdinde, taraflar nezdinde dile getirmeye çalışacağız. Çok güzel bir çalışma oluyor. Tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma başarılar diliyorum. İyi ki varlar. Bu gecenin bir anlamı da var. Biz bütün çalışanlar olarak bir araya geliyoruz ama eşlerimiz ve çocuklarımızla bir araya gelinmesi çok daha mutluluk veriyor. İnşallah bunu geleneksel hale getiririz.”

Yeni stratejiler geliştirmek
MASSİAD eski Başkanı Uğur Mumay da dergimize gece ilgili düşüncelerini şöyle özetledi: “20 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerini ve gelişimini sürdüren MASSİAD’ın bir üyesi olmak benim için son derece gurur verici. Ayrıca bu güzel yaz akşamında kıymetli meslektaşımla birlikte İstanbul Boğazı’nda olmak son derece keyifli, bu güzel organizasyon için Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Oldukça dinamik bir süreçten geçen sağlık sektörünün paydaşları olarak güçlü olmak, doğru konumlanmak ve yeni stratejiler geliştirmek gereken bir süreçte olduğumuzu düşünüyorum. Derneklerimizin de bu perspektifle sektörümüzü yönlendiren, meslek mensuplarımızın haklarını koruyan, sektörün ve ülkemizin gelişimine katkıda bulunacak çalışmalarını arttırmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle derneklerimizin bugüne gelmesinde gerek yönetici gerekse üye olarak katkılarını esirgemeyen tüm meslektaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bugün aramızda olmayan mesleğimizin duayenlerini de rahmetle anıyorum.”

Cemile Sultan Korusu
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Balçık da gecede MASSİAD üyelerine bir müjde verdi. MASSİAD üyelerinin artık İstanbul Ticaret Odası’na bağlı Cemile Sultan Korusu’ndan faydalanabileceklerini belirten Balcık, “Önümüzdeki üç ay içerisinde MASSİAD üyelerimiz giriş aidatı olarak 150 TL, yıllık aidat da 50 TL ödeyerek İTO’ya bağlı Cemile Sultan Korusu’ndan faydalanabileceklerdir” dedi.

Kongre ertelendi
Bu arada, 6-8 Kasım 2013 tarihinde eşzamanlı olarak İstanbul Pendik Green Park Otel’de gerçekleşecek olan 2. Uluslararası 5. Ulusal Tıbbi Cihaz Kongresi ile 1. Uluslararası Kritik Bakım ve Acil Tıp Kongresi’nin ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. Tıbbi cihaz üretici ve tedarikçileri ile tüm kamu-özel sağlık yöneticilerini, Tıbbi Cihaz Kurumu yetkililerini ve hastane satınalma sorumlularını bir araya getirmesi planlanan kongrenin daha kapsamlı bir şekilde ileriki bir tarihte yapılmasına TÜMDEF yönetim kurulunun 13 Eylül tarihinde yaptığı toplantıda karar verildiği kaydedildi.

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here