Türkiye’de tıbbi cihaz ve ekipmanları sektörü

0
119

Merhaba,

Yeni bir eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte iş hayatı da yazın rehavetinden kurtulup tekrar hareket kazandı. Bu vesileyle, Türkiye’de tıbbi cihaz ve ekipmanları sektörüne genel bir bakış yapmakta fayda var.

.
Türkiye’de tıbbi cihaz pazarı 2005 – 2008 yılları arasında düzenli bir büyüme kaydetmişti. 2009 yılında yaşanan küresel kriz neticesinde, dünya tıbbi cihaz pazarına paralel şekilde, Türkiye pazarı da küçülme göstermişti. Ancak 2010 yılında toparlanan pazar, 2010 yılsonu itibari ile 1,9 Milyar ABD Doları tutarında pazar büyüklüğüne ulaşmıştı.
Türkiye tıbbi cihaz pazarı 2010 yılsonu itibari ile Dünya’daki en büyük 20 pazardan biri konumundadır. Pazarda yoğunluklu olarak; Tanısal Görüntüleme (%21), Sarf Malzeme (%20), Ortopedik ve Yerleştirilebilir Cihazlar (%18) ve Dental Ürünler (%6) olmak üzere 4 temel kategorinin yer aldığını söyleyebiliriz.
Türkiye’de 1.000’e yakın yerel tıbbi cihaz üreticisi ve tedarikçisi bulunmaktadır ve sektörde yer alan oyunculardan 700’e yakın kısmı üretimlerini ihraç etmektedirler. Yerel üreticiler, İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun ve Konya olmak üzere 5 şehirde yoğun olarak yer almaktadırlar.
Sektörün büyüme dinamiklerine bakıldığında 2015 yılına kadar, % 6’ya yakın bir BYBO (Bileşik Yıllık Büyüme Oranı) ile 2,7 Milyar ABD Dolarını aşması beklenmektedir. Sektörümüzün güçlü yönlerine baktığımızda; sağlık harcamalarının istikrarlı gelişimi, ürün kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar, bölgedeki diğer ülkelere göre yüksek seviyede gerçekleştirilen yerel üretim ve yapılan doğrudan uluslararası yatırımlar geleceğe yönelik umut vermektedir. Diğer taraftan sektörümüzün güçlü yönleri önümüze birtakım fırsatlar koymaktadır. Bu fırsatlar; ucuz iş gücü sayesinde yerli üretimin arttırılması, üretim yatırımlarının Türkiye’ye çekilmesi ve teknolojik bilgi birikiminin arttırılması olarak özetlenebilir; bu fırsatların değerlendirilmesiyle sektörümüz çok daha iyi bir konuma gelebilecektir.
2013-2014 yılının tüm sektörümüze hayırlı ve bereketli olmasını diliyor, kısa zamanda dünya ölçeğinde daha iyi noktalara gelmemizi temenni ediyorum.

 

Sağlıcakla kalın.

ORHAN TAŞOVA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here