Suriye

0
124

Merhaba,

Kardeş ülke Suriye’de yaşanan insanlık dramı karşısında birey ve toplum olarak elimizden
geleni yapmamız gerekiyor.

Türkiye bir yandan ülkelerindeki savaş ve insanlık katliamı yüzünden evlerini ve mallarını bırakıp göç etmek zorunda kalanlara kucak açıyor. Bir yandan uluslararası kamuoyunda Suriye’deki insanlık dramının sona erdirilmesi için gerekli müdahaleler konusunda elinden geleni yapıyor.
Diğer taraftan dünyanın büyük güçlerinin süren sessizliği insanlık ayıbı olarak tarihin sayfalarında yerini alıyor. Batı yine ekonomik çıkarlarına göre hareket etmeyi daha ‘erdemli’ buluyor.
Oysa tarihin bize verdiği çok büyük bir ders var: “Aslında dünya göründüğü gibi değil. Paraya hayranmış gibi görünse de aslında öyle değil. Şan ve şöhrete hayran olduğunu da söylüyor ama o da gerçek değil. Dünya aslında iyiliğe, erdem ve fazilete hayran ve onu kaybetmek istemiyor. Aslında en büyük ödülü, cömertliğe, dürüstlüğe, merhamete ve dünyayı daha iyi duruma getirmeye yarayan ve bu yönde kullanılan yeteneklere veriyor. Bunlar dünyanın gerçekte hayran olduğu hasletler. Geçmiş zamanın övgü dolu şiirlerinde veya tarihin miras bıraktığı sözlerde bunlardan bahsediyoruz, çünkü asıl önemli olan şeyler bunlar. ‘Filan’ın en önemli özelliği zengin olmasıydı’ demiyoruz. Eğer doğruysa “Filan’ın en önemli özelliği, yardımsever olmasıydı’ diyoruz.”
Sonuçta dünya kaybetmek istemediği hasletlerin peşinden koşuyor. Gerek tek tek insanlar ve gerek ülke yönetimleri bunu anladığı zaman dünyamız daha yaşanır bir dünya olacaktır.
İşte bütün dinlerin ve büyük felsefelerin özünden çıkan evrensel erdem: “Kendine yapılmasını
istemediğin bir şeyi başkasına yapma.” Tersine çevirelim, “kendine yapılmasını istemediğin
Bir şeyi başkasına yaparsan, başkası sana kendine yapılmasını istemediğin şeyi yapar.”
Umuyoruz ki, insanlık Suriye’de yaşanan son olaylardan ders alarak tarihte insan kasaplarının değil, erdem aksiyonerlerinin yeri olduğunu anlar ve en kısa zamanda gazete sayfalarında bakmaktan utandığımız vahşet ve dram Suriye’de en kısa zamanda son bulur.

 

 

Sağlıcakla kalın…

orhan@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here