TOSHIBA “DİNAMİK VOLÜM BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ” …

0
110
ttmst

ttmst

TOSHIBA “DİNAMİK VOLÜM BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ” KONULU BİR SEMİNER DÜZENLEDİ

Toshiba Turkey Tıbbi Sistemler A.Ş. Açılış Seramonisi ve “Dinamik Volüm BT” Uluslararası Semineri Antalya’da Yapıldı.

TOSHIBA Turkey Tıbbi Sistemler A.Ş. 18 Mayıs’ta Antalya Rixos Otel’de “Dinamik Volüm Bilgisayarlı Tomografi” konulu bir seminer düzenledi. Bu seminer aynı zamanda Toshiba Medical Systems Corporation’ın (TMSC) 1997’den beri Türkiye distribütörü olan “TMST Tıbbi Sistemler Pazarlama Ticaret ve Servis A.Ş.”nin hisselerinin TMSC tarafından satın alınmasıyla, bağlı kuruluş statüsü kazanan ve yeni adıyla “Toshiba Turkey Tıbbi Sistemler A.Ş.”olan şirketin de açılış seramonisi oldu. Seminere Türkiye’nin hemen her bölgesinden tıp dünyasının önemli isimleri katıldı.

Türkiye pazarı hızla büyüyor

Seminerin açılış konuşmasını Toshiba Medical Systems Corporation Başkanı ve CEO’su Mr. Satoshi Tsunakawa yaptı. Mr. Tsunakawa konuşmasında Toshiba’nın tarihçesinden ve şirket yapısından bahsetti. Toshiba’nın büyüklüğü konusunda bazı bilgiler verdi. Toshiba Medical Systems Corporation’nın Dünya’nın gelişmekte olan pazarlarına duyduğu ilgiyi vurgulayarak özellikle son yıllarda hızla büyüyen Türkiye pazarının öneminin altını çizdi. Tüm bu faktörlerin birleşmesi sonucu Toshiba’nın Türkiye’de doğrudan temsilinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Yatırıma açık bir pazar

Toshiba Turkey Tıbbi Sistemler A.Ş.’nin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Müftüoğlu yaptığı konuşmada Toshiba Tıbbi Görüntüleme ürünlerinin Türkiye’deki tarihçesi hakkında kısa bir bilgi sundu. Müftüoğlu, Radyolojik, Elektromedikal ve Sağlık Bilişim Endüstrisi Avrupa Koordinasyon Komitesi (COCIR) ve onun yerel üyesi olan Tıbbi Görüntüleme Teşhis ve Tedavi Teknolojileri Derneği (TIP GÖR DER) verilerine dayanarak Türkiye Tıbbi Görüntüleme Pazarı hakkında istatistiki bilgiler verdi. Müftüoğlu, Tıbbi Görüntüleme pazarının Türkiye’de hâlâ gelişmekte olan bir pazar olduğunun ve daha çok yatırımlara açık olduğunun altını çizdi.

“Ultrasonografideki Teknik Gelişmeler”

Toshiba Ultrasonografi Sistemleri Bölümü Genel Müdürü Mr. Kazufumi Ishiyama da “Ultrasonografideki Teknik Gelişmeler” başlığı altında yaptığı sunumda özellikle Türk- Japon ilişkilerinin tarihsel sürecine değinerek Ertuğrul zırhlısının Japonya ziyareti sırasında batışından başlıyarak 17 Ağustos ve Van depremlerindeki Japon desteği ve son büyük Japonya depremi ve tsunami felaketlerindeki Türk kurtarma ekiplerinin çabasından bahsetti. Bu duygusal sunumu Toshiba ultrasonografi sistemlerinin geldiği son nokta hakkındaki bilgi sunumu izledi.

Toshiba BT sistemleri

Öğleden sonraki oturuma Toshiba Bilgisayarlı Tomografi Sistemleri Bölümü Ürün Pazarlama Müdürü Mr. Tadakazu Kurakake’nin yaptığı Dimaik Volüm BT’deki Teknik Gelişmeler hakkındaki sunumla başlandı. Mr. Kurakake sunumuna öncelikle Toshiba BT sistemleri tarihindeki kilometre taşı olarak nitelendirilecek gelişmeleri hatırlatarak başladı. Mr. Kurakake, Toshiba BT sistemleri dünya satışları konusunda bilgiler verdi ve Toshiba’nın uzun geometrili sistemler ürettiğinden bahsederek bu özelliğin getirdiği avantajlar hakkında çarpıcı bilgiler sundu. Toshiba Aquilion ONE ve Vision Edition’ın BT pazarındaki tartışılmaz üstünlüğünü tekrarladı.

Aquilion ONE sistemi

Hollanda Leiden Üniversitesi Radyoloji Ana Bilim Dalı başkanı Prof. Dr. Albert de Roos ise, ‘Dinamik volüm taramalı sistemde Kardiovasküler Aplikasyonlar’ başlıklı sunumunda günümüz tıbbındaki çok önemli alanlara değindi. Prof. Dr. Albert de Roos, Öncelikle kullanmış oldukları Aquilion ONE sistemi ile yaptıkları tek kalp atımı Koroner Anjiogram çalışmalarını ve buradan elde ettikleri anatomik ve fonksiyonel bilgileri sundu. Roos, yine ilintili başka bir konu olan 0,4mSv gibi oldukça düşük doz ile, prospektif olarak elde edilmiş imajlarını paylaştı. Daha sonra aynı sistem ile yaptıkları 107 hastalık bir çalışmanın, medyan radyasyon dozunun sub-mSv olduğundan bahseden Prof. Dr. Albert de Roos, son olarak ise kurumlarının da yer aldığı, Toshiba Medical Systems Corporation tarafından yürütülen ve Myocardial BT Perfüzyonunun validasyonunun yapıldığı çok merkezli çalışma olan CORE320, çalışmasının detaylarını anlattı. Roos, Bu çalışmada ana amaçlarının; iki tane invaziv ve yüksek dozlu method olan Koroner Angio ve SPECT tetkiklerinin, iki tane non-invaziv tetkik olan CCTA (Koroner BT Angio) ve CTP (BT perfüzyon) ile yer değişebileceğini ispat etmek olduğunu belirtti.

“Sake Fıçısı Kırma”

Bilimsel oturumdan sonra geleneksel Japon müziği enstrumanı olan “koto” sanatçısı Ms. Atsuko Suetomi’nin viyolonsel sanatçışı Sn. Ayşe Akçay ve klarnet sanatçısı Sn. Tolga Yüksel eşliğinde verdiği koto resitali icra edildi. Orjinal japon besteleri ve füzyon müzik denemeleri izleyicilerce büyük bir beğeniyle izlendi. Günün son etkinliği Mr. Satoshi Tsunakawa, Akdeniz Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı Onursal Başkanı Prof. Dr. Ersin Lüleci, Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevra Elmas, Toshiba- Vital Images Inc. Başkanı Sn. Erkan Akyüz ve Sn. Uğur Müftüoğlu’nun katıldığı “Sake Fıçısı Kırma” töreni oldu. Bu geleneksel Japon etkinliği ile gün sona ererken Toshiba Turkey Tıbbi Sistemler A.Ş. “işe” başlamış oluyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here