Odaklanma

0
118

Odaklanma ne kadar yüksekse, kişisel verimlilik o kadar yükselir.
Hayatımızın tüm alanlarında odaklanma, sorunları çözmemizde temel öneme sahiptir.

 

İnsan olarak karşılaştığımız problemlerin içinde boğulur kalırız bazen, neyin daha önemli neyin daha önemsiz olduğunu ayıramaz hale geliriz.
İşte bu noktada odaklanma, bize asıl sorunun ne olduğunu gösterir, önemliyi önemsizden ayırmamızı sağlar.
Örneğin insan kaynakları alanında erişilebilir olanlara odaklanma yerine yeteneklere odaklanma hayati derecede önemlidir.
Bir pozisyon için insan kaynağı oluştururken hemen erişebildiklerimiz bizim için bir çözümmüş gibi gözükür, oysa asıl önemli olan o pozisyonun gerektirdiği yetenekler ve özelliklerdir. Asıl çözüm biraz daha zaman ve emek harcayıp söz konusu yeteneklere sahip birisine erişebilmektir.
Hemen erişebildiklerimiz geçici çözümler olacağından onlarla birlikteliklerimiz de geçici olacaktır.
İnsan kaynağı sermaye kaynağının yanında bir kurum için en önemli kaynaktır.
Ancak insan kaynağı işlenmiş bir sermaye olmak zorundadır, ham sermaye olarak herhangi bir fayda sağlamayacaktır.
Burada “işlenmiş” sözcüğü kuşkusuz hemen akla “deneyim”i getiriyor. Oysa deneyim hiçbir zaman sadece iş bilgisi ve becerisiyle ilgili değildir, her iş ekip çalışması gerektirdiği için aynı zamanda uyum ve takım çalışmasıyla da ilgilidir.
Dolayısıyla işe alım yapacağımız zaman odaklanmamız gereken temel alanlardan biri kişinin iş becerisi yanında uyum yeteneğidir.
Uyumsuz biri takım çalışması yapamaz. Takım çalışmasının yapılamadığı yerde ise kolektif değerler ortaya çıkmaz. İş yaşamında başarı ise ancak kolektif değerlerle ortaya çıkabilir.
Bir gün futbol oynar gibi iş yapmayı öğrendiğimizde iş hayatında birçok problemimizi çözmüş olacağız.
İşte o zaman sürekli kaleden kaleye gol atmaya çalışan ve sahayı, takımı, oyunu es geçen kaleciler, her zaman soyunma odasından izleyecekler maçı.

Sağlıcakla kalın.

ORHAN TAŞOVA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here