Network

0
122

Merhaba,

Network, ‘ağ’ anlamına geliyor ve internet teknolojilerinden gelen bir isim. Ancak sosyal yapımız ekonomik yapımızın etkisiyle tıpkı internetteki gibi ağ mantığıyla çalışmaya başladığından sosyo-ekonomik çevremize benzer şekilde network kavramıyla yaklaşabiliyoruz.

İngilizce ifadesiyle Networking-Sosyal Ağ Oluşturma kendi içinde ilkeleri, kuralları olan ve kişisel olarak üzerine çalışılması, emek harcanması gereken bir durum.

Sosyal ağ oluşturmayı bilinçli olarak yaptığımızda aslında çevremizde bir yörünge oluşturmuş oluyoruz; bu yörüngede olması gereken kişileri belirliyor ve onlarla sürekli iletişim halinde oluyoruz.

Sosyal ağ, her şeyden önce doğal olarak aile ve akraba çevresinden başlamalıdır; ağ anlayışı akrabalarımızı etik olarak aramamız gerektiğini hatırlatır bize ve buna bir disiplin, bir frekans koyar.

Diğer taraftan doğal olarak tanışmadığımız yeni kişilerle tanışmak için yapılması gereken, öncelikle, bir ‘network insanı’ olarak kendimizi konumlandırmamız ve sosyal ağ oluşumlarına kendimizi açık tutmamız gerekmektedir.

Bu şekilde kendimizi sosyal ağa/ağlara açık tutmamız demek, “tanışma ve tanıştırma”dan geçer. Bir diğer deyişle sosyal ağ oluşturmak sadece tanışmak ve tanıştırılmak değildir; diğer taraftan ve belki daha önemlisi “tanıştırmak”tır.

Birbirlerini tanımalarında fayda gördüğümüz kişileri tanıştırmamız, bir network enerjisi ortaya çıkarır ve bu network enerjisi sadece tanıştırdıklarımız arasında kalmaz, bize ulaşır tekrar.

Olumlu networkler kurmak gerçekten çok önemlidir, sadece bizi değil, çevremizi, sektörümüzü ve hatta ülkemizi daha güçlü, uyumlu ve enerjik kılar.

Networkümüz, bizim sosyal sermayemizdir.

Onu sadece oluşturmak değil, aynı zamanda yaşatmak gerekir.

Sağlıcakla kalın.

ORHAN TAŞOVA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here