Deney Hayvanları Araştırma Geliştirme Merkezi İstanbul’da …

0
98
hsan

hsan

Deney Hayvanları Araştırma Geliştirme Merkezi İstanbul’da kuruluyor

Mayıs ayında temeli atılacak olan 3 bin metrekare kapalı alana sahip merkezin 2014 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.


 

Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Deney Hayvanları Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Merkezi kuruluyor. Mayıs ayında temeli atılacak olan Ar-Ge Merkezi’nde, girişimsel kardiyoloji operasyonları için Türkiye’de üretilen ve üretilecek olan ilaç, yerli stent, balon kateter ve kanül gibi tıbbi malzemeler, koyun ve domuzlar üzerinde test edilecek. Projenin 2 yıl önce başladığını ifade eden Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Bakırköy Bölgesi Genel Sekreteri Doç. Dr. İhsan Bakır, “Devlet Planlama Teşkilatı’na (DPT) hastanemiz ve Fatih Üniversitesi ile birlikte bu projeyi sunduk. DPT projemizi kabul ederek 3 yıl için 6 milyon TL’lik bir ödenek ayırdı. İlk yıl 1 milyon TL verdi. Bununla tıbbi malzemeleri aldık. 2013 için 2 milyon TL, 2014’de harcamak için de 3 milyon TL ayrılmış durumda. Merkezin altyapı işini İstanbul İl Özel İdaresi üstlendi ve 4 milyon TL ayırdı. Deney Hayvanları Araştırma Geliştirme Merkezi’nde, koyun, keçi ve domuz gibi büyükbaş hayvanlarla birlikte fare ve tavşanlar da olacak. Şu anda Türkiye’de bu hayvanlar üzerinde deney yapılabilecek ortamı olan, barınakları olan herhangi bir laboratuvar yok. Merkez alanında bir ilk olacak” dedi.

 

3 bin metrekare kapalı alana sahip

3000 metrekare kapalı alana sahip merkezin hastane kampüs alanı içerisinde yer alacağını belirten Doç. Dr. İhsan Bakır şunları söyledi: “Merkez tamamlandığında, isteyen üniversitelerle afiliyasyonlar olacak. Protokolleri Sağlık Bakanlığı hazırlıyor. Fatih Üniversitesi’nden gelecek olan doktora ve master öğrencileri bu laboratuvarda deneylerini yapabilecekler. Özel sektöre de açık olacak. ‘Benim şu cihazımızı test eder misiniz ‘diyen firmalara ücretini ödemek kaydıyla kapımız açık olacak. İlk deneyimiz 2014 içerisinde yapılır hale gelecektir. Bu yıl bir anjiyo cihazı alacağız ve cihaz parkurunu tamamlayacağız.” Merkezde klinisyen doktorlar, veterinerler ve idari personelin olacağını anlatan Doç. Dr. Bakır, yapılacak deneyler ile ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’de üretilen stent ve balon kateterler, önce anjiyo cihazlarıyla domuz ve koyunlara takılacak. Stentler takıldıktan sonra işaretlenip doğal ortama salınacak hayvanlara her ay EKO yapılacak. 3-4 ay sonra sonra da otopsiyle bu tıbbi malzemenin organlarda meydana getirdiği olumlu olumsuz etkiler tespit edilip, insanda uygulanabilirliği test edilecek. Böylece tıbbi malzemelerin sertifikalandırılması yolu ilk kez Türkiye’de de açılmış olacak.” Kardiyak ve kardiyovasküler cerrahide kullanılan tıbbı malzemelerin çok pahalı ve ithal edildiğini hatırlatan Doç. Dr. İhsan Bakır, “Stent üreten bir tane yerli firma var. Üretilen malzemelerin Türkiye’de test edilmesi artık kolay hale gelecek. Şu anda yurt dışında testler yapılıyor ve ülkenin dövizi dışarı gidiyor. Türkiye’de üretilen cihazları ve malzemeleri çok rahat bir şekilde akım dinamikleri dahil olmak üzere test edebileceğiz. Yeni cihazların üretilmesine de açığız. Stentli aort kapaklar Türkiye’de üretilebilir. Eskiden üniversite sanayi işbirliği vardı. Artık Kamu Hastanesi – üniversite – sanayi işbirliği var. Üçlü bir ayak işliyor. Bir kalp pompası 40-50 bin dolar. Türkiye bunu ithal ediyor. Gereksiz döviz ödüyoruz. Sırf laboratuvar olmadığı için kimse üretime girmiyor. Laboratuvar hazır hale gelince bu ürünlerin üretimleri de ülkemizde olabilir. Üretilecek cihazların Ar-Ge’sinin bu tür laboratuvarlarda yapılması lazım. Yurt dışındaki testlere göre bu laboratuvarda daha uygun fiyatlara testleri yapabileceğiz. Çevre ülkelere de çok rahatlıkla hizmet vereceğiz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here