6. Olağan Genel Kurul’da TÜMDEF

0
111

Başkan ve yönetim kurulunun 10.yıl projeksiyonlarını sektöre duyurma ve uygulamaya koyması için fazla zamanlarının olmadığını düşünüyorum.

 

Gelecek yıl 10. yaşına girecek olan tıbbi cihaz sektörünün sivil toplum çatı kuruluşu Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) 6. 0lagan Genel Kurulu’nu 27 Nisan 2013 tarihinde geniş bir katılımla Ankara da gerçekleştirdi. Kemal Yaz başkanlığındaki yeni yönetim kurulunu ve tüm organlarda görev almış olan herkese üstün başarılar diler, 6.Genel kurulun tıbbı cihaz sektörüne hayırlar getirmesini temenni ederim. 6. Olağan Genel Kurul’un TÜMDEF için ayrı bir önemi olduğuna inanıyorum. Gelecek yıl 10.yılını dolduracak olan TÜMDEF 10. yılında sektör sorunlarının çözümüne olan katkısı, sektör için ne kadar önemli olduğunu göstermesi bakımından yeni dönemde görev alan yönetim kurulunun önceki yıllara göre daha anlamlı bir misyonu üstlenmiş olduklarını düşünüyorum.

Sektörel birliğin muhafazası
10.Yıl da TÜMDEF’in projeksiyonlarının neler olacağı konusunda genel kurulda çok fazla bir bilgilenme imkânımız olmadığı için bu konuda bir yorum yapamayacağım. Yalnız, başkan ve yönetim kurulunun 10.yıl projeksiyonlarını sektöre duyurma ve uygulamaya koyması için fazla zamanlarının olmadığını düşünüyorum. Tahminim o ki; yeni yönetim kurulu ilk toplantısında yapacağı görev dağılımı ve yetkilendirmeyle birlikte 10. yıl projeksiyonlarını sektöre duyurmaya ve uygulamaya koyacaktır. Genel kurulda dikkatimi çeken birkaç konu üzerine düşüncelerimi siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak isterim. Bir önceki yönetim kurulunda görev yapmış ve yeni yönetim listesinde adı geçmeyen bazı sivil toplum gönüllülerinin 6.olağan genel kurulda bulunmamalarına çok üzüldüm. Özellikle sektörel dernekleşme ve TÜMDEF’in bu günlere gelmesinde büyük katkıları olduğuna inandığım bazı dostlarımı bu genel kurulda görememek beni gerçekten çok üzdü. Sebebi ne olursa olsun sağlık mazereti dışında katılmaları gerekirdi. 6.Genel kurulda dikkatimi çeken diğer bir konu ise delegasyonun olgun davranışları ve konuşmaları oldu. Diğer genel kurullarda olan gergin, sinirli, agresif konuşmalar yerine olgun, eleştirirken bile nazik olmaya önem veren, kelime ve cümlelerin seçiminde itina gösteren bir yaklaşım gördüm. Bu yaklaşımlar sektörde iş anlamında gergin olan meslektaşlarımızın olgunlaşma adına ve sektörel sivil toplum birliğinin bozulmaması adına çok önemli bir aşamaya geldiklerinin işaretiydi sanki. Bu olgun davranışlar içinde olan, sektörel birliğin muhafazası ve geliştirilmesi için özverili duruş sergileyen, yapıcı eleştirilerde bulunan delegasyona teşekkürler.
Ustalık dönemi
Son olarak dikkatimi çeken bir konu da delegasyonun, başkanlıkta 2. Dönemde görev almış olan genel başkan Kemal Yaz dan olan beklentileriydi. Tüm delegasyon genel başkandan 2.dönemini ustalık dönemi olarak kabul edip, sektör sorunlarının çözümünde ve TÜMDEF’i 10. yılında daha iyi yerlere getirmesini, sivil toplum çatısının su almadan temelinin iyi korumasını istiyorlar. Açıkçası sadece delegasyon değil, sektörde bunu istiyor. Kemal Yaz ve yeni yönetim kurulu bunun farkında olmalı. Bunun için eski yönetimlerde olan veya olmayan, çatı altındaki tüm meslektaşlarımızın yeni yönetime destek vermelerini, yeni yönetiminde sektörden beklediği desteği tam olarak almak için tüm kapıları sonuna kadar açarak herkesi içeriye almanın yollarını bulmalıdır. TÜMDEF’in 10. yılı birlik, beraberlik ve büyüme yılı olmalıdır. Bunun için tıbbi cihaz üretim, ithalat ve tedariki konusunda emeğinin ve sermayesin karşılığı alabilmek için mücadele veren, yapmakta olduğu işin önem ve kutsallığına inanan herkese sivil toplum gücünü büyütmek için büyük sorumluluk düşüyor. Sektörel sorunların ağırlığı ve önemi hepimizce malum. Bu sorunları çözmek beş on kişinin yapabileceği bir iş değil. Hepimiz imkânlarımız nispetinde yeni yönetimde görev almış gönüllü arkadaşlarımıza destek vermek zorundayız. Yük çok ağır, güncel sorunlarımız çok fazla, sektör adeta can çekişiyor, bu sorunlardan kurtulmak için güçlü lobi faaliyetlerine dünden daha fazla gereksinim var. Bu nedenle sektörel birlik ve beraberliğin daha çok kurumsallaşması ve sorunların çözümü konusunda çaba sarf eden gönüllülerin şevkinin kırılmaması için tıbbi cihaz sektöründeki herkesin sorumluluk alma ve katkı sağlama zamanı.

Mehmet Ali ÖZKAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here