Üniversite hastanelerinin problemleri Bacaakan Müezzinoğlu’na …

0
96
unverste3

unverste3

Üniversite hastanelerinin problemleri Bacaakan Müezzinoğlu’na anlatıldı

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlık alanında tıp fakültelerimizin 2023 vizyonu sürecinde hedefe ulaşma anlamında önemli rol alacaklarına inanıyorum” dedi.

 

14. Üniversite Hastaneleri Birliği (ÜHB) toplantısı, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi. Üniversite Hastaneler Birliği Derneği’nce düzenlenen toplantıya; Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Gaziantep Valisi Erdal Ata, il milletvekilleri, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Yadigar Gökalp İlhan, İstanbul Üniversitesi Rektörü ve Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Yunus Söylet, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recep Güloğlu, Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Adnan Yüksel, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgin Saydam, Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur, İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. M. Akif Karan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Haluk Emir, Rektör Danışmanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu, Rektör Danışmanı ve Hastaneler Genel Direktörü Yrd. Doç. Dr. Haluk Özsarı, Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcısı ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Hızır Aslıyüksek, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’un yanı sıra 39 ayrı üniversiteden rektör ve rektör yardımcıları, tıp fakültesi dekan ve dekan yardımcıları, başhekim ve başhekim yardımcıları, üniversite hastaneleri yöneticileri ve öğretim üyelerinden oluşan toplam 137 kişi katıldı.
“Sorunlar yüzde 80 oranında çözüldü”
Açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, toplantının tıp camiasına hayırlı olmasını dileyerek şöyle konuştu: “Tabi bugün bakanlığımın 2. haftası dolmadı ve kendi memleketime gitmeden ilk ziyareti burada gerçekleştirmiş oluyorum. Sağlıkta dönüşüm projesi ile vatandaşımızın sağlık hizmetlerini oluşumunda geldiğimiz noktada sorunlar yüzde 80 oranında çözüldü. İnşallah geride kalan yüzde 20’lik kısmının yüzde 10’unu kendi dönemimde çözmeye çalışacağım. ‘Kul sıkışmadan Hızır yetişmezmiş’ ata sözü gibi bizlerde vatandaşlarımızın sıkıntılarını bir an önce çözeriz. İnsanlarımıza sağlık hizmetleri en iyi şekilde sunma hükümetimizin görevidir. Bundan sonraki süreçte de görevimizi en ideal şekilde yapmanın gayreti içinde olacağız. Ama üniversite hastanelerimizin bana göre bizim sorumluluğumuzun ötesinde sorumlulukları var. Bugün Türkiye’de dünyaya örnek olacak bir sağlık hizmeti geliştirebildiysek bunun dinamosu uzmanlarımız, hekimlerimiz ve üniversitelerimizdir. Sağlık alanında tıp fakültelerimizin 2023 vizyonu sürecinde hedefe ulaşma anlamında önemli rol alacaklarına inanıyorum” dedi. Hekimlik mesleğinin kutsal bir görev olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İnsanın sıkıntılarını acılarını ve sağlıkla ilgili tereddütlerini karşılayan veya buna hizmet eden bir mesleğe sahibiz. Her meslek mutlaka kutsaldır ama hekimlik ayrıca kutsaldır. Dolayısıyla kendimizi farklı bir noktaya taşıma adına kutsallık değil, yaptığımız işin saygınlığıdır. Neticede bizim bir adım geride kalmamız halkın alacağı sağlık hizmetini etkileyecektir. Katma değer üreten marka üretecek alanların en başında tıp sektörü gelmektedir. Bu anlamda gelecek süreci inşallah sizlerle birlikte ve bilimsel akademik duruşumuzla daha güçlü hale getiririz.” Üniversiteler için YÖK yasasına değinen Müezzinoğlu, şunları söyledi: “İnşallah YÖK yasasında arzu edilen bir yapı dinamiği çünkü bilimsel alanlar özgürlüğü, güvenliği ve kendisini bir alana konsantre olmayı arzu eder. Son yıllarda biraz tartıştığımız konuları hızla geride bırakabilirsek daha iyi olacak.” Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu toplantının ikinci bölümüne geçerek, İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in üniversite hastaneleri sorunları konusunda görüşlerini dinledikten ve kendisine diğer katılımcılardan gelen soruları tek tek yazarak, Üniversite hastanelerinin sorunlarının ÜHB’nin yaptığı güzel çalışmalarla ciddi biçimde ortaya konduğunu söyleyerek, sorunlara çözüm bulmak için çalışacağını bildirdi. Bakan Müezzinoğlu, “Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet hocamızın başkanlığında bir ekip bizimle bir araya gelir ve çalışmalar yaparız. 15 gün içinde ilk toplantımızı planlayalım, bende SGK yetkileri ve diğer paydaşlar ile de görüşeceğim” dedi. Bakan Müezzinoğlu, bir sonraki toplantının Trakya Üniversitesi’nde yapılabileceğini sözlerine ekledi.
25 istisnai sağlık hizmeti
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Yadigar Gökalp İlhan ise SGK olarak üniversite hastaneleri ile iş birliği içinde olduklarını söyledi. Kurum adına üniversitelerle yoğun çalışmaları sürdürdüklerini anlatan İlhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “SGK olarak sağlık hizmeti sunucuları açısından bakıldığında 98 üniversite hizmet almaktadır. 2002 yılında 10 milyar TL olan harcamalar 2012 yılında 47 miyar TL’ye ulaşmıştır. Son yasalarla birlikte hizmetlerin kalitesini artırdığı gibi maliyetler de artmıştır. Bu son derece doğal bir sonuçtur. Bu süreçte vatandaş memnuniyeti de yüzde 75’e ulaşmıştır. Bir taraftan erişimin devamını sağlanması ve kalitenin korunması ve mali açıdan sürdürülebilirliğinin kolay olmadığını biliyoruz. Biz SGK olarak sadece maliyetler açısından olaya bakmıyoruz. Çünkü sağlık sadece vatandaşın değil bizimde sorunumuzdur. Üniversite hastanelerinin sorunlarının çözümü için SGK olarak gerçekleştirebildiğimiz birtakım çalışmalar oldu. Bunların arasında en önemli talep sağlık uygulama tebliğindeki fiyatlardır. Fiyatların artırılması noktasında bazı branşlarda fiyatların artışı mümkün olmuyor. 2013 yılında da 25 istisnai sağlık hizmeti hayata geçirilecek.” Tam Gün Yasa’sının üniversiteleri etkilediği kadar SGK’yı da etkilediğini dile getiren İlhan, “Çünkü üniversitelerin gelirlerinde bir azalma olunca, dolaylı olarak geçtiğimiz yıllarda. 2011’de üniversite hastanelerinin o eksilen gelirlerinden dolayı ilave ödeme gerçekleştirmek durumunda kaldık” dedi.
“Tek görev tedavi değil”
İstanbul Üniversitesi Rektörü ve Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Yunus Söylet, birliğin kuruluş amacını anlatarak şöyle konuştu: “Kurumlar birbirleriyle küs idi ve birbirleriyle çok yakın temas içinde bulunmuyordu. Üniversiteler kapalı duvarların arkasındaydı. Siyasetle arası gergindi ve biz o günlerden bugünlere geldik. Bu birliği kurduğumuzda en önemli sorunun, kurumları tek tipleştirmenin kimseye fayda getirmeyeceğini düşündük. Dedik ki Türkiye’nin gelecek için bu kadar çok iddiası olan bir ülkenin bu saç ayağını korumaya ihtiyacı var diye düşündük.” Hizmete ulaşılmaktaki sıkıntıların büyük bir bölümünün ortadan kaldırıldığını anlatan Prof. Dr. Söylet, sözlerine şöyle devam etti: “Üniversite hastanelerini uygulama ve araştırma düşünürsek tek görev tedavi değil, insan kalitesini, doktor yetiştirmeyi yabancı dil bilen her ülkede bizi gönül rahatlığıyla destekleyen kahraman hekimlere de ihtiyacımız var. Bunlar ancak üniversitelerde yetişir. Onların çalışma alanları bu üniversite hastaneleridir. Eğitim öğretim fonksiyonumuzu unutmayalım. Hizmeti öncelerken eğitim ve araştırmayı unutmayalım. Her konuda kalite ve çeşitliği artırmamız gerekiyor. Üniversite hastanelerinin hizmet hastanelerine benzemesinin sakıncalarını anlatmaya çalıştık. Sağlıkla ilgili tüm kurumlarımızda üniversiteler ve hastaneleri ile ilgili farkındalık oluşturmaya çalıştık. İlk etapta biraz hayal kırıklığına uğradık ama sabrettik ve önümüzdeki dönemde üslubumuzun sonuçlarını göreceğimizi dile getirmek istiyorum”. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun da, toplantıya ikinci kez ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, halkla bütünleşen, toplumla hemhal olan bilgiyi paylaşan geleceğe kalıcı değerler sağlayan bir hedef gözettiklerini söyledi. Rektör Prof. Dr. Coşkun, Üniversite Hastaneleri Birliği’nin hastanelerinin sorunlarının çözümü için önemli bir nokta haline geldiğini sözlerine ekledi. Açılış konuşmalarının ardından Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, günün anısına Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na bakır işleme bir tabak hediye etti. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Akın Turgut da, toplantı kapsamındaki ‘Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Üniversite Hastaneleri Sorunlar, Çözüm Önerileri’ konulu panele konuşmacı olarak katıldı ve konuşmasında SGK’nın üniversitelere uyguladığı kesinti politikalarının yanlışlıklarına vurgu yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here