Yıllara meydan okuyun!

0
117
title-2

title-2

İlk yaşlanma belirtileri 30-35’li yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Dermokozmetik ürünlerin kullanımı da yine bu yaşlarda müthiş bir koruyucu hekimlik yapmaktadır.

Anti ageing yaşlanmaya karşı hareket etmek demektir. Elbette kelime anlamı yaşa karşı olsa da yılların geçerken cildimizde bıraktığı izleri silmemiz tam anlamıyla mümkün olmuyor.

Yaşlılığın önlenmesi bilimsel açıdan mümkün değildir.

Ama anti ageing kesinlikle şu şekilde tanımlanmamalıdır: “Sağlıklı yaşlanmak”

 

Yaşlanma süreci

Elbette önleyemediğimiz yaşlanma sürecinin başlıca nedenleri vardır. Bunlar; hücrelerin oksidatif stres olarak ifade edilen vücutta oluşan serbest oksijen radikallerince hasara uğraması ve vücudun bunu koruyan anti-oksidan sisteminin yetersizliği. Kromozomlarda bulunan DNA’nın hasar görmesi. Genetik miras ve genlerdeki değişiklikler. Hücrede bulunan mitokondri um isimli organcığın hasar görmesi. Vücutta bulunan yağların hasar görmesi.

Hormonlar, Güneş ve Beslenme Bozuklukları

İnsanın yaşan döngüsüne baktığımızda, doğum, büyüme, olgunluk ve yaşlılığı görüyoruz. Peki bu süreç ciltte ne gibi değişikliklere neden oluyor?

Kronologik yaşlanma diyerek tabir ettiğimiz bu durum kendini;

Deride kuruluk, incelme, kılcal damar ağlarının görünür olması, kırışıklıkların belirmesi, solgunluk, pigment veya karaciğer lekeleri olarak göstermektedir.

Yaşlanmayı önlemek

Yaşlanmayı önlemek için bir çok çözüm ortaya sunulsa da bu çözümler ertelenmektense görünümü daha sağlıklı bir hale getirmeye yardımcı olabiliyor.

Tıbbi estetik çözümler olarak baktığımızda Lifting(Riti Dektomi) karşımıza çıkmakta, kırışıklıkları azaltmak için deriyi kaldıran ve geren cerrahi bir prosedürdür.

Dermiş seviyesine veya kasa etki eder.

Genel anestezi, hastanede yatma (24-48 saat), şişlik, ağrı, yüzde hareketsizlik gibi etkileri olduğundan zor ve tercih edilmeyen bir yöntem haline gelmiştir.

İkinci bir yöntem olarak Botoks, kasları geçici felce uğratarak etki eder. Günümüzde daha agresif tekniklerin yerine geçmiş olup, popülerliği artmıştır.

Fakat yüz felci geçirme tehlikesi, sarkma ve baş ağrısı yine bu yöntemin uygulanabilirliğini zorlaştırmaktadır.

Anti-ageing

Son dönemleri anti-ageing hareketli olarak tanımlanabilecek kozmetik lifting dermokozmetik ürünlerle son kullanıcıya eczaneler aracılığı ile ulaşmakta.

Bu trend yaşlanma etkileriyle, vücutta değişikliğe yol açmayan tedavilerle savaşmayı tercih eden hasta sayısındaki artışa cevap vermektedir.

Anti-ageing ürünlerde genel olarak peptitler, anti oksidanlar ve sıkılığı sağlayan etken maddeler bulunmaktadır. Bu aktifler hücre seviyesinde çatlaklarla mücadele eder ve gözle görülür bir cilt gençliği sağlar.

Eczacınıza danışın

Ülkemizdeki yanlış bir görüşe göre her ne kadar anti-ageing kullanma yaşı 40’lı yaşlar olarak belirlense de, ilk yaşlanma belirtileri 30-35’li yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Dermokozmetik ürünlerin kullanımı da yine bu yaşlarda müthiş bir koruyucu hekimlik yapmaktadır.

Anti-ageing ürünlerin içerisinde, özellikle peptitlerin ve son dönemlerde sıkça kullanılan zeytinden elde edilen bir anti oksidan olan Hydroxytyrosol’un kullanılması

ürünün etkinliğini artırmakta kullanıcıyı da sağlıkla yaşlandırmaktadır.

Kim 10 yaş genç gözükmek istemez ki?

İşte size fırsat dermokozmetiklerden yararlanın ve eczacınıza danışın!

Esra Koman KALEM

Optimer Sağlık Marka&Eğitim Müdürü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here