Pazarlama Karması

0
119

Merhaba, Pazarlama faaliyeti, içiçe geçmiş halkalar şeklinde birçok faaliyetin bir araya gelmesinden oluşur. Bu faaliyetleri “pazarlama karması” dediğimiz formül içinde bir araya getirmekteyiz. Pazarlama karması, Ürün, Fiyat, Dağıtım ve Tutundurma dörtlüsünden oluşur ve pazarlama literatüründe 4P olarak bilinir. Dünyaca tanınmış pazarlama uzmanlarından biri olan Philip Kotler tarafından literatüre kazandırılan “4P” adını Ürün (Product), Fiyat (Price), Dağıtım (Place) ve Tutundurma (Promotion) sözcüklerinin baş harflerinden almaktadır.Bir pazarlama faaliyetinin yapılabilmesi için öncelikle bir ürüne ihtiyaç duyarız. Ürün planlaması yapılarak başlanan pazarlamada pazara ne ile ulaşacağımızı bunun özelliklerinin ne olacağını belirlemek 4P içerisinde ürünün (Product) görevidir. Buradaki önemli nokta pazardaki ihtiyacı ve tüketici beklentilerini görebilmektir.

Artık bir ürünümüzün olduğunu düşünürsek bu ürüne bir bedel belirlenmesi gerekir. Ürünün dolaşımını sağlayan sahip olduğu parasal değerdir. Burada, maliyetten yola çıkılarak belirlenen bedelle tüketicinin ödemek isteyeceği bedel arasında denge kurmak önemlidir.

Pazarlama karmasının üçüncü “P”si olan ‘Dağıtım’ın görevi, ürünü doğru yere, doğru zamanda ulaştırmaktır. Bu konuda, önce birincil noktalardan başlama sonra ikincil noktalara inme önem arz eder.

Bütün bunları gerçekleştirdikten sonra sıra bizi sonuca götürecek asıl faaliyete gelir: Tutundurma. Acaba tüketiciler ürettiğimiz, fiyatlandırdığımız ve dağıtımını yaptığımız ürünün farkında mıdır? Günümüzde mebzul alternatifler içerisinde markamızı, ürünümüzü gösterebilmemiz çok önemlidir. Bunun için yaptığımız iletişim faaliyetleri yanı sıra fuarlar da tutundurma kapsamında faaliyetlerdir.

10-13 Ocak 2013 tarihlerinde İstanbul Health Expo’dayız ve sektörün tutundurma faaliyetlerini izlemeye devam edeceğiz.

2013 yılının insanlık, ülkemiz ve sektörümüz için barış, beraberlik ve başarı içinde geçmesini temenni ederim.

Sağlıcakla kalın.

Orhan TAŞOVA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here