Güzellik tutkumuz

0
126

Masallarda bile bizi etkileyen “Güzellik” hayatımızda hep çok öne çıkan bir unsur. Güzellik kavramı sadece kadınları değil erkekleri de etkilemekte.
 

Mısır’da kadınların M.Ö. 4000’lerde gözlerine sürme çektiği ve kirpiklerini koyulaştırırdıkları, M.Ö. 1000’lerde ise Pers kadınların saçlarını ve yüzlerini kına ile boyadıkları tarihçiler tarafından aktarılmıştır. 1950’lerde film yıldızı Audrey Hepburn’un güzelliğinin nasıl öne çıktığı ve “kedi göz” modasının nasıl popüler hale geldiğini eminim hatırlayan çok olacaktır. Ya, masallardaki güzeller.. Bilirsiniz, masallarda da güzellik çoğunlukla ön plandadır. Pamuk Prenses ya da Sindrella’yı ve onların dillere destan güzelliklerini unutmak mümkün müdür? Bu masallarda kadın olmanın önemli bir parçası olarak güzellik hep öne çıkmaktadır. Tabii güzellik tanımlanırken de zayıf ve genç olmanın önemi vurgulanmaktadır.

Öne çıkan bir unsur
Aslında hemen hepimiz bu masallarla büyüdük. Bu masallarda hep, mutlu olmak, toplumda saygın olmak ve elbette evlenilme özelliğine sahip olmak için güzel olunması gerektiğini okuduk. Hatırlayın lütfen, Kül kedisi Sindirella masalında prens harikulade güzel Sindirella’ya görür görmez aşık olup ona “daha adınızı bile bilmiyorum fakat sizinle evlenmek istiyorum” demez mi? Masallarda bile bizi etkileyen “Güzellik” hayatımızda hep çok öne çıkan bir unsur. Sadece kadınları değil erkekleri de etkileyen bu güzellik kavramı dönem dönem farklı kalıplar içinde yer alıyor. Tıpkı bir kıyafet seçerken modaya uyulması gibi vücudumuzun şekillendirilmesi de yaşadığımız dönemde moda olan bazı kriterlerden etkileniyor.

Pamuk Prenses
Sarışın, ya da esmer olmak, balıketinde ya da sıfır beden olmak gibi bazı özellikler bazen bize hiç rahat vermez. Hatta masal kahramanlarımız bile bu dönemlerden ve modadan etkilenebilirler. Başlangıçta esmer tanımlanan “Pamuk Prenses” de modadan etkilenmiş ve günümüzde bir “sarışın” haline dönüşmüştür. Evet, güzellik kadınlar için her zaman öne çıkan bir özellik olmuş ve olmaya devam edecektir. Erkeklerin de bundan etkilenmemesi mümkün değil elbette. Günümüzde hem kadınlar hem de erkekler, daha uzun yaşamak, ama özellikle sağlıklı ve güzelliklerini de koruyarak daha uzun yaşamak için herşeyden yararlanmaya çalışmaktadırlar.

Mutluluğun anahtarı mı?
Sağlıklı olmak, sağlığı korumak için sağlıklı beslenmek, sporu hayatından eksik etmemek, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan, güneşin zararlı ışınlarından uzak durmak aslında güzel olmanın önde gelen unsurları arasında sayılabilir. Elbette mutluluğun tek anahtarı estetik ya da güzellik değil.. Ancak insanların kendisini daha güzel, daha farklı, daha genç görmek istemesi çok doğal karşılamak gerekli. Yukarıda saydığımız unsurlar ile herkesin kendisini yeterince genç ya da güzel hissetmesi mümkün olamayabiliyor. İşte günümüzde modern teknoloji, çok farklı teknikleri, yöntemler işte burada devreye giriyor.

Güvenilecek bir uzmana danışmak
Kimi insanlar doğrudan doğruya estetik operasyonlarında çözüm ararlar, kimileri de cerrahi olmayan bazı teknikleri tercih edebiliyor. (burada biraz yöntemlerden bahsetmek gerekli… lazer, epilasyon, liposuction, estetik ameliyat tipleri vs.. vs..) Bu tercihleri yaparken, konuyu, öncelikle güveneceğiniz bir uzmana danışmak çok önemli. İşlemler ne olursa olsun kişinin kendisi ile barışık olarak doğru tercihlerini yapması ve işlemlerden sonra da keyifli, hayat dolu bir şekilde yaşamını sürdürmeyi hedeflemesi gerekli. Bu da ancak doğru bir hekim ya da uzman ile doğru bir klinik ya da hastanede gerçekleştirilebilir. Siz de, eğer ihtiyaç duyuyorsanız, mutlaka doğru zamanda doğru kişi ve kuruma danışarak alacağınız hizmete karar verin…

Oya MUTLU
Echomar Sağlık Grubu
Kurumsal Pazarlama Müdürü

TEILEN
Önceki İçerikPatron ne der?
Sonraki İçerikUzaktan eğitim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here