Patron ne der?

0
127

Pazar ve pazarlamada trend çok hızlı değişmekte ve müşterinin arzu ve istekleri kategorize edilemez hale gelmektedir. Pazarda en çok buna yani müşterinin isteklerine uygun hareket eden firmaların sözü geçmekte. Yani benim ürünüm budur, buyurun alın deme vakitleri çok gerilerde kalmış gözükmekte.
Üretici veya tedarikçiler için bu ikaz çok ama çok önemli. Müşteri artık bir nevi patron hükmündedir. Düdükte onun elinde, yeri geldiğinde genel müdürü bile işinden etmekte olduğunu unutmamak gerekmektedir.

 

Müşterinin öngörülmesi

Müşteri memnuniyetini pazarlamanın merkezine alan anlayış bence artık müşteriyi patronmuş haline getirmek durumunda kalmıştır. Bir kez burun büktüğünde o burunun büyüyerek onlarca burun olacağına inanmaya başlanmalıdır. Harcadığı parası ile her şeyi yapabileceği korku ve endişesini her an yaşatmaktadır. Burada zikrettiğim mevzuun pazarlama ile ilintili olduğunu dillendirmeme sanıyorum gerek yok. Satış ile karıştırılmaması gerekmektedir. Tüm uzuvları ile satışa odaklanan firmaların yeni yeni fark etmeye ve hamleler üretmeye başladığı pazarlama noktasında müşterinin öngörülmesi, empati yapılması yadsınamaz. O varsa pazarlayacak ürününüz, satılacak bir şeyleriniz vardır. O yoksa bilin ki ne fikriniz ne ürününüz yoktur.

Patron müşteri

Patronun o olduğu gerçeğini, acı da gelse çarpmalıyız kendi yüzümüze… Ama patron ne der?! Bu soruya muhatap etmeliyiz kendimizi… Kah patron yedi yaşında olabilir, kah yetmiş yaşında… Kah aksi bir erkektir, kah ele avuca gelmez bir güzel kadın. Her nasıl olur ise olsun hep onu dediği olacaktır böyle inanmalıyız. Bu soruya cevaplar arayarak geçirmeliyiz geçen zamanı. Patronu ne kızdırmak, ne küstürmek ne de üzmek istemeyiz eminim ki…
Bu soru ve cevabını sürekli zihnimizde diri tutarak ardından yeni ürüne, ürünün farkındalığına, imaja, teknolojimize ve çalışanların gelişimine odaklanabiliriz. Ama unutulmaması gereken şu sual hep bizimle olmalı!.. Ama patron ne der?!
Geliştireceğimiz tüm stratejileri bu sorunun eşliğinde gerçekleştirmeliyiz. Müşteri odaklı satış ve pazarlamaya, bence artık “patron” odaklı bakmak zamanı gelmiştir.

Farkındalığı başlatmak

Bilinen oyunların çok çabuk eskidiği günümüzde, hep aynı şeyi yaparak, ya da başkalarının yaptıklarını kopyalayarak uzun sürede başarılı olmak çok kolay olmamaktadır. Ki süreç başarınızı kopyalayacak ve pazarınızda ben de varım diyecek tiplerle dolu. Farkındalığı buradan başlatmak anıdır. Patron ne der?!
Kalınız Sağlıcakla.

SÖZ
Sizin için değersiz olan birinin sizi yönetmesi sıkıcıdır. / DEMOKRITOS

Hüseyin Güngör Aytan
huseyingungor@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here