Fuar kavramı

0
114

Merhaba,

Eylül ayı biten yaz tatilinin ardından, yeniden açılan okullarla birlikte bir anlamda iş dünyasının yılbaşıdır.

Eylül’de yıla yeniden başlayan iş dünyası Ekim ayında yoğunlaşan fuarlarla canlanır.

Artık neredeyse her sektörün bir fuarı var.

Fuarlar, yeni firmalar için iş bağlantıları kurmalarını sağladığı gibi büyüme için bir fırsat oluşturur aynı zamanda. Büyük firmalar için de bir gövde gösterisinin, liderliğin, büyüklük ilanının yapıldığı yerlerdir fuarlar.

Sektörü oluşturan onlarca, yüzlerce firmanın bir araya gelişi sektör içi gelişmenin, iletişimin, iş fırsatlarının, tatlı rekabetlerin sergilendiği profesyonel bir ortam oluşturur.

Ancak 20. yüzyılın önemli düşünürlerinden Guy Debord’un dediği gibi aynı zamanda bir “gösteri toplumu”dur içinde yaşadığımız toplum.

Gösteri, sadece sokakta yapılan gösteriyi kapsamaz, herşeyin bir gösteriye dönüşmesini konu alır.

Guy Debord’un tespitiyle 20. yüzyılın pazar toplumunda herşey gösteriye dönüşmüştür. Pazarlama faaliyeti içeren her insan eylemi bir “show business” haline gelmektedir.

Fuarların da sadece profesyonellere yönelik olmamasının ardında, ilgili ilgisiz herkesin fuara gelişinde, getirilişinde böyle bir “gösteri” anlayışı yok mudur?

Televizyon haberlerinde patlatılan popüler bir haber, fuar alanından seçilen ilginç kareler ertesi gün, “hafta sonu” fuarın ziyaretçi sayısını arttırmak için yapılmamakta mıdır?

Sektörel, profesyonel bir fuar, hafta sonları ailelerin panayır yerine dönüşür bu yüzden.

Fuar şirketleri “ziyaretçi sayıları”yla övünmeye devam ederler.

Fuar kavramının gittikçe gündelik kültürün bir parçası haline getirilmeye başlandığı, popülerleştirildiği, panayırlaştırıldığı, sonuç itibariyle “gösteri”ye dönüştürüldüğü bir dönemde sanırım bunları sormak hakkımız.

Sektörün profesyonelleri olarak fuarların yeniden profesyonelleşmesi için gayret göstermeliyiz, diye düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın.

Orhan TAŞOVA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here