Linde Gaz A.Ş. özel ve karışım gazları alanında bir ilke imza atıyor

0
118
linda-gaz-1_k

linda-gaz-1_kLinde Gaz A.Ş.’nin yaptığı yeni yatırım ile özel gazlar ve karışımları ISO EN 17025 akredite laboratuvarında üretilerek kullanıcıya çok daha kısa sürede ulaşacak.

Linde Gaz A.Ş., bugüne kadar Türkiye’de üretilemeyen ve ithal edilen özel gaz ve karışımlarını artık kendi laboratuvarında, Gebze’de, çok daha kısa sürede üreterek özel gazlar kullanıcılarının hizmetine sunacak. Endüstride oldukça tercih edilen, genellikle gelişmiş teknolojilerin çıktı sağlaması için kullanılan yüksek saflık ve hassasiyet gerektiren gazlar, özel gaz ve karışımları olarak kabul ediliyor. Bu özel gaz ve karışımları şimdiye kadar ülkemize yurt dışından ithal ediliyordu ve bu süreç özel işlemlere ilaveten nakliye süresi sebebiyle 12-14 hafta arasında zaman almaktaydı. Linde Gaz A.Ş.’nin yaptığı yeni yatırım ile özel gazlar ve karışımları Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Linde tesislerinde ISO EN 17025 akredite laboratuvarında üretilerek kullanıcıya çok daha kısa sürede dünya standartlarında ulaşacak. Bu çalışmanın temelleri 2011 yılında Linde’nin Özel Gazlar laboratuvarının ISO EN 17025 standartlarında akredite olması ile başladı.

Özel gazlara ihtiyaç artıyor
Yatırımlarına devam eden Linde Gaz, Türkiye ve diğer bölge ülkelerinde pazardaki artan talepleri yerinde ve zamanında karşılamak için bu önemli yatırımı yapmış ve özel gazlar üretim ve dolum tesisini kurmuş oldu. Linde Gaz A.Ş. Satış ve Pazarlama Direktörü Mustafa Büyüksönmez ise konuyla ilgili değerlendirmesinde “Özel gazlar ve karışımlarına duyulan ihtiyaç, ülkemizde gün geçtikçe artmaktadır. Özel gaz ve karışımlarının tüketiminin hızla artması, teknolojik ilerlemenin ve buna dayalı sanayimizin gelişiminin en önemli göstergelerinden birisidir. Ülkemizde bir ilke imza atan firmamız, bu gelişime katkıda bulunmanın ötesinde, sadece özel gaz ve karışımlarını değil, ileri gaz teknolojilerini, uygulamalarını ve özel gaz sistemlerini de beraberinde ülkemiz sanayisinin hizmetine sunmaktadır” dedi.

Anadolu’ya Helyum sevkiyatı
Firmanın Tüplü Operasyonlar Direktörü Mete Sunay da yatırıma ilişkin olarak, “Özellikle yanıcı, yakıcı ve zehirli gazlardan oluşan karışımlar, özel tasarlanmış odalarda, uzaktan kumandalı ve bilgisayar kontrollü karıştırıcılarla hazırlanarak, hassas gaz analizleri sonrası sertifikalandırılarak kullanıcılara sunulacaktır. Karışımları stabilite ve raf ömrü açısından optimum şartlarda korumak için ürünlerimiz alüminyum alaşım tüplerde kullanıcılarımıza sunulacaktır” şeklinde konuştu. Linde, bu yatırımlarının yanı sıra Ankara’da yer alan dolum ve dağıtım tesisinde gerçekleştirmiş olduğu Helyum dağıtım optimizasyonu projesi çerçevesinde sıvı helyum dewar (Sıvı helyum taşımasında kullanılan kriyojenik ve antimanyetik kap) depolanması ve balon gazı dolumu yapılabilen bir depo tesisi kurulumunu tamamlamış ve bu yatırım sayesinde müşterilerine daha kısa teslim sürelerinde hizmet vermeyi hedeflemiştir. Hayata geçirilen bu proje ile Anadolu’ya Helyum sevkiyatının çok daha kolay ve hızlı olması sağlanmıştır. Üretilen Özel Gazlar ve karışımları ağırlıklı olarak otomotiv, kimya, tıp, ilaç, gıda, metalurji, elektronik, uçak ve uzay sanayinde, üretimden laboratuvarlara, analizlerden kalibrasyonlara kadar çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here