Ksilitol’lu Ağız ve Boğaz Gargara Kiti sağlık sektörünün hizmetine sunuldu

0
133

Rahat Nefes sloganıyla sunulan 150 kullanımlık ürün, katkı maddesiz % 99,9 saflıkta ksilitol, doğal deniz tuzu ve sodyum bikarbonat ihtiva ediyor.

Met-Har Sağlık Hizmetleri A.Ş., Entrelief marka Ağız ve Boğaz Gargara Kiti’ni hizmete sundu. Rahat Nefes sloganıyla sunulan 150 kullanımlık ürün, katkı maddesiz % 99,9 saflıkta ksilitol, doğal deniz tuzu ve sodyum bikarbonat içeriyor. Ağız, diş ve boğaz sağlığı için antibakteriyel, antifungal ve antivirütik özelliği bulunan Ağız ve Boğaz Gargara Kiti yüzde 100 yerli üretim olmasıyla dikkat çekiyor. Firma yetkilileri gargaranın önemi ve ürün ile ilgili şu bilgileri verdiler.

Diş ve ağız temizliği
Diş plaklarının oluşumunun engellenmesinde, diş eti iltihabının önlenmesinde ve tedavisinde, dental ameliyatlar sonrasında dişeti iyileşmesini hızlandırmak için, ağız ülserinin kontrolünde, oral hijyenin sağlanmasında, diş protez yaralarında ve pamukçuk kontrolünde kullanılır. Karışım patojenlerin ve patojen mikroorganizmaların ağız bölgesinde gelişmesini ve tutunmasını engeller. Düzenli kullanımda aft oluşmasını, mantar enfeksiyonlarını ve diş çürümesini azaltır.

Boğaz ağrısı ve gargara
İltihaplı boğaz mukozası oluştuğunda boğaz bölgesinde ağrı oluşur. Ağrı, kaşıntılı, gıcıklanma şeklinde veya kuru hissedilebilmektedir. Tıbbi müdahale gerektirmeyen belirtilerde en iyi çözüm tuz, sodyum bikarbonat ve ksilitol karışımıyla hazırladığınız solüsyon ile gargara olabilir. Tuz, sodyum bikarbonat ve ksilitol karışımı ağızda ve boğaz bölgesinde patojenlerin oluşturduğu asitleri etkisizleştirir ve patojen mikroorganizmaların mukozaya yapışmasını engeller. Ksilitolün etkisi ise patojen mikroorganizmaların biyolojik yapılarının parçalanmasını ve tutunmalarını engellemektir. Aynı zamanda iltihap olan bölgenin pH derecesini düzenlediği için sürekli kullanımda rahatsızlık, ağrı ve kaşıntı hissini ortadan kaldırır veya azaltır.

Endikasyonları ve faydaları
Ağız ve diş eti hastalıkları: Gingivit, glossit, aft, paradental hastalıklar, aşırı zorlanmaya bağlı paradentozlar, yardımcı tedavi olarak konservatif diş tedavileri ve diş çekimlerinde.
Boğaz hastalıkları: Anjin, farenjit, larenjit ve tonsilitte uygun antibakteriyel tedaviye yardımcı olarak ve kemoterapi, radyoterapi veya diğer fiziki sebeplere bağlı ağız boşluğu mukozitlerinde kullanılır. Plak ve kavite oluşumunu %80 oranında inhibite eder. Diş minesinin demineralizasyon zamanını kısaltır. Diş minesinin remineralizasyonuna katkıda bulunur. Tükürük üretimini normalize eder. Otitis Media tedavisinde etkindir. Ağız ve nazofarinks enfeksiyonlarını azaltır. Diyabet hastaları için en uygun üründür. Kemoterapi ve radyoterapi sonrası mukosit tedavisinde etkindir. Üst solunum yolları ve sekonder enfeksiyonlarını azaltır. Mukozanın non patojenik mikro florasını güçlendirir. Ödemi azaltarak kontamine bölgeleri rahatlatır. Antibiyotik kullanım süresini kısaltır. Alerjenleri, patojenleri uzaklaştırır ve hayat kalitesini artırır. Hastanın rahat nefes almasını sağlar. Tedavi protokollerine destek olur. Tedavi maliyetini düşürür. Kötü ağız kokusunu azaltır. Diş etlerini korur. Ağız kuruluğunu azaltır.

Farmakolojik özellikler
Doğal Deniz Tuzu, Ege denizinden elde edilerek üretilmiştir. Katkı maddesi içermez. Doğal deniz tuzlarıyla beraber bakır, demir, selenyum, çinko v.b. elementler de mukoza florasını destekler. Oluşturulan solüsyonun salinite değeri, insan vücudundaki ile aynı fizyolojik konsantrasyona sahiptir. Ksilitol, kristal formda doğal bir tatlandırıcıdır. Meyve ve sebzelerde bulunur. insan vücudu günlük 4-15 gr kadar ksilitolü karbonhidrat metabolizması sayesinde üretir. Ksilitol, bakteri ve virüslerin solunum yolları mukozasına bağlanmasını engeller. Hava ile solunum yollarına giren mikroorganizmaların, hayvan tüylerinin, ortamdaki tozun ve tahrişe yol açan diğer maddelerin adezyonunu engeller. WHO ve FAO’nun bir kolu olan JECFA tarafından 1983’te ksilitol güvenli olarak sınıflandırılmış ve birçok tıbbi ve gıda ürününün içinde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde dünya çapında, KBB ile ağız ve diş sağlığı alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Piyasada bulunan cikletlerde, tıbbi şurup, diş macunları, burun nemlendiricileri ve gargaralar, ksilitolün yoğun olarak tercih edildiği alanlardır. Glisemi ve insülinemi yanıtı düşüktür. Nazal ve oral patojenik mikroflorlarda etkinliği ispatlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here