İzinli Pazarlama

0
108

Merhaba,

Türkiye’de İzinli Pazarlama kavramının ne olduğunu ya da ne olmadığını henüz tam olarak anlayabilmiş değiliz.

İzinli pazarlama ne demek? İzinli Pazarlama, tüketicilerin üyelik bilgilerini kendi istekleriyle vermeleriyle ilgi alanları ve ihtiyaçlarına yönelik yapılan pazarlama çalışmalarının tümünü kapsamaktadır.

İzinli pazarlama kavramını 1999 yılında ortaya koyan kişi, pazarlama grurusu olarak tanınan Seth Godin’dir.

İzinli Pazarlama’nın bilişim teknolojisinin yükseldiği çağımızda ortaya konması ayrıca manidar, çünkü günümüz teknolojisi uzak mesafelerden ve anlık olarak tüketicilere ulaşma imkanı sağlıyor.

Cep telefonlarımıza veya e-postalarımıza gelen mesajlar İzinli Pazarlama kapsamında yapılması gereken çalışmalar aslında.

Ama bugün “İzinsiz” Pazarlama yaklaşımıyla uygulanan söz konusu pazarlama yaklaşımları acaba bunu yapan kuruluşlara yarar mı getiriyor, zarar mı?

İzinli pazarlamada müşteri kampanyalara dahil olmak, opt-in veya çıkmakta, opt-out, tümüyle kendi inisiyatiflerini kullanabilmelidir. Bu şekilde istedikleri zaman ilgilendikleri kampanyalara dahil olurken istemedikleri zamanlarda ise rahatlıkla bu sistemden çıkabilmelidirler.

Tüketiciler izinli pazarlama yapan sitelere kayıt olarak, kendi e-posta adreslerine veya cep telefonlarına ilgilendikleri alanlar doğrultusunda, görmek istedikleri reklamları belirledikleri sayı ve sıklıkta alabilmelidirler.

Ancak Türkiye’de hala oturmamış bir İzinli Pazarlama sistemi var ve her gün onlarca SMS mesajı ve e-postaya maruz kalıyoruz.

Müşterilerden izin alınmadan yapılan bu tür iletişimler SPAM olarak değerlendirilmekte ve markaya yarardan çok zarar verebilmektedir.

Bundan dolayı bugün birçok kurumsal şirket özellikle kendi ürünlerini kullanan müşterilerine yönelik kampanya oluşturabilmek amacıyla izinli pazarlama müşteri veritabanı oluşturmaya çalışmaktadır.

Yapılması gereken her firmanın kendi database’ni oluşturması ve bunu İzinli Pazarlama yöntemlerine göre kullanmasıdır.

Sağlıcakla kalın.

Orhan TAŞOVA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here