Abbott’tan “Yaşlı Hastalarda Tam ve Dengeli Beslenme” Eğitim Programı”

0
103
abbott

abbottAvrupa Geriatri Derneği ve Abbott Nutrisyon’un, uzman hekimler arasında beslenme hakkında bilgi düzeyini artırmak amacıyla global olarak yürüttüğü “Yaşlı Hastalarda Tam ve Dengeli Beslenme” Eğitim Programı 20-22 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirildi. İki günlük eğitim programı kapsamında uzman hekimler yaşlı yetişkinlerde sağlık ve beslenme yönetimi hakkında interaktif bir eğitim aldı.

Katılımcıların arasında Türkiye’den 6 uzman hekimin ve 3 konuşmacı uzman hekimin yer aldığı eğitimde uluslararası uzman hekimlerden oluşan 50 kişilik bir grup arasında, yaşlı yetişkinlerde sağlık ve beslenme yönetimi hakkında iki-günlük interaktif bir eğitim gerçekleştirildi. Toplantıya; Geriatrik TNT Direktörü ve Avrupa Birliği Geriatri Cemiyeti Başkanı Gerontoloji Profesörü Dr. Jean-Pierre Michel, Abbott Nutrition Türkiye Bölümü Genel Müdürü Özgür Erdoğan, Ramon y Cajal Üniversite Hastanesi Geriatri Direktörü Dr. Alfonso Cruz Jentoft, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Servet Arıoğul ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Saka katıldılar.

Doktorların yaşlı insanlarda kötü beslenme sorunu hakkında eğitilmesine yardımcı olmak amacıyla, Abbott Nütrisyon, Avrupa Geriatri Derneği (EUGMS) ile birlikte, klinik pratikte doktorların beslenme hakkında bilgilendirilmesi amacıyla tıbbi bir eğitim kursu olan “Geriatrik Tıpta Tam ve Dengeli Beslenme Eğitim Programı’nı” (TNT-GM) geliştirdi. Tam ve Dengeli Beslenme Eğitim Programı (TNT-GM), hastalıklarla bağlantılı kötü beslenmenin sebepleri, sonuçları ve tedavi yöntemleri konularına odaklanan beslenme prensipleri eğitimi sağlayan bir programdır. Bu eğitim programı beslenme eğitimi konusundaki ihtiyacı gidermek amacıyla doktorlar için doktorlar tarafından düzenlenmekte.

Bugüne kadar gerçekleştirilmiş programlar arasında bu tür programların ilk örneği olan eğitim programı, Avrupa Geriatri Derneği’nin (EUGMS) resmi olarak desteklediği, özel bir klinik beslenme eğitim kursudur. Tam ve Dengeli Beslenme Eğitim Programı (TNT-GM), doktorlara yaşlı yetişkinlerin sağlığı için bilimsel temelli beslenme hakkındaki en yeni gelişmeler konusunda güncel bilgiler sunmakta ve onların yaşlı hastalarda beslenme sorunlarını daha iyi anlamalarına olanak sağlamakta.
Yapılan çalışmalar, yaşlı yetişkinlerde kötü beslenmenin vücudun tüm sistemlerini etkilediğini ve onların sağlığı, fonksiyonları ve mutluluklarına çok büyük zararlar verdiğini gösteriyor. Beden sağlığı ve akıl sağlığı açısından ise, kötü beslenme sorunu, enfeksiyonlar, sepsis, basınç ülserleri, depresyon ve yaşam kalitesi algısı risklerini artırıyor.

Bu eğitim sonrasında, uzman hekimler, kendi ülkelerinde yaşlı yetişkinlerin genel sağlığı ve beslenmesini iyileştirmek hedefiyle, beslenme bilgilerini hem meslektaşlarıyla hem de hastalarının aileleriyle paylaşmak için gerekli bilgiye sahip olabilecekler.

Uzman hekimler için TNT programı, EUGMS’nin resmi beslenme eğitimi programı olacaktır. TNT eğitim modeli, Amerikan Cerrahlar Birliği’nin teori ve pratiği vaka etütleri ve atölye çalışmalarıyla birleştiren İleri Travma Yaşam Desteği Kursu (ATLS) temeline dayanmakta. “TNT – Geriatrik Tıp programı, uzman hekimlerin yaşlı hastaların beslenmesi konusundaki bilgi düzeyini yükseltebilecek geniş bir bakış açısıyla oluşturulmuş bir programdır” diyor TNT-GM programı direktörü Profesör Jean-Pierre Michel. “Bu program, doktorların tüm hastalarında kontrol etmeleri gereken bir çok farklı semptom hakkında düşünmelerini sağlayan temel bir eğitim kursudur.” Abbott Nütrisyon Genel Müdürü Özgür Erdoğan, “Türkiye’de 17 yılı aşkın süredir hastaların beslenme problemlerini çözümlemek amacıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Hekimlerin bilgilendirilmesi ve toplumun sağlıklı ve mutlu olarak yaşlanması için bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Abbott Nütrisyon

Dünyada 85 yılı aşkın bir süredir, Abbott Nütrisyon, her yaştan tüm insanların büyümesini, sağlıklı ve mutlu yaşamasını desteklemek amacıyla bilimsel beslenme ürünleri geliştirmekte ve tıbbın hizmetine sunmaktadır. Abbott Nütritsyon’un uluslararası düzeyde tanınmış ürünleri arasında yetişkinler ve çocuklar için tam ve dengeli beslenme ürünleri ve bebek mamaları sayılabilir. Abbott Nütrisyon, ciddi sağlık sorunları veya özel beslenme ihtiyaçları olan insanların farklı ihtiyaçlarını karşılamaktadır ve klinik olarak kanıtlanmış beslenme ürünleri konusunda liderdir.

Türkiye’de Abbott Nütrisyon: Geleceği Yönlendirmek

Türkiye’de 2005 yılından itibaren faaliyet gösteren Abbott Beslenme Uluslararası (Abbott Nutrition International – ANI) hem yetişkin hem de pediatri klinik beslenmesindeki liderliğini sürdürmeyi hedeflemekte. Abbott Nütrisyon, hastaların beslenme problemlerini çözümlemek amacıyla, kötü beslenme hakkındaki bilgi düzeyini artırmak ve topluma yenilikçi ürünler sunmak için çalışmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here