Sosyal Medya

0
108

Sosyal Medya, zaman ve mekân sınırlaması olmadan paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insani iletişim şeklidir.

Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız.

Sosyal Medya, Teknoloji, telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir.

İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir.

Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari anlamını kazanmıştır.

Dikkat edersek Sosyal Medya, sessiz sedasız hayatımızı değiştirmektedir. Sosyal medyada var olan içerik kullanıcı tarafından oluşturulduğundan bir katılım ve paylaşım anlayışı ortaya çıktı.

Sosyal medya kullanımında içerik ekleyen her birey eşit olduğundan demokrasi fikrinin yerleşmesi hız kazandı. Bu sayede sosyal medya platformlarının kullanıcıları özgürce fikirlerini aktarabilme imkânı bulmaktadır.

Arap Baharı’nda oynadığı rolden, Wikileaks fenomenine artık büyük sosyal olaylar Sosyal Medya tarafından ortaya çıkarılmaktadır.

Şirketler için Sosyal Medya’yı bir bilgilendirme ve bir paylaşım ortamı olarak kullanmak oldukça önemlidir.

Artık Batı dünyasında ve Türkiye’de bazı şirketler tarafından özel olarak işe alınan, görevlendirilen Sosyal Medya uzmanları var.

Bir şirketin Sosyal Medya’yı kullanımında en önemli konu, açılan sosyal platformların çok ciddi biçimde takip edilmesi ve şirket hakkında, gelişmeler hakkında içeriklerin üretilmesidir.

Sosyal Medya’da bir platform açmak yetmez, onun içeriğini doldurmak ve doğru yönetmek gerekir.

Sağlıcakla kalın.

Orhan TAŞOVA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here