İstanbul FTR Hastanesi’nin Ek Hizmet Binası açıldı

0
111
İstanbul FTR Hastanesi’nin Ek Hizmet Binası açıldı

İstanbul FTR Hastanesi’nin Ek Hizmet Binası açıldıİstanbul Fizik ve Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi’nin Ek Hizmet Binası düzenlenen bir törenle hizmet vermeye başladı.

 

İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon (FTR) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Yenibosna Ek Hizmet Binası düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Bahçelievler Kaymakamı Şevket Cinbir, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Hastane Başhekimi Op. Dr. Sırrı Aksu ile çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, törende yaptığı konuşmada, yağmur yağmasına atıfta bulunarak İstanbul için bereketli bir gün olduğunu ve sağlık hizmeti anlamında da bereketli bir günü yaşandığını söyledi. Sağlık alanında önemli bir tesisisin açılışını yaptıklarını ifade eden Mutlu, “Sağlık olmadan hiçbir şey olmuyor. Her işin başı sağlık” dedi.

Önemli bir boşluğu doldurdu

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu da İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi’nin çok önemli ve çok fazla örneği olmayan bir hastane olduğunu söyledi. İstanbul’da fizik tedavi alanında Erenköy Hastanesi’nin bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Dokucu, İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi’nin bu alanda önemli bir boşluğu dolduracağını belirtti. Hastanenin yapımında katkısı bulunanlara teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Dokucu, 2012 yılının sağlık alanında önemli yatırımların gerçekleşeceği bir yıl olacağını vurguladı. Belediye Başkanı Osman Develioğlu ise açılışı yapılan hastanenin Türkiye’nin medarı iftiharı olan bir hastane olduğunu söyledi. İnsanların sağlıklarını ancak rahatsızlandığı zaman düşündüğünü ifade eden Develioğlu, “Fiziki bir engelimiz olduğu zaman bu hastanelere çok ihtiyacımız oluyor” diye konuştu.

Lokomat Cihazı da bulunuyor

İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Yenibosna Ek Hizmet Binası, 70 yatak kapasitesi ve 10 poliklinik ile hizmet verecek. Ek binada, fizik tedavi ve rehabilitasyon, dahiliye, genel cerrahi, ortopedi, nöroloji, nöroşirurji, üroloji ve hidroklimatoloji (havuz tedavisi) poliklinikleri bulunuyor. Hastaların yatarak tedavi edilebilecekleri yeni binada, havuz tedavisi de uygulanabilecek. Ek hizmet binasında, dünyada ve ülkemizde çok az merkezde bulunan bilgisayarlı yürüme aygıtı olan lokomat cihazı da bulunuyor. Yatağa bağımlı hastaların ayağa kaldırılması ve yürütülmesinde teknolojinin son örneklerinden biri olan lokomat cihazı yürüyemeyen hastalar için umut kaynağı oldu. Lokomat cihazı, özellikle omurilik yaralanmaları, kafa travmasına bağlı yürüme bozuklukları, diğer ortopedik ve nörolojik hastalıklara bağlı yürüme bozukluklarının tedavisinde kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here