Türk firmaları, 150 bin kişinin ziyaret ettiği Medica’dan mutlu döndü

0
149
medica3-2011

medica3-2011Avrupalı üretici firmalar, yerli ürünleri beğenirken, çok sayıda firma yetkilisine Türkiye’de yatırım ve birlikte iş birliği yapma istediğini beyan etti.

Almanya’nın Düsseldorf kentinde bu yıl 43’üncüsü düzenlenen Medica 2011 Uluslararası Medikal Ürünler ve Teknoloji Fuarı 16-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuara katılan 94 Türk firmasına Avrupa ülkelerinden yatırım iş birliği teklifi yağdı. Çin, Hindistan ve Pakistanlı üreticiler de yerli ürünlere büyük ilgi gösterirken, Türk üreticiler, 150 bin kişinin ziyaret ettiği fuardan mutlu döndü. 17 salonda yapılan fuarda 94’ü Türk olmak üzere 4 bin 560 firma stant açtı. Türk üreticilerin stantlarına ilgi ise beklenenin üzerinde oldu. Avrupalı üretici firmalar, yerli ürünleri beğenirken, çok sayıda firma yetkilisine Türkiye’de yatırım ve birlikte iş birliği yapma istediğini beyan etti. Başta Çin, Hindistan ve Pakistan olmak üzere Asya ülkelerinden gelen üreticiler de yerli ürünlerle yakından ilgilenip incelerken, işbirliğine açık olduklarını kaydetti. Fuarda yapılan ikili görüşmelerde ise üretim politikaları, ürün kalitesinin artırılması, pazarlama ağının genişletilmesi ve işbirliğinin kurulup artırılması konularında fikir alışverişinde bulunuldu. Bu yıl toplam 94 Türk firmasının katıldığı ve 23 firmanın milli katılımla temsil edildiği Medica’da, 2010 yılında 66 ülkeden 3 bin 630’u yabancı toplam 5 bin 27 firma yer almıştı. Geçtiğimiz yıl 275 bin metrekare alan üzerinde kurulan fuarı, 137 bin 217 kişi ziyaret etmişti.

İKMİB organizasyonuyla 23 firma katıldı

Tıp ve sağlık alanında dünyanın en önemli fuarı olan Uluslararası Medikal Ürünler ve Teknoloji Fuarı Medica 2011’e İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) organizasyonuyla 23 Türk firması milli katılımla Türkiye’yi temsil etti. Sağlık sektöründen pek çok firma da bireysel olarak fuara katıldı. Medica, tıbbi konulardaki son yeniliklerin sergilendiği, dünyanın her yerinden tıbbi ürünler ve tıp sanayi eğilimleri konusunda öncü olan bir fuar. Türk Sağlık sektörünün önemli firmalarının da katıldığı fuar, ihtisas ziyaretçilerine, hastane ve ayakta tedavi alanlarında en önemli yenilikleri ve geleceğe yönelik eğilimleri de görme imkânı verdi. Medica Fuarı’nda; medikal teknoloji, laboratuvar ekipmanları, fizyoterapi/ortopedi teknolojileri, ameliyathaneler ve hastaneler için tüketim malları, yapı teknolojileri, medikal hizmetler gibi pek çok farklı ürün grubu sergilendi.

Başkonsolostan ziyaret

T.C. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel, T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel, Düsseldorf Ticaret Ataşesi Hüsamettin Kılıçkaya fuara katılan Türk şirketlerine yönelik bir ziyaret gerçekleştirdi. Müsteşar Yardımcısı  İbrahim Şenel, fuara Türk firmalarının yoğun bir şekilde katılmasının gurur verici olduğunu, fuarda kalite olarak dünya standartlarında üretim yapan Türk firmalarının yer aldığını, bu tür fuarları, Türkiye’nin ekonomisine, ticaretine ve istihdamına katkı sağlayacak faaliyetler olarak gördüğünü belitti. Sunel, 150 bin kişinin ziyaret ettiği fuarın, Türk ürünlerinin tanıtılması açısından çok önemli bir rol oynadığını, Türkiye’nin sadece üretim alanında değil, sağlık turizmi açısında da dünyanın gözde ülkeleri arasında olduğunu söyledi. Ticaret Ataşesi Hüsamettin Kılıçkaya da, Türkiye’den fuara katılan Türk firma sayısının her yıl arttığını, medikal ürünlerde de Türkiye’nin ihracat rakamlarının sürekli artış içinde olduğunu belirtti.

Hedef 1 milyar dolar

İKMİB Başkanı Murat Akyüz ise, sağlık ve tıp sektörünün Avrupa’daki en önemli etkinliği Medica’ya milli katılım gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduklarını, katılan firma sayısının her yıl ciddi artış göstermesinin de memnuniyet verici olduğunu söyledi. Akyüz, medikal ürünler ihracatını, 2012 yılı sonunda 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini de vurguladı. Fuara katılan Türk firmalarından Progroup International Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tugrul Karaaslan, Dünya çapında iş yapan firmaların bu tür fuarları çok iyi takip edip kendilerini sürekli geliştirmeleri gerektiğini, Türkiye’nin hastane ekipmanları imalatında çok iyi durumda olduğunu, gün geçtikçe diğer ürünlerde de çok daha iyi olacaklarına inandığını belirtti.

Samsun’dan katılım

MEDİCA 2011 Fuarı’nı değerlendiren Samsun Medikal Kümelenme Derneği Başkanı Dr. Ahmet Aydemir de, fuarda dernek üyesi üreticilerin açtığı stantların ilgi gördüğünü söyledi. Fuara Samsun İl Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu’nun da geldiğini ifade eden Dr. Aydemir, “Ayrıca Samsun’dan da medikal sektör temsilcileri, Samsun bölgesindeki özel hastane temsilcileri de Mediküm firmalarının stantlarını ziyaret etti. 4 gün süren fuar boyunca, Mediküm firmalarına olan ilgi oldukça fazlaydı. Ayrıca fuarda stand açan özellikle Avrupalı üretici firmaların da ürünlerimize ve ülkemizde yatırım ve iş birliğine oldukça istekli olduğunu gözledim. Bunun yanında Asyalı (Çin, Hindistan, Pakistan) üretici firmalarının da ürünlerimize ilgisi oldukça fazlaydı. Bizlere işbirliği arzusunda olduklarını açıkça ifade ettiler. Biz de kendilerine Samsun Medikal Organize Sanayi Bölgesi konusunda bilgilendirmede bulunup, yatırım düşünebileceklerini söyledim” dedi.

“Samsun’a davet ettik”

Dr. Aydemir, Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen ziyaretçi ve üretici firmaları da Medikal Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgilendirdiklerini ve yatırım yapmak isteyenleri Samsun’a davet ettiklerini sözlerine ekledi. Samsun Eylül Sağlık Üretim Müdürü Engin Özdemir ise yabancı şirketlerin Türk firmalarıyla işbirliğine açık ve hazır olduklarını kaydetti. Bu konuda kendisine de talepte bulunulduğunu söyleyen Özdemir, “Fuar çok güzel geçti. Türk üreticilerin çoğu Arap ülkelerine ihracat yapıyor. Bu kez özellikle Almanya’da işbirliği yatırımı teklifi aldık. Zaten Almanya Ticaret ve Sanayi Odası da bunu destekliyor. Şuan fuardan yeni döndük. Elde ettiğimiz kazanımları değerlendireceğiz. Ondan sonra iş birliği konusunda neler yapılabileceğini inceleyeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here