Smith&Nephew, Pharmexx ile Türkiye pazarında

0
168
Smith&Nephew, Pharmexx ile Türkiye pazarında

Smith&Nephew, Pharmexx ile Türkiye pazarındaPharmexx, Smith&Nephew ile kronik yara ve yanık bakımı, Home-Care alanlarında bir iş birliği projesine başladı.

İlaç, Biyoteknoloji, Medikal teknoloji, Fonksiyonel beslenme ürünleri, Evde bakım alanlarında dış kaynak çözüm ortağı olan Pharmexx, Smith&Nephew ile kronik yara ve yanık bakımı, Home-Care alanlarında bir iş birliği projesine başladı. Konu ile ilgili Pharmexx Türkiye Genel Müdürü Yekta Alper ve Smith&Nephew Satış Müdürü Çiğdem Elekon ile konuştuk.

Pharmexx hakkında bilgi verir misiniz?

Y.A: Avrupa’da ve Türkiye’de kontratlı satış yöntemi alanında piyasa lideri konumunda olan bir satış ve pazarlama firmasıdır. Türkiye’de yine alanında Pazar lideri olan Taymed’i satın almış ve bağlı bulunduğu Celesio Holding’in güçlü kurumsal yapısı ve etik anlayışı çerçevesinde özellikle çok uluslu firmaların tercih ettiği lider bir servis sağlayıcı olmuştur. Pharmexx, uluslararası ilaç ve sağlık pazarlarındaki tecrübesi ve yerel şartlar konusundaki geniş bilgi birikimiyle yetkinliği yüksek çalışanları tedarik konusundaki uzmanlığı ve etkin süreç yönetimiyle ilaç ve sağlık ürünlerini özel hedef gruplara başarıyla tanıtarak önemli iş süreçlerini üstlenmektedir.

Smith&Nephew kimdir?

Ç.E: Smith&Nephew 150 yıllık deneyimi ile İngiltere merkezli olarak medikal alanda (yara bakımı, ortopedi, endoskopi ürünleri) faaliyet gösteren lider üretici firmadır. Türkiye’de yara bakımı, sektöründe 18 yıldır hizmet vermekte olup Pharmexx ile ufkumuza yol almaya devam ediyoruz.

Smith&Nepnew ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ç.E: İleri yara bakımına yönelik çok farklı ürün çeşitlerimiz mevcut. Yara deyince insanların aklına küçük kesik ve yaralar, yanık deyince güneş yanıkları gibi basit vakalar geliyor; biz biraz daha önemli ve ciddi vakalar için ürün geliştirmeye yönelik lider firmayız. Diyabetik ayak ve yara gibi kronikleşmiş yaraları tedavi etmeye yönelik yara bakım ürünleri üretiyor ve geliştiriyoruz. Yıllardır kendi alanlarında markalaşmış ve referans olan ürünlere sahibiz. Bunun dışında yanıklar ile ilgili dünyada lider bir konumdayız. 2007’den itibaren Sağlık Bakanlığı hastanelere ‘Yanık Bakım Merkezleri’ açmaya başladı ve böylece Türkiye’de yanık yaraları tedavisine çok farklı ürünlerle seçenekler sunarak hastaların iyileşme süreçlerine katkıda bulunuyoruz.

Smith&Nephew’un kaç kalem ürünü var?

Evde bakım her geçen gün önemi artan bir konu. İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde kronik yara bakımları zaten evlerde gerçekleştiriliyor ve gelişmiş ülkelerde devletin temin ettiği hemşireler ile yara bakım ürünleri satılıyor. Ülkemizde de bu konuya Sağlık Bakanlığı’nın verdiği önemin ardından tüm desteğimizi veriyoruz. Reçete ve eczane kanalı ile önerilen hafif yara ve yanık vakalarına yönelik ürünlerimiz ile birlikte 200 kalem ürünümüz var ve Pharmexx ile bu ürün gamının tamamı için çalışıyoruz.

Türkiye medikal sektörü ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Y.A: Bakanlık ve bünyesinde sağlık hizmeti veren kurum ve çalışanların toplum sağlığına verdiği önemin gereği olarak ülkemizdeki medikal sektör sürekli bir gelişim ve değişim içerisinde yol alıyor. Ulusal Bilgi Bankası uygulama ve takip sistemi ile bu alanda tedaviye ihtiyaç duyan hastalara hizmet verilirken uygulanması gereken ciddi yenilikler var. Pharmexx’in deneyimleri ile Smith&Nephew’un deneyimlerinin bir araya getirilmesi sonucunda sektörün ihtiyacı olan değişim ve yeniliklere liderlik ederek hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

Pharmexx Türkiye Smith&Nephew ortaklığı ne zaman ve nasıl başladı?

Y.A: 2011 yılı Haziran ayında imzaladığımız iş birliği sözleşmesi ile ileri yara ve yanık bakımı alanında Türkiye distribütörlüğünü aldık. Yaz döneminde bayilerimizle sözleşmeler imzalayıp Türkiye çapında çalışacak sekiz kilit müşteri yöneticisi arkadaşımızla böyle organizasyonları oluşturduk. Şu anda gerek eğitim ve araştırma hastanelerinde, gerekse üniversite ve diğer devlet hastanelerinde doktor ve hemşire ziyaretlerine başladık. Ayrıca yurt dışından getirttiğimiz konunun uzmanları ile kliniklerde interaktif yara bakım uygulamaları, toplantıları gerçekleştirmeye başladık. Yeni yılbaşında ise yanık konusunda aynı şekilde uygulamalı toplantılar düzenleyeceğiz. Ayrıca gerek ‘Pediatrik Yanık Kongresi’ gerekse de ‘Yara Bakım Kongresi’nde ana katılımcılardan biri olduk.

Bu alanda gerçekleştirmeyi planladığınız hedefiniz neler?

Hedefimiz Smith&Nephew’un beklediği standartlarda bilimsel ve etik tanıtım uygulamalarıyla mevcut piyasa payını önümüzdeki beş yıl içinde ikiye katlamak olacaktır.

Pharmexx’in bu tip iş birliklerinde sunduğu avantajlar neler?

Y.A: Pharmexx’in bu tip işbirliklerindeki en önemli avantaj hem ticari alanda deneyimli satış ekibiyle hem de medikal ve pazarlama alanındaki güçlü merkez ekibiyle bilimsel tanıtımı ana firmanın istediği ülkeleri çerçevesinde gerçekleştirme ayrıcalığı sağlamasıdır. Dünya çapında Pharmexx çalışanları sağlık sektöründe günde toplam 32,000 sağlık profesyoneliyle irtibat kurmakta ve onlara yeni tedavilerin uygulama şekillerini göstermekte, ayrıca ürünlerin etkileri ve yan-etkileri konusunda da bilgilendirme yapmaktadırlar. Böylece yeni tedavilere kapıları açabilen ve fırsat oluşturabilen canlı bir ağ oluşturmaktadırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here