32.Ulusal Radyoloji Kongresi’nde önemli konular ele alınacak

0
287
okan-akhan

okan-akhan28 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında Antalya WOW Otelleri’nde gerçekleşecek 32. Ulusal Kongresi’ne bu yıl katılımın yüksek olması bekleniyor.

28 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında Antalya WOW Otelleri’nde gerçekleşecek 32. Ulusal Kongresi’ne katılımın yüksek olması bekleniyor. Geçen yıl düzenlenen 31. Kongreyi bilimsel ve sosyal açıdan çok başarılı geçirdiklerini söyleyen Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Okan Akhan, “Bu sebeple 31. Ulusal Kongre Düzenleme Kurulu üyeleri ve Bilimsel Komitede görev alan başta Prof. Dr. Mithat Haliloğlu olmak üzere tüm üyelerine teşekkür ederim. TURKRAD2011 Kongre Bilimsel Komite Başkanlığına geçen sene ikinci başkanlık görevini başarıyla yapan Prof. Dr. Cem Çallı, İkinci Başkanlığına ise Prof. Dr. Gürsel Savcı seçilmiştir. Başkanlarımız bilimsel düzeyi yüksek ve merak uyandıracak bir bilimsel program hazırlığı içindeler. Tüm ‘Bilimsel Çalışma Grupları’ ve ‘Modalite ve Alan Dernekleri’ temsilcilerinin oluşturduğu Bilimsel Kurul’un katkılarıyla bu sene de bilimsel açıdan doyurucu bir program oluşacağından eminim” dedi.

Ana kurs konusu

Bu yıl düzenlenecek kongrede ana kurs konusu olarak iki başlık seçtiklerini hatırlatan Prof. Dr. Okan Akhan, “Birinci kategorik kurs konumuz ‘Acil Radyoloji’, ikinci kategorik kurs konumuz ise ‘Radyolojide Tanı Koydurucu Tipik Bulgular ve İşaretler’ olarak belirlenmiştir. Bu iki konuda yapılan sunumlar iki kitap olarak değerli meslektaşlarımıza sunulacaktır. Ayrıca radyoloji alanında teknolojik ve bilimsel olarak son gelişmeler, alanlarında uzman olan değerli ulusal ve uluslararası bilim insanlarının katılımıyla tartışılacaktır. Serbest bildirilerin sunulacağı oturumlar bu sene de geçen sene olduğu gibi gün içerisinde aynı zaman diliminde paralel salonlarda düzenlenecektir. Bu düzenleme ile alanımızda üretilen çalışmaları katılımcıların büyük çoğunluğunun dinleme ve tartışma imkânı bulacağını düşünüyorum. Ayrıca radyolojinin değişik konularında konferanslar, atölye çalışmaları, paneller ve çalıştaylar da programda yer alacaktır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da özel bir oturumda mesleki sorunlarımızı tartışacağız” diye konuştu.

“Komşularla buluşuyoruz”

TÜRKRAD2011’e alanlarında bilimsel çalışmaları ile öne çıkan Avrupa ve Kuzey Amerikalı çok sayıda bilim insanının davet edildiğini belirten Prof. Dr. Okan Akhan şöyle konuştu: “Ayrıca bölgemizdeki önemli ülkelerin temsilcisi meslektaşlarımızı da kongremize davet ettik. Bu yıl ‘Türk Radyoloji Derneği komşularıyla buluşuyor’ oturumlarını başlatmaktan özel bir memnuniyet duyuyorum. İlk yılın davetlileri İran Radyoloji Derneği ve Bulgaristan Radyoloji Derneği olacaktır. Bu proje ile her yıl komşu derneklerimizden ikisinin özel oturum yapması planlanmıştır. Zengin bilimsel ve sosyal programıyla 32. Radyoloji Kongresi’nin hepimiz açısından unutulmaz bir toplantı olmasını diliyorum.”

Tıbbın gören gözü

Prof. Dr. Akhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Radyoloji teknolojiye açık bir alan. Aynı zamanda radyoloji özellikleri itibariyle de 3. basamak hastanelerde artık tanı süreçlerinde en önemli yardımcımız. 3. basamak hastanelerine başvurup da radyolojiden geçmeden tanı alan bir hasta tipi yok. Önümüzdeki 10 yılda bunun daha da artacağını söylemek mümkün. Çünkü önümüzdeki yıllarda yeni görüntüleme yöntemleri gelecek. Bütün bu kapsam içerisinde tıpta tanı süreçleri radyolojisiz olmadan sürdürülemez. Radyoloji gerçekten tıbbın gören gözü. Cihazla her şeyi görüyoruz. Her yeni teknolojik devrim ile daha fazla görüyoruz. Bu şu demek: Tıpta tanı süreçlerinde giderek daha fazla radyolojiye ihtiyaç olacak demek. İlgililer planlamayı yaparken gelecekteki bu ihtiyacı da gözetecek değişkenleri göz önüne almaları gerek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here