Cesaretin ve kararlılığın sembolü

0
376

Apple’ın efsanevi CEO’su Steve Jobs 56 yaşında kansere yenik düşerek hayata gözlerini yumdu.
Jobs sadece Mac bilgisayarları, iPhone’ları, iPad’leri tasarlayan ve üreten Apple Computer’in CEO’su değildi aslında; o farklı düşünebilecek kadar cesur ve düşündüğünü hayata geçirebilecek kadar hırslı bir hayalciydi.
Yaşadığımız yüzyılda bilişim teknolojisinin liderliğine uzanan yolda Jobs yetenekleriyle, vizyonuyla ve hayatıyla bize birçok şey öğretti.
Hayata gözlerini kapadığı gün, yaptığı konuşmada Başkan Obama Jobs’ın “Amerika’nın en büyük mucitlerinden biri” olduğunu belirtiyordu. Onun “farklı düşünecek kadar cesur, dünyayı değiştirebileceğine inanacak kadar gözüpek ve bunu yapabilecek kadar yetenekli olduğunu” kaydediyordu.

Dünyanın büyük bölümü Jobs’un ölüm haberini onun keşfettiği araç üzerinden aldı, bu, onun birey olarak ortaya koyduğu değeri anlamak için en iyi gösterge olarak karşımızda duruyor.
Hayal etmenin, cesaretin ve kararlılığın sembolü olarak şimdiden tarih sahnesinde yerini aldı Jobs.
Ardında bilişim devi bir şirket, artık ikon haline gelmiş bir bilgisayar ve bilişim markası, onlarca makale, kitap ve konuşma bıraktı.
Steve Jobs’ın Stanford Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmasından alıntıladığım aşağıdaki bölüm onun hayata ve ölüme bakışını, zamana ve çalışmaya bakışını yine akıl ve hayalin birleştiği bir perspektiften anlatıyor:
“Kimse ölmek istemiyor. Cennete gitmek isteyenler bile. Fakat ölüm hepimizin paylaştığı bir son. Kimse şimdiye kadar kaçamadı. Ve bu böyle olmalı çünkü ‘ölüm hayatın en iyi buluşu’. Ölüm hayatın değişim temsilcisi. Eskiyi ortadan kaldırıp yeniyi getiriyor. Şu anda yeni olan sizsiniz, fakat bir gün, ki çok uzun zaman sonra değil, yaşlanacaksınız ve bu hayattan gideceksiniz. Dramatik olduğum için kusura bakmayın, ama bu gerçek.
Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkasının kararlarını yaşayarak geçirmeyin. Kendi dogmalarınıza tutsak olmayın, başkalarının düşünceleri ile yaşamayın. Size ait olmayan düşüncelerin hayal ettiklerinizi yutmasına izin vermeyin. En önemlisi, kalbinizi ve içgüdünüzü takip edecek cesareti gösterin. Bu ikisi bir şekilde ne olmak istediğinizi biliyor. Geri kalan her şey önemsiz.”
“Yaşamanın, dünyayı değiştirmek” olduğunu bize bir kez daha gösteren Jobs’tan iş dünyası olarak öğreneceğimiz çok şey var.

Sağlıcakla kalın.

Orhan TAŞOVA
otasova@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here